Pazartesi, Mart 4, 2024
E-Dergi Oku
Ana SayfaEtkinliklerYAPI Fuarı Öncesi ZeroBuild Summit’2022 Merak Edilenleri Gamze Karanfil Cevapladı

YAPI Fuarı Öncesi ZeroBuild Summit’2022 Merak Edilenleri Gamze Karanfil Cevapladı

Düzenlediğiniz zirvenin ana konusu olan Sıfır Enerji Bina nedir?

Sıfır Enerji Bina, ısıtma, soğutma, aydınlatma ve diğer tüketimleri için çok düşük miktarda enerji ihtiyacı olan ve bu ihtiyacını da tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından temin eden binadır. Bu binalar, çok düşük enerji ihtiyacına sahip olabilmek ve ihtiyaç duydukları enerji miktarını belirli bir süre boyunca yenilenebilir kaynaklar yoluyla yerinde (veya uzakta) üreterek elde edebilmek için, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji üretimi kavramlarını bir araya getirir. 

Bu kavramın bir ötesi olan Net Sıfır Karbon Bina da Dünya Yeşil Bina Konseyi (WorldGBC) tarafından yıllık bazda salınan karbondioksit emisyonları miktarının sıfır veya negatif olduğu binalardır.

Sıfır Enerji Binaya ulaşmanın en kısa yolu Pasif Ev standartları ile inşa edilen binadır. Pasif Ev standartları evrensel prototiptir ve her iklim bölgesinde uygulanabilir. Bir binayı Pasif Ev Standartları ile tasarlayıp hayata geçirdiğinizde, olağan binalara göre %95 daha az enerji harcarsınız. Bu da doğaya salınan zararlı gazların çok yüksek oranda azalması demektir.

Sıfır Enerji Binalar’a ulaşmak tüm dünyada ivme kazanan bir hedeftir. Son yıllarda özellikle ticari binalarda, gerek sağladıkları maliyet ve rekabet avantajı gerekse kanuni zorlamalar sebebiyle bu tür binalara ilgi artmıştır. Bununla birlikte, Sıfır Enerji Bina kavramı birçok yerel yönetimin kısa ve orta vade hedeflerinde de yer almaya başlamıştır. İklim değişikliğinin sert etkileri, kanun yapıcıların ve yerel yöneticilerin çalışmalarını şüphesiz hızlandıracaktır.

ZeroBuild Summit’22 programında bizleri neler bekliyor?

Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi-ZeroBuild Summit’22, 23-26 Mart 2022 tarihleri arasında 44. Yapı Fuarı-TurkeyBuild İstanbul ev sahipliğinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. ‘Change Starts Here-Değişim Burada Başlıyor’ sloganıyla değişimi başlatmak üzere 4 gün boyunca 16 oturumda 100’e yakın konuşmacıyı bir araya getireceğiz.

Zirve’de, Paris Anlaşması’ndan Yeşil Mutabakat’ın yapı sektörüne etkilerine, Sıfır Karbon Binalar projesinden Net Sıfır Karbon Binalar taahhüdüne, yenilenebilir enerji teknolojilerinden dijitalleşmeye, finansmandan Yeşil Bina sertifikasyon sistemlerine, enerji etkin tasarım ve sürdürülebilir mimariden yapılarda karbon emisyonlarının azaltımında malzeme yönetimine uzanan, bu alanlardaki örnek çalışmalara dayanan bir program hazırlıyoruz.

Bu yıl öncelikli hedefimiz, ülkemizin 2053 Net Sıfır Emisyon hedefi doğrultusunda çizilecek yeni yol haritasının ve yapı sektöründeki değişim stratejilerinin belirlenmesine öncülük yapmak. Bunun için de kamu, özel sektör ve akademi arasında etkileşimi sağlayarak bilgi alışverişini arttırmayı ve ‘Sıfır Enerji Binalar’ kavramının sahiplenmek mantığından çıkıp herkesin bu sorumluluğu paylaşacağı bir platform sağlamayı hedefliyoruz.

Zirve’de start-up’lara yönelik bir çalışma da olacak. Kısaca bundan bahsedebilir misiniz?

Yapı Fuarı TurkeyBuild İstanbul’un 2021 yılında ilkini gerçekleştirdiği, yapı sektöründe faaliyet gösteren start-up’ları kamu, özel sektör ve akademi dünyasından pek çok aktörle buluşturduğu Yapı Tech Garage etkinliğinde bu kez ‘Sıfır Enerji Binalar’a dönüşüm yolunda izlenecek yol haritasını kendisine rehber edinen yeni girişimciler ağırlanacak.

ZeroBuild Summit’22’nin de ana konusu olan“Sıfır Enerji-Sıfır Emisyon-Sıfır Atık” prensibini esas alan yapı ve mimarlık alanındaki start-up’lara ayrılan Garage alanında, girişimciler sektör profesyonelleri ile buluşarak, inovasyona ve yaratıcı fikirlere en çok ihtiyacımız olan bu dönemde geliştirdikleri çözümleri tanıtıp yeni iş olanakları yaratabilme fırsatı yakalayacaklar. Ayrıca başvuruda bulunan start-up’lar oluşturulan kurul tarafından yapılacak değerlendirmenin ardından fuarda bedelsiz stant açma hakkı kazanacaklar ve 26 Mart 2022 tarihinde ZeroBuild Summit’22 sahnesinde projelerini anlatacaklar.

Son olarak, Sıfır Enerji Binaların enerji maliyeti açısından hem ülke hem de birey ekonomisine sağladığı faydalar nelerdir?

Sıfır Enerji Binalar henüz tasarım aşamasındayken tüm hesaplamaları yapılır ve binanın konumlanmasından kullanılacak malzemelere kadar her bileşen bu aşamada belirlenir. Sıfır Enerji Bina yaparken göz önüne alınan en önemli unsur, enerjinin etkin ve verimli kullanılmasıdır. Bunu çevresel etkilerinin en aza indirilmesi takip etmektedir. Sıfır Enerji Binalar mevcut binalardan %50 ile %70 daha az enerji tüketirler. Karbon emisyon miktarı ve kömür, doğalgaz gibi fosil yakıtlara bağımlılığı azaltan Sıfır Enerji Binalar, enerji güvenli bir gelecek yaratmada da önemli rol oynar.

Sıfır Enerji Bina yaparken öncelikli hedef, enerji ihtiyacını uygun maliyetli önlemler ile azaltmaktır. Bu önlemlerden bazıları; doğal ışıktan daha çok faydalanılması için binanın güneş yönü ve açısına uygun şekilde konumlandırılması, uygun tasarımlarla ısıtma/soğutma/aydınlatma yüklerinin azaltılması, duvarların, çatıların, pencerelerin, kapıların ve diğer yüzeylerin hava sızdırmazlık performansı gerekliliklerine göre uzun vadeli yalıtım ile kaplanması olarak sıralanabilir.

Saydığımız önlemler ile enerji ihtiyacı oldukça azaltılan Sıfır Enerji Binalarda, kalan enerji ihtiyacı da yenilenebilir enerji kaynakları/teknolojileri kullanılarak giderilmektedir. Isıtma/soğutma için ısı pompası kullanımı, sıcak su ihtiyacı için güneş enerjisi veya jeotermal enerji kullanımı, elektrik enerjisi için fotovoltaik ve rüzgâr türbini kullanımı bunlara örnektir.

Bu bütüncül yaklaşımla değerlendirmemiz gereken Sıfır Enerji Binaların, günümüzde artan enerji fiyatları da göz önünde bulundurulduğunda hem bireysel ekonomimiz hem de ülke ekonomimiz açısından oldukça önemli olduğunu görebiliyoruz. Kasım 2021’deki rakamlara göre ülkemizin enerji ithalatı için ödediği tutar Kasım 2020’ye göre %160,3 artarak 6 milyar 597 milyon 433 bin dolara yükseldi. Birincil enerji tüketiminin yaklaşık %40’ından sorumlu olan binaların Sıfır Enerji Binalara dönüşümüyle enerji ihtiyacımızı azaltmakla kalmayıp, ülkemizin yüksek potansiyele sahip olduğu yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasıyla milli enerji arz güvenliğimiz sağlanarak enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına katkıda bulunacaktır.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER