Pazar, Aralık 10, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYıl Sonu DeğerlendirmeleriKnauf Türkiye Genel Müdürü Ali Türker: “Sistem satışlarımızı artırma hedefimizi 2021’de de...

Knauf Türkiye Genel Müdürü Ali Türker: “Sistem satışlarımızı artırma hedefimizi 2021’de de koruyacağız”

“En geniş performans çözümü sunan firma olarak sunduğumuz performanslar ile sektörde önemli projelerde yer almaya devam ediyoruz. Yangın dayanımı, ses yalıtımı, mekânsal akustik, ısı yalıtımı, sismik tasarım, güvenlik sistemler, yüzey kalitesi, cephe sonlama çözümleri gibi projelerin ihtiyacı olan performansları bütünsel olarak vermeye devam ediyoruz.”

2020 yılı firmanız için nasıl bir yıl oldu? Kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?

Yapı ve inşaat sektöründe hizmet veren her şirket gibi biz de pandemi süreci ile başa çıkmaya çalıştığımız ilk aylarda etkilendiğimiz fakat yılsonuna doğru toparlanmaya başladığımız bir süreç yaşıyoruz. Uzun ve belirsizliklerle dolu bu süreç içerisinde pandemi öncesi ve sonrası olarak hedeflerimizde bazı düzenlemelere gittik.

Gerek pandemi sürecinde yaşanan durgunluk gerekse son birkaç yıldır devam eden inşaat sektöründeki daralma sarsılmaz Knauf değerlerinin getirisiyle bizi minimum seviyede etkiledi. Büyük bir aile şirketi olarak, karşılaşabileceğimiz global zorluklara göğüs gerebilecek esnekliğe ve finansal yapıya sahibiz. Bununla birlikte Knauf olarak sektörün ihtiyaçlarına cevap vermenin yanı sıra bu ihtiyaçların farkındalığını yarattığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Bu dönemde iç talep artı, ihracatta şimdiye kadar üretimde ve teslimat süreçlerimizde herhangi bir aksama yaşamadık. Knauf Türkiye olarak birkaç yıldır devam eden iyi bir ihracat hacmine zaten sahibiz. Pandemi sonrasında da ihracatta güvendiğimiz bir kanaldayız. Bu doğrultuda 2019’da olduğu gibi 2020 yılında da ciro hedefimize ulaşacağımızı düşünüyoruz.

2021 yılı beklentilerinizi genel hatlarıyla paylaşmak ister misiniz?

2021 yılında da pandemi ve artan vaka sayıları nedeniyle pazardaki belirsizliğin devam edeceğini öngörüyoruz. Bu belirsizlik taleplerde bir dengesizlik yaratıyor. Bu da üretim planlaması ve teslimat sürelerinde kırılmalar yaratabiliyor. Önümüzdeki dönemde planlamanın daha da önemli olacağını düşünüyoruz. Knauf Türkiye olarak pandemi öncesi odaklandığımız sistem satışlarımızı artırma hedefimizi 2021’de de koruyacağız. Yeni dönemde de markamızın bütünsel sistem yaklaşımını ve projenin şartname aşamasından anahtar teslimine kadar olan tüm süreçleri içerecek şekilde teknik ve pratik hizmetlerimizi inşaat sektörü ile buluşturmak istiyoruz.

Şirket olarak önümüzdeki yıl için planlarınız neler? Yeni yatırımlar, yeni ürün ya da hizmet modelleri noktasında ne tür projeleriniz olacak?

En geniş performans çözümü sunan firma olarak sunduğumuz performanslar ile sektörde önemli projelerde yer almaya devam ediyoruz. Yangın dayanımı, ses yalıtımı, mekânsal akustik, ısı yalıtımı, sismik tasarım, güvenlik sistemler, yüzey kalitesi, cephe sonlama çözümleri gibi projelerin ihtiyacı olan performansları bütünsel olarak vermeye devam ediyoruz. Ayrıca özellikle pandemi dönemini yaşadığımız bugünlerde tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de son zamanlarda dijitalleşme oldukça önemli hale geldi. Knauf Grubu olarak bakış açımızı büyük ölçüde dijital araçlara çeviriyor ve bunlar üzerinde çalışıyoruz. Dijital çerçevede bölgemizde pilot ülke olarak konumlanmış durumdayız. Üretimde dijitalleşme ve otomasyona ilişkin çok sayıda örneğimiz var, plakalarımızın yüzey kalitelerini Knauf standartlarına göre dijital olarak takip ediyoruz. Üretim dışında son dönemde Knauf Türkiye olarak hayata geçirdiğimiz dijital projelerimizde, müşteri ilişkileri yönetimi altyapısını güncelleyen CRM projesi ile global standartların üzerine çıktığımızı söyleyebiliriz. Dünyanın en gelişmiş CRM altyapılarından birisini kullanıma alarak dijitalleşmenin ve uzaktan çalışmanın önem kazandığı bugünlerde CRM atılımını ve bulut altyapısını tamamlayarak, hizmet kalitesi ve veri güvenliğinde emin adımlar attık. Bir çok dijital sistemin tek bir çatı altında entegre çalışması ile tüm müşteri aktivite ve ticari faaliyetlerini tek bir platformda birleştirerek, yüksek hizmet kalitesi hedeflerine ulaştık. IK süreçlerinde de dijitalleşme çalışmalarına devam ediyoruz. Teknolojinin sağladığı alt yapı ile şirket için eğitimlerimizde ve hatta müşterilerimize yönelik eğitimlerde de büyük ölçüde dijital altyapıları kullanıyoruz. Bu doğrultuda sosyal medya kanallarımızı da aktif olarak kullanarak hedef kitlemizle ve iş ortaklarımızla sunduğumuz performanslara yönelik referans projelerimizi, çözümlerimizi ve yeniliklerimizi paylaşmaya devam ediyoruz. 

Global bazda ise Knauf sektördeki konumumuzu geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği iki yeni satın almayla daha da güçlendirdi. Bu satın almalardan biri Amerika merkezli USG, bir diğeri ise yine Amerika merkezli Armstrong’un Kuzey Amerika hariç tüm operasyonlarının satın alınmasıydı. 2019 yılında bahsettiğim USG Corporation’ın satın alınmasının bir parçası olarak USG Boral’in yüzde 50 hissesini satın alarak eski Boral ve ABD merkezli USG ortak girişimindeki toplam hissesini yüzde 100’e çıkardı. Önümüzdeki yılın ortasında  tamamlanacak bu anlaşma, Avustralya, Yeni Zelanda, Asya ve Orta Doğu’daki  alçı plaka  işletmelerini içeriyor ve Knauf’un dünya çapındaki  liderliğini göz önüne seriyor. Asya-Pasifik’te duvar plaka pazar lideri USG Boral’ın kalan yüzde 50 hisselerinin devralınmasıyla, Knauf hem mevcut pazarlardaki konumunu güçlendirecek hem de yeni üretim tesisleri ile yeni pazarlara erişim sağlayacak. İlerleyen dönemlerde de gücümüze ivme katacak global satın almalar devam edecek.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER