Perşembe, Aralık 7, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYıl Sonu DeğerlendirmeleriSaray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici: “Yeni yatırımlar ve katma...

Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici: “Yeni yatırımlar ve katma değeri yüksek yeni ürünler ile ülkemize katkıda bulunmayı sürdüreceğiz”

“Daha önce olduğu gibi yurt içi ve yurt dışında oluşan yeni ihtiyaç ve talepleri yakından takip ederek, Ar-Ge çalışmalarımızı ve ürün geliştirme süreçlerimizi buna göre şekillendirmeye devam edeceğiz.”

2020 yılı firmanız için nasıl bir yıl oldu? Kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?

2020 yılının ilk aylarında tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi birtakım zorluk ve belirsizlikleri de beraberinde getirdi. Tüm bu sıkıntılara rağmen, sektöründe ihracat birinciliklerine sahip köklü bir şirket olarak kendimizi yeni koşullara hızla adapte ederek üretimimizi ara vermeden sürdürdük.

Ülkemizde inşaat faaliyetleri aksamadan devam ettiği için iç pazarda üretim ve lojistik anlamında ciddi bir düşüş yaşamadık. Ancak küresel bir salgınla karşı karşıya olmamızdan ötürü, özellikle karantina uygulamasının devreye girdiği dönemlerde ihracatta bazı zorunlu ertelemeler oldu. Bu noktada kapasite kullanımımızı mümkün olan en az duraklama ile dengeli bir şekilde sürdürdük. Ürünlerinin %55’inden fazlasını Avrupa, Afrika, Asya ve Orta Doğu bölgelerinde 60’ı aşkın ülkeye ihraç eden şirketimiz, uluslararası iş ortaklarıyla kurduğu uzun soluklu ilişkiler sayesinde pandemi döneminde de faaliyetlerine sorunsuz bir şekilde devam etti. Ayrıca, projelere özel sistem ve ürünler geliştiren bir şirket olarak yeni ürün ve Ar-Ge çalışmalarımıza da ara vermeden devam ettik.

“Türkiye’nin En Büyük 1000 İhracatçısı 2019” (TİM 1000) araştırmasında, bir önceki yıla göre %14 ihracat artışıyla 56 basamak birden yükselerek, Türkiye’nin en büyük 262. ihracatçısı konumuna geldik. İDDMİB İhracatın Metalik Yıldızları ödül programında ise “Alüminyum Çubuk & Profiller” ve “Alüminyum İnşaat Malzemeleri” kategorilerinde ilk 10 ihracatçı arasında yer alarak iki ödüle birden değer görüldük.

Pandeminin yarattığı zorluklara rağmen, 2019 yılında 65 milyon dolara ulaşan ihracat rakamımızı 2020 sonunda 70 milyon dolara çıkacağını, geçen yıl 759 milyon TL olan ciromuzun ise bu yıl 820 milyon TL’ye ulaşacağını öngörüyoruz.


2021 yılı beklentilerinizi genel hatlarıyla paylaşmak ister misiniz?

Pandemiyle birlikte hayatımızın büyük çoğunluğunu evlerde geçirmeye başladık. Hem bu sürecin hem de yakın zamanda yaşadığımız ve üzücü sonuçları olan İzmir Depremi’nin etkisiyle, yapı malzemelerinin dayanıklılığı ve sağlıklı olup olmadığı konusu tekrar gündeme geldi. ‘Geleceğin metali’ olarak nitelenen ve karbon salımını ciddi oranda düşüren alüminyum, çevre dostu özelliklerinin yanı sıra hafifliği ve yüksek korozyon direnci ile de sağlam ve sağlıklı yapıların oluşturulmasına önemli katkıda bulunuyor. İnşaat sektöründe %25 oranında kullanım alanına sahip alüminyuma olan talep her geçen yıl artmaktadır.

İDDMİB’in Ekim 2020 verilerine göre Alüminyum, 814 milyon USD ihracat rakamı ile bir önceki yılın aynı dönemine göre % 11,2 artış kaydederek, Demir ve Demir Dışı Metaller sektöründe ihracatı en çok artan ürün grubu olmuştur. Ocak – Ekim 2020 dönemi ihracat verileri incelendiğinde ise Alüminyum ürün grubu 2,3 milyar USD ile değer bazında yine ilk sırada yer almaktadır. Küresel ölçekli sektörel araştırmalar da son 15 yılda %4,4’lük büyüme ile 90 milyon ton tüketim seviyesine ulaşan alüminyumun, 2025 yılına kadar 800 bin ton kullanım miktarına ulaşacağını öngörmektedir. Tüm bu olumlu gelişmeler geleceğe dair umudumuzu güçlendiriyor. Pandemi nedeniyle zorlu bir dönemden geçsek de Türkiye alüminyum sektörünün öncü markalarından biri olarak, yeni yatırımlar ve katma değeri yüksek yeni ürünler ile ülkemizin ekonomik büyümesine katkıda bulunmayı sürdüreceğiz.

Şirket olarak önümüzdeki yıl için planlarınız neler? Yeni yatırımlar, yeni ürün ya da hizmet modelleri noktasında ne tür projeleriniz olacak?

Daha önce olduğu gibi yurt içi ve yurt dışında oluşan yeni ihtiyaç ve talepleri yakından takip ederek, Ar-Ge çalışmalarımızı ve ürün geliştirme süreçlerimizi buna göre şekillendirmeye devam edeceğiz.

Uzun yıllardır yatırım yaptığımız dijital sistemler küresel pazarda rekabet gücümüzü artırırken, olağanüstü koşullara hazırlıklı olmamızı sağlıyor. Pandemi süreci bu alana yatırım yapmanın önemini bir kez daha gösterdi. Dolayısıyla, inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarımızla birlikte dijitalleşme de önümüzdeki dönemde önceliklerimiz arasında yer almayı sürdürecek.

Diğer yandan son teknolojilere sahip üretim tesislerimizi yeni bir yatırımla daha rekabetçi hale getirmeyi planlıyoruz. Yakında gerçekleştireceğimiz ekstrüzyon presi alımı ile ürün kapasitemizi artırmayı, yeni ürün çeşitlerini ve sistemleri pazara sunmayı hedefliyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER