Pazar, Aralık 3, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYıl Sonu DeğerlendirmeleriORKA Banyo İş Geliştirme Müdürü Gani Ergül: “2021 yılında üretim kapasitesini artırmak...

ORKA Banyo İş Geliştirme Müdürü Gani Ergül: “2021 yılında üretim kapasitesini artırmak için ilave makina yatırımlarımız devam edecek”

“2021 yılında yurtdışı satışları için satış yaptığımız ülkelerde büyümenin yanısıra yeni ülkeler eklemek suretiyle toplam satışın içinde ihracatın payını arttırmak hedefimiz olacak. Dijital pazarlama tarafında yatırımlarımızı planlayarak markamızı iç ve dış pazarda Türk markası olarak geliştireceğiz.”

2020 yılı firmanız için nasıl bir yıl oldu? Kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?

Bu yıl tarihte daha önce örneği olmayan bir dönem geçirdik. Hayatımıza pandemi, karantina, maske, antibakteriyel gibi kavramlar dahil oldu. Şirketimiz açısından baktığımızda 2020 yılı ilk çeyreğinde büyüme rakamlarımız   üretim kapasitesi  ve satış olarak  2019 yılına göre beklenti ve hedeflerimizin üzerinde gerçekleşti. Ülkemizdeki ilk vakayı 2020 UNICERA Seramik ve Banyo  Fuarı’nda öğrendiğimizde standımıza gelmesini beklediğimiz yabancı ve yerli ziyaretcilerin gelmemesi fuarın sönük geçmesine sebep oldu.  16 Mart tarihinde başlayan karantina uygulamalarıyla birlikte rüzgar ters esmeye başladı. Satış ve üretim rakamlarının düşmesi, kimsenin ileriye dönük öngörüsünün olmaması piyasaları belirsizliğe sürüklese de devletin vermiş  olduğu destekler ve firmaların aldığı tedbirler  faaliyetlerin  ikinci çeyrekte sürdürülebilir olmasını sağladı. Haziran ayında başlayan yeni normalleşme süreci ile sipariş ve üretim adetleri üçüncü  çeyrekte artarak devam etti ancak  ikinci çeyrekte bazı firmaların üretim yapamamaları sebebiyle hammadde ve yarı mamül tedarik sürelerinde gecikmelere sebep oldu. Bu süreç, artan talep ve kurlardaki artış ile   fiyat artışlarını beraberinde getirdi. Geciken tedarik süreleri, sipariş edilen  ürünlerin teslimatlarının gecikmelerine neden oldu. Birçok sektörde 2019 yılının tersine üçüncü çeyrekte satış ve üretim adetleri arttı, firmalar nefes aldı ve yatırımlar ile  kapasite  arttırma planları yapılmaya başlandı. Özetlemek gerekirse bireysel olarak zor bir yıl olsa da ekonomi anlamında borcu olmayan, sistemi olan firmaların 2019’a göre büyüdüğü bir yıl oldu.

2021 yılı beklentilerinizi genel hatlarıyla paylaşmak ister misiniz?

2021 Yılı insanların uzun vadeli planlar yapmayacağı, hayatı daha basit yaşayacağı bir yıl olacak. Firmalar açısından yatırım ve kapasite artışı  devam edecektir. Özellikle Çin’in pazar kaybına uğrayacağı, komşu ülkelerin, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki ülkelerin Türkiye pazarında daha fazla ticaret yapacağı bir yıl olacak.

Şirket olarak önümüzdeki yıl için planlarınız neler? Yeni yatırımlar, yeni ürün ya da hizmet modelleri noktasında ne tür projeleriniz olacak?

2020 yılında tamamlanan 20.000 metrekare yeni lojistik ve showroom ile birlikte toplam kapalı fabrika alanımız 40.000 metrekare oldu. 2021 yılında üretim kapasitesini artırmak için ilave makina yatırımlarımız devam edecek. 2019 yılında yapılandırdığımız ‘tasarım merkezi’ ile birlikte inovatif  yeni ürün tasarımlarımız hız kazanacak. 2021 yılında yurtdışı satışları için satış yaptığımız ülkelerde büyümenin yanısıra yeni ülkeler eklemek suretiyle toplam satışın içinde ihracatın payını arttırmak hedefimiz olacak. Dijital pazarlama tarafında yatırımlarımızı planlayarak markamızı iç ve dış pazarda Türk markası olarak geliştireceğiz. Sosyal sorumluluk projelerini artırarak topluma ve çevresine duyarlı bir marka duruşumuzu daha da güçlendireceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Yeni yılın tüm dünyaya sağlık, mutluluk, barış ve huzurun gelmesine vesile olmasını diliyorum.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER