Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaMimariAgra Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen:...

Agra Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen: “2022 Sektörün Yeniden Canlanacağı Bir Yıl Olacak”

2022 yılına özel grubunuz ve Türkiye ekonomisi için beklentileriniz (olası risk ve avantajlar) nelerdir?

Konut satışları 2021 yılını da yaklaşık 1 milyon 400 bin konut satış rakamıyla kapatacak. Birkaç yıldır hiç düşmeyen bir grafikle 1 milyonun üzerinde konut satışı gerçekleştiriyoruz. Her ne kadar ocak-ekim ayı döneminde geçtiğimiz yıla göre yüzde 15’lik bir düşüş gözlemlense de, özellikle bulunduğumuz aylar içerisinde otomobil ve gayrimenkul tekrar yatırım aracı olarak değerlendirilmeye başladı. Birçok kişinin yatırımını dövizden alıp yine gayrimenkulde değerlendireceğini düşünüyorum. Aynı zamanda pandeminin yoğun olduğu dönem sonrası normalleşmeyle birlikte kentsel dönüşüm projeleri de hızlandı. Yerinde kentsel dönüşümle birlikte mevzuatta yapılan düzenlemeler sayesinde yaklaşan İstanbul depremine karşın hızlı bir dönüşüm var ve birçok vatandaş da kentsel dönüşüme girecek projeleri değerlendirme yolunu seçtiler. Agra Dönüşüm olarak da biz vatandaşlarımızı, “Kendin yık kendin yap” modeline teşvik ederek kentsel dönüşümden maksimum fayda sağlamalarını hedefliyoruz. Özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir hattında projelerimize ağırlık verdik.

2022 yılı ve Covid-19 sonrası için istihdam (alınacak eleman sayısı) ve yatırım politikanız (yapılacak yeni yatırım tutarı) hakkında bilgi verir misiniz?

Pandemiyle birlikte İstanbul’da balkonlu apartman projelerinin yanı sıra müstakil projelerin ağırlık kazanmaya başladığını görürken Ege ve Akdeniz hattına da bir kayış başlamıştı. İstanbul’da inşaat maliyetlerini düşürmenin en büyük nedenlerinden bir tanesi arsa sıkıntısı. Bu yüzden birçok inşaat firması rotasını Anadolu’ya çevirdi. Kanal İstanbul ile birlikte, yol projeleri ve yine Anadolu’daki konut projeleriyle birlikte inşaat sektörü için pandemi döneminin izlerini kapatacak ve beslediği 200 sektörü canlandıracak bir yıl geçireceğini düşünüyorum.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER