Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYıl Sonu DeğerlendirmeleriRavago Bina Çözümleri Türkiye Ticari Direktörü Alper Doğruer: “Ravago’nun sürekli yeni ürün...

Ravago Bina Çözümleri Türkiye Ticari Direktörü Alper Doğruer: “Ravago’nun sürekli yeni ürün geliştirme, sektöre sürekli yenilikler tanıtma gibi bir hedefi var”

“Türkiye’nin önü açık. Covid- 19 ile Türkiye’nin dünyadaki algısının değiştireceği ve üretimin Türkiye’ye kayacağı konuşuluyor. Dünyada şu an bunun için ayrılmış büyük bir para var ve bu para Avrupa’ya yakın güvenli üretim üsleri arıyor. Bu anlamda Türkiye’ye önemli bir rol düşüyor. Bunu fırsata çevirebilirsek, çok gelişeceğimizi düşünüyorum. Daha çok çalışmamız lazım…”

2020 yılı firmanız için nasıl bir yıl oldu? Kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?

 “Ravago Bina Çözümleri” birleşiminin birinci yılını doldurduk…

Ravago Bina Çözümleri olarak, hayata geçireceğimiz tüm faaliyetleri 2019 yılının Kasım ayında ilan etmiştik. Mardav-Stoper ve Ravaber şirketlerimizin tüm satışı Ravago Bina Çözümleri altında bir araya geldi. Tek firma olduk. Bütün siparişler tek noktadan alınıyor ve satışlar yine tek bir noktadan yapılıyor: Ravago Bina Çözümleri…

Geçen yıla göre hissedilir bir toparlanma süreci yaşıyoruz. Ancak süreç tamamlanmış değil. Çalışmalarımız devam ediyor. 1 Ocak 2021’den itibaren şirketimizin yıllardır kullandığı ERP yazılım sisteminden, SAP yazılımına geçmek için hazırlıklarımız sürüyor. Yeniden yapılanma sürecimiz devam ediyor. Bu geçişlerde bütün datalar, veriler bir araya toplanıyor. Ürünler ve ambalajları standartlaştırılıyor. Çalışmalarımız, pandemi döneminde aksamadı. Haziran 2020 itibariyle başlayan normalleşme sürecinde satışlarımız ivme kazandı ve hala devam ediyor. Önümüzdeki sene hedeflediğimiz yeni yatırımlar da var. Yöneticilerimiz, Türkiye’nin potansiyeline ve ekiplerine, ülkemizdeki pazara güveniyorlar. Pazardaki düşüşlerin geçici olduğunu düşünüyorlar.

2021 yılı beklentilerinizi genel hatlarıyla paylaşmak ister misiniz?

Hemen her ürün grubunda büyüme planladık. Bunun içinde ihracatın payı artacak. Kış günlerinin zaten sezonsal olarak inşaat sektöründe zor geçtiği gerçek iken birde Covid ve pandemi etkisi ile yavaşlayacağını ama bu ertelenen talebin yaz aylarında karşılanacağını düşünüyoruz. Sonuç olarak 2021 yılı için iyimseriz.

Şirket olarak önümüzdeki yıl için planlarınız neler? Yeni yatırımlar, yeni ürün ya da hizmet modelleri noktasında ne tür projeleriniz olacak?

Ravago’nun sürekli yeni ürün geliştirme, sektöre sürekli yenilikler tanıtma gibi bir hedefi var. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor.

Hem Türkiye’de hem globalde de devam eden yatırımlarımız mevcut. Örneğin Macaristan’daki taşyünü yatırımımızın, 2020 sonu- 2021 başı arasındaki bir süreçte tamamlanması bekleniyor.  Türkiye’de de Kayseri’deki taşyünü tesisinde mevcut hatların revizyonunu kapsayan, ürünlerin daha kaliteli olmasına yönelik yaptığımız ciddi yatırımlar var. İzmit Kartepe’deki bitüm membran tesisimizin kapasitesini artıracak yatırımlarımız gelecek sene içerisinde hayata geçecek. 

Son olarak sizin eklemek istedikleriniz ?

Hepimiz bazı dönemlerde, bulunduğumuz coğrafya şartlarının veya kendimize özel şartların düşmesi nedeniyle zorluklar yaşayabiliyoruz. Bu zorluklara rağmen, her zaman yüzde 51 pozitif olmalıyız.

Bir şekilde hayat devam ediyor ve her şey iyiye gidiyor. Bu pandemi süreci içinde böyle… Eninde sonunda geçecek. Verdiğimiz can kayıpları çok acı oldu. Hayatını kaybedenlerin hiç biri rakam değil. Birilerinin annesi, babası …Öte yandan iyileşenler var. Bu hastalığı çok rahat bir şekilde geçirip atlatanlar var. Aşı çalışmalarından iyi haberler alıyoruz.

Türkiye’nin önü açık. Covid- 19 ile Türkiye’nin dünyadaki algısının değiştireceği ve üretimin Türkiye’ye kayacağı konuşuluyor. Dünyada şu an bunun için ayrılmış büyük bir para var ve bu para Avrupa’ya yakın güvenli üretim üsleri arıyor. Bu anlamda Türkiye’ye önemli bir rol düşüyor. Bunu fırsata çevirebilirsek, çok gelişeceğimizi düşünüyorum. Daha çok çalışmamız lazım…

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER