Perşembe, Aralık 7, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYıl Sonu DeğerlendirmeleriWilo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Ürek: “Potansiyeli yüksek yeni pazarlara giriş yapacağız”

Wilo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Ürek: “Potansiyeli yüksek yeni pazarlara giriş yapacağız”

“İleri teknolojiye ve enerji verimliliğine sahip akıllı pompaların yaygınlaşması için aralıksız çalışıyoruz. 2021 yılında da bu hedefimiz doğrultusunda hem var olduğumuz pazarlar hem de hedef pazarlarımız için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

2020 yılı firmanız için nasıl bir yıl oldu? Kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?

2020 yılı her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüz için de yoğun bir mücadele ile geçse de Wilo olarak bu zor süreçte tüm çalışanlarımızla beraber hedeflerimizi gerçekleştirmiş olmaktan dolayı mutluyuz. Pandemiyle birlikte çalışanlarımız ve tüm paydaşlarımızla beraber birçok ilki yaşadık. Wilo Türkiye olarak global bir şirket olmamızın avantajıyla üretim ve tedarik zincirimiz dahil olmak üzere tüm çalışma süreçlerimizi çok daha erken sürede adapte etme olanağı elde ettik. Alınan tedbirler doğrultusunda Wilo’nun dünya çapındaki farklı ülkelerde üretim, montaj ve lojistik faaliyetleri kesintisiz bir şekilde devam etti ve etmeye devam ediyor. Biz de Wilo Türkiye olarak pandemi sürecinin en başında tedarik zincirindeki olası aksaklıklara karşı acil önlemler almak ve ürünlerimizin ulaşılabilirliğini sürdürülebilir kılmak üzere fabrikamız ve tedarikçilerimizle birlikte acil eylem planlarımızı devreye aldık. Stoklarımızı da bu eylem planına göre oluşturduk ve şu anda da sevkiyatlarımız olağan sürecinde sorunsuz olarak devam ediyor.

Pandemi sürecinde iş yapış şekillerimizde kalıcı ve geçici değişiklikler oldu. Çünkü hem çalışanlarımızın sağlığını hem de müşterilerimizin ihtiyaçlarını düşünerek akılcı adımlar atmamız gereken bir dönemden geçiyoruz.  Wilo olarak pandeminin ilk gününden itibaren salgının üretime olumsuz etki etmesini engellemek ve çalışma arkadaşlarımızın güvenilir ve sağlıklı bir ortamda çalışabilmesini sağlamak için çok sıkı tedbirler aldık. Genel merkezimizin her alanında, bayilerimiz ve yetkili servislerimizin değdiği her noktada tüm bu tedbirlerimizi uyguladık. Tüm bu çalışmalarımız neticesinde sektörümüzde bir ilk olarak Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’nda yer alan kriterleri sağlayarak TSE denetimlerinden geçtik ve COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi almaya hak kazandık. Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu, sanayi kuruluşlarının çalışanlarını, ziyaretçilerini, tedarikçilerini ve bakım personelini damlacık veya temas yoluyla bulaşan COVID-19’a karşı korumak için gerçekleştirdiği hijyen uygulamalarını ve kontrol kriterlerini içeriyor. Bu kılavuz, sanayi kuruluşlarına salgınla mücadelede rehberlik ederek aynı zamanda salgın sonrası dönem için de “güvenilir, salgından etkilenmemiş ve hijyenik üretim” kriterlerine uygun üretim yapılabilmesi için yol gösterici olacak.

2021 yılı beklentilerinizi genel hatlarıyla paylaşmak ister misiniz?

Dünya genelinde 2021 yılının ilk yarısında da pandeminin etkilerinin devam etmesi bekleniyor. Bu süreçte iş yapış tarzını yeni koşullara hızla adapte edebilen şirketlerin sektörlerindeki konumlarını koruyacağına inanıyoruz. Bizimle beraber müşterilerimiz de aynı zorlukları yaşıyor. Bu sebeple ilk önceliğimiz iş ortaklarımız ve müşterilerimizle beraber bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak, birbirimizle bilgi ve tecrübelerimizi paylaşarak güçlenmek olacak. Pandemi sonrası COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi’nin önemini koruyacağını düşünüyoruz. 2021’de hem şirketlerin adaptasyon süreçlerini tamamlaması hem de ikinci yarıda pandeminin etkilerinin azalması ümidiyle birçok sektörün hareketleneceğini düşünüyoruz.

Şirket olarak önümüzdeki yıl için planlarınız neler? Yeni yatırımlar, yeni ürün ya da hizmet modelleri noktasında ne tür projeleriniz olacak?

Pompa sistemleri sektörünün teknolojisi öncüsü Wilo olarak, ileri teknolojiye ve enerji verimliliğine sahip akıllı pompaların yaygınlaşması için aralıksız çalışıyoruz. 2021 yılında da bu hedefimiz doğrultusunda hem var olduğumuz pazarlar hem de hedef pazarlarımız için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Verimli binalar ve altyapı çalışmaları kapsamında su yönetimi ve endüstri alanlarındaki faaliyetlerimizi hızlandırarak Türkiye pazarındaki liderliğimizi pekiştirecek, potansiyeli yüksek yeni pazarlara giriş yapacağız.

Wilo olarak son yıllardaki en büyük yatırım hamlemizin Endüstri 4.0’ın çıkış noktası olan Almanya’nın Dortmund şehrindeki üretim merkezimizi ‘Akıllı Fabrika’ kimliği ile yeniden şekillendirmemiz olduğunu söyleyebiliriz. Sürdürülebilir kalkınma için çalışan şirketimiz, sektörümüze dijitalleşme ve yeni nesil teknolojiler açısından öncülük yapacak olan bu akıllı fabrikayı 300 milyon Euro’luk bir yatırımla ileri teknoloji robotik sistemlerin kullanıldığı dijital bir üretim tesisi olarak hayata geçirdi. Markamızın tarihindeki en büyük yatırım olarak dikkat çeken Dortmund fabrikamız WiloPark bu yıl içerisinde faaliyetlerine başladı. Bize ayrı bir güç katacak ‘Akıllı Fabrika’mız sayesinde geleceğin ekonomisine kendimizi bugünden hazırlıyoruz. Wilo olarak 100 milyon insanın temiz suya erişimini sağlıyoruz. Bu hedefimizi büyütmek için  yenilikçi su çözümlerimizin büyüme hızını yüzde 7,5  artırmayı amaçlıyoruz. Akıllı su sistemlerimizdeki büyüme hedefimizi ise yüzde 35 olarak planlıyoruz. Çünkü bağlantı, operasyonel güvenilirlik ve maksimum verimliliğin gelecekte daha fazla kaynak tasarrufu için gerekli olan temel faktörler olduğuna inanıyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER