Pazartesi, Aralık 4, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaEtkinliklerTureks Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürü Nergis Aslan: “Tüm ilgilileri 14-16 Ekim 2021...

Tureks Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürü Nergis Aslan: “Tüm ilgilileri 14-16 Ekim 2021 tarihleri arasında PREMO Fuarı’na bekliyoruz”

“PREMO modüler yapı endüstrisiyle ilgilenen herkes için açık bir organizasyon olarak özellikle mimarlara, danışmanlara, tasarımcılara, inşaatçılara, konut uzmanlarına, yatırımcılara, belediye, sosyal konut ve kamu yetkilileri gibi çok geniş bir kullanıcı yelpazesi ihtiyaçlarına cevap verecek.”

Türkiye ve Orta Doğu’da sektörel fuarlar organize eden Tureks Uluslararası Fuarcılık, başarılı ve deneyimli organizasyon kadrosuyla alıcı ve satıcıları bir araya getirmekte, ulusal ve global ticarette fayda sağlama misyonunu yeni projeleri ile gerçekleştirmeye devam etmekte.

14-16 Ekim 2021 tarihinde Türkiye’nin ilk ve tek Prefabrik, Modüler, Mobil Ev ve Yapı Sistemleri Fuarı’nı düzenleyecek olan firma çalışmalarını büyük bir gayret ve titizlikle sürdürüyor.

Tureks Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürü Nergis Aslan ile yoğun bir tempoyla çalışarak hayata geçirmeye çalıştıkları PREMO Fuarı üzerine sohbet ettik. Merak ettiğimiz tüm soruları içtenlikle yanıtlayan sayın Aslan’a teşekkür ediyoruz

Fikir aşamasından şu anki sürece kadar fuar çalışmalarınız nasıl başladı ve nasıl ilerliyor?
Tureks Uluslararası Fuarcılık ekibi olarak sahip olduğumuz bilgi ve tecrübe ile hızla büyüyen prefabrik, modüler, mobil yapı ve sistemler sektörünün ihtiyaçlarını karşılayacak PREMO Fuarı’nı düzenlemenin heyecanını yaşıyoruz.

Çağın felaketi olan koronavirüs, bu fuarın ortaya çıkmasında bizlere fikir kaynağı oldu. Salgın ile beraber kişilerin yaşam tarzları, düşünceleri, bakış açıları topyekün değişti. Bu değişiklik ile beraber önceden alternatif olarak görülen durumlar, bir anda hayatımızın merkezinde yer alması ile artık yeni normalimiz oldu.  Bu da prefabrik yapılara tüketicinin talebini önceki yıllara göre gözle görülür derecede arttırdı. Burdaki etken sebep ise ‘Pandemiden Nasıl Kaçarım?’ sorusu oldu. Aslında bizim de çıkış noktamız burada başlıyor.

Her geçen gün büyüyen bu iş alanı, inşaat sektörünün de geleceğini şekillendiriyor. Fakat, bu sektörün tüm paydaşlarını bir arada olacağı platform yoktu. Biz de bu durumu göz önünde bulundurarak çalışmalara başladık.  Çünkü, fuarların bu noktada büyük öneme sahip olduğunun bilincindeyiz. Öyle ki fuarlara katılmak, pazar payını büyütmede ve pazarlama stratejilerini geliştirerek, sektörel bazda iyi bir yerde olmanın kilit noktasını oluşturuyor.  Bu kapsamda Tiny House’lardan bunglovlara, prefabrik evlerden yeşil yapı malzemelerine kadar ürün yelpazesi ile 14-16 Ekim 2021 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde ülkemizde ilk defa düzenlenecek “Prefabrik, Modüler, Mobil Ev ve Yapı Sistemleri Fuarı”  250 katılımcı firma ve 20 bin ziyaretçi hedefi ile sektörün de buluşma noktası olacak.

Sektörün gelişimi adına önemli bir organizasyon hazırlıyoruz. Çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Firmalarda böyle bir fuarı duyduklarında haliyle sıcak karşılıyorlar.

Organizasyonun sacayağını nasıl kurguluyorsunuz? Bu planlamada ana stratejiniz nedir?

PREMO konusu itibariyle sadece Türkiye değil, tüm yakın coğrafyada ilk kez yapılacak bir organizasyon. Dolayısıyla  çok da büyük bir potansiyeli içinde barındırıyor.

PREMO tamamen global bir organizasyon olarak  planlanıyor. Yurt dışında temsilciliklerimiz çalışmalara başladı.  Hem yurt içi hem de yurt dışından sektörel yayınlar, fuarlar, kurum kuruluşlar ile işbirlikleri ve stratejik ortaklıklar yapıyoruz.

Prefabrik sektörünün bu ilk global buluşmasının çok büyük ses getireceğini ve uluslararası ticareti arttıracağından yana şüphemiz yok. Yurt dışı partnerlerimiz çalışmaya başladı. Temsilcilerimiz şartlar normale döndüğünde çok sayıda profesyonel alıcının fuarı ziyaret etme konusunda oldukça istekli olduğunu bildiriyor. Haziran ayından itibaren vize ve uluslararası seyahatin başlayacağı, Ekim ayında ise şartların normale dönmüş olacağı öngörülüyor.

Kamu ve sivil kuruluşların yaklaşımları ve beklentileri ne yönde gerçekleşiyor?

PREMO modüler yapı endüstrisiyle ilgilenen herkes için açık bir organizasyon olarak özellikle mimarlara, danışmanlara, tasarımcılara, inşaatçılara, konut uzmanlarına, yatırımcılara, belediye, sosyal konut ve kamu yetkilileri gibi çok geniş bir kullanıcı yelpazesi ihtiyaçlarına cevap verecek.

Kamu, belediye ve özel sektörden fuara ziyaretçi olarak katılım sağlamak için  talepler gelmeye başladı.  Özetle; fuar tüm ilgililer tarafından heyacanla bekleniyor.

Projenin çözüm ortaklarını nasıl belirliyorsunuz? Karşılaştığınız yaklaşımlar memnuniyet verici mi?

Her geçen gün daha fazla kişi ve işletme sahibi prefabrikasyonu ve modülerliği benimsemekte, talep artışı sektörü büyütmekte olup prefabrikasyon teknolojisi gün geçtikçe gelişmektedir.


Kamu, belediye ve özel sektörden fuara ziyaretçi olarak gelmek üzere talepler gelmeye başladı. Fuar tüm ilgililer tarafından heyacanla bekleniyor.

Daha önce lüks gibi görünen modüler yapılar, salgının da etkisiyle artık ihtiyaç olarak algılanıyor. Bu noktada sektöre bir mesajınız olacak mı?

Aslında lüks değil, bir ihtiyaç oldu. Bir de geleneksel ev satın alımına göre fiyat, dayanıklılık, çevre gibi birçok avantajı ile daha da çok öne çıktı. Sektöre mesajım şu; vatandaşlarımızın pandemi ile beraber bakış açıları da değişti. Bu değişime ayak uyduran firmalar bundan sonrası için bir adım önde olacak. Bu sektör de onların başında geliyor. Avrupa’da bu yapının pazarı oldukça büyük ülkemiz de ise yeni gelişiyor.  Sektörün gelişen ve değişen ihtiyaçlarını hep birlikte yakından görmek ve incelemek için tüm ilgilileri 14-16 Ekim 2021 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’ne bekliyoruz.

Katılımcı ve ziyaretçi noktasında ne tür kriterleriniz bulunuyor? Fuar süresince ne tür etkinlikleriniz olacak? Ayrıca sunduğunuz hizmet ve imkanlardan kısaca bahseder misiniz?

Katılımcı olarak yer alacak sektör firmalarımızı organizasyonumuzda ağırlamaktan ayrıca fuar öncesi ve fuarda ihtiyaç duyabilecekleri her türlü desteği sunmaktan memnuniyet duymaktayız.  Firmalara; tanıtım, kayıt hizmeti, davetiye, form, stand hizmeti, nakliye- gümrükleme, ulaşım, temizlik, haberleşme, güvenlik, sigorta, özel etkinlik planları, fotoğraf video hizmeti, ilk yardım desteği gibi hizmet kalemlerimiz bulunuyor.

Ülkemizde bir ilk olacak bu fuarın sektöre yansımaları sizce nasıl olacaktır?

Sektöre yansımaları olumlu olacak. Yaklaşık 1 yıldır bu fuar üzerinde çalışıyoruz. Aynı zamanda fuara yaklaşık 6 ay olmasına rağmen iletişim – tanıtım çalışmalarına başladık. Bu durum, sektörün geniş bir perspektifte görünümü açışından önem taşıyor.

Fuarlar, pazarlama faaliyetlerin en sıcak ve en hareketli olduğu alanların başında geliyor. Aynı zamanda sektördeki son gelişmeleri hem tüketicinin hem de üreticinin takip etmesi açışından büyük kolaylık sağlıyor. Premo’da bu kapsamda büyük önem arz ediyor. Çünkü, Avrupa’dan Uzak Doğu’ya kadar geniş bir  ticaret ağına sahibiz. Bu da bir yerel üreticinin dünyanın çeşitli ülkelerine ürün pazarlamasına olanak sağlayacak.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Prefabrik ve modüler yapıların ekonomik yapısı, hızlı çözümler sunması, taşınabilir olması, dayanıklılığı ve çevre dostu yapısı ile sektör ivme kazanıyor.
Prefabrik, Modüler, Mobil Ev ve Yapı Sistemleri Fuarı PREMO, bu imkanları sunun sektörel paydaşları kıtaların birleştiği nokta İstanbul’da bir araya getirerek dev bir iş platformu oluşturuyor .

Prefabrik yapılar, ilk olarak 1.Dünya savaşından sonra oluşan yaraların hızla sarılıp hayatın normale dönebilmesi için özellikle savaşlar ve doğal afetler sonrasında ortaya çıkmıştır. Türkiye’de ve dünyada gün geçtikçe gelişen teknoloji, sanayileşme ve endüstriyelleşmenin artmasıyla beraber sektör hak ettiği payı almıştır. Fakat ülkemizde bu gelişim pandemiye kadar yavaş seyretti.  Türkiye’deki inşaat sektörünün yüzde 75’i konut türü yapılardır burada prefabrik konutun yapılardaki payı ise yüzde 4 düzeyindedir.

Bizim de amacımız bu sene itibarıyla her sene düzenleyeceğimiz organizasyon ile birlikte bu oranı daha yukarılara çıkarmak.  

Sektörün tek ve en kapsamlı fuarı PREMO Fuarında yer almak size ne katkı sağlar derseniz;

  • Uluslararası bir organizasyon ve sektörün Türkiye’de ki ilk ve tek ihtisas fuarı olarak şirketinizi sektörün büyük oyuncuları ile bir araya getirecektir.
  • Dünyanın dört bir yanından modüler inşaatçılar, geliştiriciler, yükleniciler, mimarlar, bayiler ve ekipman/hizmet tedarikçileriyle ağ kurmanızı sağlayacaktır.
  • Konutlar, iş yerleri, fabrikalar, eğitim, konaklama, sağlık hizmetleri, kamu yapıları, askeri yapılar ve daha fazlasını içeren, modüler inşaat sektörü taleplerine ulaşmak ve onlarla bağlantı kurmak için en iyi fırsat olacaktır.
  • Rekor düzeyde talep artışı, sektör için en doğru zamanlama olduğu dönemde ürünlerinizi ve hizmetlerinizi sergilemenizi ve bağlantılar kurmanızı sağlayacaktır.
  • Marka imajınızı güçlendirmenizi, haber değerinizi arttırmanızı sağlayacaktır.
- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER