Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaBoyaMarshall Pazarlama Müdürü Pınar Adabağ: “Yenilik ve inovasyon her zaman ajandamızın üst...

Marshall Pazarlama Müdürü Pınar Adabağ: “Yenilik ve inovasyon her zaman ajandamızın üst satırlarında yer alıyor”

“Marshall olarak, sürekli yenilikleri takip ediyor ve ihtiyaçlara yönelik araştırmalar yapıyoruz. Bu ihtiyaçlardan çıkan sonuçları bir araya getiriyoruz ve hizmetlerimizde de bu yeniliklere kapı açıyoruz.”

2020 yılı firmanız için nasıl bir yıl oldu? Kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?

“Türkiye İMSAD Haziran 2020 Sektör Raporu”na göre, Covid-19 salgını nedeniyle inşaat malzemeleri sanayi üretimi 2020 yılı nisan ayında 2019 yılı nisan ayına göre yüzde 24,1 geriledi. Nisan ayındaki sert üretim düşüşünde pandemi nedeniyle iç pazar ve ihracat pazarlarının kapanması etkili oldu.  Haziran ayında iktisadi faaliyetlere ve sosyal hayata planlı ve kontrollü bir geri dönüş başladı. İnşaat sektörü bu geri dönüşten olumlu etkilendi ve haziran ayı verileri itibarıyla hızlı bir toparlanma yaşadı.

BOSAD’ında yayınladığı Haziran 2020 verileri de İMSAD raporu ile paralellik göstererek geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor. BOSAD verilerine göre sektör, 2020 haziran Ayı itibarı ile hacimsel olarak 12% ve ciro olarak 18.7% büyüme kaydetmiş durumda. İnşaat sektörünün hareketlenmesi, insanların evlerini yenileme ihtiyacının artması sektörümüz için hareket motoru oldu. Sektörümüzde yaşanan canlılığın tüm bağlantılı sektörleri de olumlu yönde etkileyeceğini öngörüyoruz.  Bu bağlamda 2020 yılını hedeflediğimiz gibi başarıyla kapattık diyebiliriz.

2021 yılı beklentilerinizi genel hatlarıyla paylaşmak ister misiniz?

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) tarafından hazırlanan “Türkiye’de Korona Salgınının Sektörlere Etkileri Raporu” 2021 yılına ilişkin öngörüleri de içeriyor. Raporda   inşaat sektöründeki daralmanın yılın ilk çeyreğinde de devam ettiği dile getirilerek, bununla beraber, döviz üzerindeki baskı ve Türk lirası mevduat faizlerinin düşürülmesi ile konut kredisi faiz oranlarındaki gerilemenin mevduat sahiplerini gayrimenkul alımına yönlendirdiği vurgulanıyor. Gayrimenkul fiyatlarındaki artışın konut projelerinde canlanma yarattığının belirtildiği raporda, 2020’nin sektör açısından daralmayla sonuçlansa dahi 2021’de sektörde pozitif büyüme beklenebileceği söyleniyor. Biz de yılın son çeyreğinde raporu haklı çıkartan gelişmeleri takip ediyoruz. 2021 yılının yeni normalin hayatlarımıza tamamen girdiği ve Covid -19 ile yaşamayı öğrendiğimiz bir yıl olacağı için daha ön görülebilir bir yıl olacağını düşünüyoruz.

Şirket olarak önümüzdeki yıl için planlarınız neler? Yeni yatırımlar, yeni ürün ya da hizmet modelleri noktasında ne tür projeleriniz olacak?

Sektörün lider markalarından biri olarak yenlik ve inovasyon her zaman ajandamızın üst satırlarında yer alıyor. Bu bağlamda Marshall olarak, sürekli olarak yenlikleri takip ediyor ve ihtiyaçlara yönelik araştırma yapıyoruz. Bu ihtiyaçlardan çıkan sonuçları bir araya getiriyoruz ve hizmetlerimizde de bu yeniliklere kapı açıyoruz. Bu kapsamda hizmete aldığımız ustamburada.com platformumuzda ustalarımızla son kullanıcıyı hiçbir aracı olmadan bir araya getirmeyi amaçladık. Ustalarımızın “ustamburada.com” sistemine dahil olması gönüllülük esasına dayanıyor ancak “Marshall clubcard”a üye olmaları ve Mesleki Yeterlilik (MYK) belgesine sahibi olmaları gerekiyor. Sonrasında son kullanıcıların belirttikleri ihtiyaçlara cevap verebilecek ustalar tekliflerini platform üzerinden iletiyorlar. Tüketici de gelen teklifler arasından seçimini yaparak boyasını yaptırabiliyor. Ayrıca platformda yer alan ustalarımızın Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlileri tarafından müşteri ilişkileri konusunda eğitim aldığını da belirtmek isterim.

Ayrıca global bir şirket olmanın verdiği avantajla salgının ilk gününden itibaren tüm süreçleri anbean yaşadık diyebilirim. Dünya genelinde ustaların yaşadığı sıkıntıları önceden bildiğimiz için ülkemizde henüz salgın tam anlamıyla hissedilmemişken ustalarımıza ulaştık ve her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirdik. Bugün dahi ustalarımızla olan sıkı iletişimimizden ödün vermiyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Marshall olarak, sürekli olarak yenlikleri takip ediyor ve ihtiyaçlara yönelik araştırma yapıyoruz. Bu ihtiyaçlardan çıkan sonuçları bir araya getiriyoruz ve hizmetlerimizde de bu yeniliklere kapı açıyoruz. Bu kapsamda hizmete aldığımız ustamburada.com platformumuzda ustalarımızla son kullanıcıyı hiçbir aracı olmadan bir araya getirmeyi amaçladık. Ustalarımızın “ustamburada.com” sistemine dahil olması gönüllülük esasına dayanıyor ancak “Marshall clubcard”a üye olmaları ve Mesleki Yeterlilik (MYK) belgesine sahibi olmaları gerekiyor. Sonrasında son kullanıcıların belirttikleri ihtiyaçlara cevap verebilecek ustalar tekliflerini platform üzerinden iletiyorlar. Tüketici de gelen teklifler arasından seçimini yaparak boyasını yaptırabiliyor. Ayrıca platformda yer alan ustalarımızın Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlileri tarafından müşteri ilişkileri konusunda eğitim aldığını da belirtmek isterim.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER