Pazartesi, Aralık 4, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYıl Sonu DeğerlendirmeleriSystemair HSK Genel Müdürü Ayça Eroğlu: “2023 yılına kadar ihracat oranımızı yüzde...

Systemair HSK Genel Müdürü Ayça Eroğlu: “2023 yılına kadar ihracat oranımızı yüzde 45’ten yüzde 70’lere çıkarmayı hedefliyoruz”

2020 yılı firmanız için nasıl bir yıl oldu? Kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?

Systemair HSK olarak, Türkiye’de klima santralleri sektöründe yaklaşık 10 yıldır pazar lideri konumundayız. Ürün gamımızda; klima santralleri, fanlar, hava dağıtım ekipmanları, hava perdeleri ve soğutma ürünleri yer alıyor. Bu ürünlerimizle; konut havalandırması, konfor uygulamaları, endüstriyel uygulamalar, hijyenik uygulamalar, enerji verimli havalandırma, soğutma, otopark havalandırması, renovasyon projeleri, otomasyon, yangın güvenliği ve tünel havalandırması gibi pek çok farklı alanda çözüm sunuyoruz. Başta İstanbul Havalimanı olmak üzere, acil durum ve şehir hastaneleri, stratejik savunma sanayi projeleri, Kuzey Marmara Otoyolu Tünelleri gibi dev projelerin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında maden sahaları, fabrikalar, AVM’ler, büyük çaplı konut ve ofis binalarının iklimlendirmesini sağlıyoruz. Tüm bu alanlardaki güçlü konumumuza ek olarak 2020 yılı itibariyle ağır sanayi, gıda, petrokimya, endüstriyel mutfak, veri merkezleri ve ilaç sektörlerine odaklanmaya başladık. Özellikle endüstriyel mutfak uygulamaları için ürettiğimiz mutfak filtrasyon cihazı VOClean’e olan talep gün geçtikçe artıyor. Bu yıldız ürünü hem Türkiye hem de ihracat pazarlarında birçok projede görmek bize gurur veriyor.

2020’de pandemiyle birlikte iklimlendirme ve iç hava sağlığı da aynı oranda önem kazandı. Sektör toplantıları ve düzenlediğimiz webinarlarda çok önemli bir bilgi kirliliğine ve algı karmaşasına şahit olduk. Tüm bu soru işaretlerini ortadan kaldırıp sağlıklı havalandırma konusunda kamuoyunda farkındalık sağlamak için yakın zaman önce “Taze Hava Akımı” kampanyasını başlattık. “Taze Hava Akımına Kapılın” sloganıyla hayata geçirdiğimiz bu bilinçlendirme kampanyası kapsamında taze havanın önemini ve doğru havalandırma yöntemlerini anlatmaya başladık ve 2021 yılında bu kampanyamıza hız vereceğiz. Hastanelerden alışveriş merkezlerine, okullardan otellere, fabrikalardan ofislere kadar pek çok farklı alanda sektör profesyonellerine ulaşarak toplum sağlığı için bu önemli konuyu paydaşlarımıza anlatmayı hedefliyoruz. Bireylere ise evleri, ofisleri, çocuklarının okulları, gittikleri alışveriş merkezleri, oteller ve hastaneler gibi günlük hayatta içerisinde bulundukları tüm bu mekânlardaki iç ortam hava sağlığını nasıl sorgulayabilecekleri konusunda bilgiler vereceğiz.   

2020 yılında pandemi açısından önemli projelere imza attık ve 45 günde tamamlanan Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nde yer aldık. Türkiye dışında Kıbrıs Pandemi Hastanesi, Azerbaycan Pandemi Hastanesi ve Hindistan’daki Covid-19 aşısını yapan bir fabrikaya iklimlendirme cihazlarımızı verdik. Kısa bir süre içinde, pandemi özelinde ihracata imza atmak bizim için de büyük bir gurur kaynağı oldu. Pandemi süresince yetkililerin önlemleri dâhilinde fabrikamızda ve merkezimizde çalışma koşullarını düzenledik ve en başta çalışanlarımızın sağlığını koruyarak çalışmaya devam ettik.   

2021 yılı beklentilerinizi genel hatlarıyla paylaşmak ister misiniz?

Önümüzdeki dönemde altyapı projelerinin, ofislerin, okulların, ticari binaların ve endüstrilerin sayısının artması nedeniyle iç mekân hava kalitesini korumak için havalandırma cihazlarına olan talebin de artması bekleniyor. Yenilenebilir enerjiler, hibrit sistemler ve düşük enerji tüketimli sistemlere doğru genel bir yönelim bulunuyor. Tüm bu nedenlerle iklimlendirme sektörünün de önemini artıracağına ve büyümesini sürdüreceğine inanıyoruz.

İklimlendirme sektörünün öncü markası olarak hem global arenada ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek hem de ekonomiye katkı sağlamak için ihracat odağıyla çalışmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. İhtiyaca yönelik yoğun mühendislik gerektiren ve çalışma anlayışını bir üst seviyeye taşıyarak hem Türkiye hem de ihracat gerçekleştirdiğimiz pazarlardaki coğrafi şartlara göre farklı çözümler üretiyoruz. Dilovası’ndaki fabrikamızla iç tedariğin yanı sıra ihracata da odaklanıyoruz ve iklimlendirme ürünlerimizi 25 ülkeye ihraç ediyoruz. 2020 yılından itibaren ihracat faaliyetlerimizi Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlere yoğunlaştırdık ve aynı zamanda Avrupa pazarındaki payımızı da artırmaya başladık. Şu anda Türkiye iklimlendirme sektörünün ihracatı 8 milyar dolar ve 2023 yılında 13 milyar dolara ulaşması hedefleniyor. Biz de şirket olarak 2021 yılında hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaya devam edeceğiz. 2023 yılına kadar ihracat oranımızı yüzde 45’ten yüzde 70’lere çıkarmayı hedefliyoruz.

Şirket olarak önümüzdeki yıl için planlarınız neler? Yeni yatırımlar, yeni ürün ya da hizmet modelleri noktasında ne tür projeleriniz olacak?

Pandemi sürecinde gündeme oturan toplu alanlardaki havalandırma sistemleri ve iç hava sağlığı konusu, kontrollü normalleşme dönemiyle birlikte daha da önemli hale geldi. Ancak konuyla ilgili başlatılan tartışmalarda akıllara takılan pek çok soru nedeniyle gerek kurumlar gerekse bireyler, sorgulanması gereken konular ve alınması gereken önlemler hakkında algı karmaşası yaşamaya başladı. Sadece pandemi döneminde değil yeni normal döneminde de kapalı alanlarda taze ve temiz hava için kurum yetkililerinin ve bireylerin bulundukları alanın hava kalitesini sorgulamaları gerekiyor. Biz de artan sorumluluğumuzla bu alana yoğunlaşmaya devam edeceğiz.

2021 yılında, pandemi döneminde hızla çözüm sağladığımız acil durum hastanesi gibi kamu iş birliklerine devam ederek toplum sağlığı için çalışacağız. Mekânların iç hava kalitesini artırıp topluma taze ve temiz hava sağlama misyonumuz doğrultusunda, insana ve çevreye duyarlı yenilikçi ürünlerimizle hizmet vermeyi ve elbette kampanyamız kapsamında kamuoyunu bilinçlendirmeyi sürdüreceğiz.  

Yeni yılda hayata geçireceğimiz ve ülkemizi Systemair globalde bir üs haline getirecek Veri Merkezi laboratuvar yatırımımızla da Türkiye’de ilk olmanın yanı sıra dünyada da örnek bir çalışmaya imza atacağız. Bu projemiz, yeni yıldaki en büyük yatırımımız olacak diyebiliriz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER