Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYıl Sonu DeğerlendirmeleriKalekim Genel Müdürü Timur Karaoğlu: “Yatırımlarımıza yeni normalleşme süreciyle birlikte ağırlık vermeye...

Kalekim Genel Müdürü Timur Karaoğlu: “Yatırımlarımıza yeni normalleşme süreciyle birlikte ağırlık vermeye devam edeceğiz”

 “Önümüzdeki dönemde içinden geçtiğimiz süreçten elde ettiğimiz çıktıları kullanacağız. Odak noktamız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra kaliteden ödün vermeden tüketicimize daima en iyiyi sunmak olacaktır.”

2020 yılı firmanız için nasıl bir yıl oldu? Kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?

Genel tabloya baktığımızda 2020 yılı tüm dünya için belirsizlikler ve sürprizlerle dolu geçti. Süreç içerisinde şirketler tüm tahminlerini, üretim, satış planlarını defalarca gözden geçirip güncelledi. Bu zor senede, yıl sonu hedeflerimiz doğrultusunda 2019 yılına göre yurtiçi satışlarımız yüzde 20 artış gösterdi, yurtdışında ise yüzde 11 seviyesinde artışla tamamlamayı hedefliyoruz.

Bununla birlikte bu dönem online ticaret ve çoklu kanal dağıtımı yönetimine yatırım yapmanın önemini bir kez daha ortaya koydu. Çünkü iş yapış şekilleri büyük ölçüde şekilde değişti. Bu değişimlerin bir merkezi de salgınla birlikte önemini daha da arttıran dijitalleşme ve artık alternatif bir kanal olmadığını gösteren e- ticaret oldu.

Baktığımızda 2018 yılındaki Bi’Boya marka yatırımımız ile bizde aslında bunun en güzel ve öncü örneğini gerçekleştirdik. Kalekim güvencesiyle hayata geçirdiğimiz Bi’Boya ile her geçen gün artan e-ticaretin önemini, değişen tüketici davranışlarını geçtiğimiz yıllarda okumayı başarabildik. Dolayısıyla pandemi çok hızlı bir şekilde dijital kanallara entegre olduk.

Sadece bir boya markası olmanın ötesinde, ülkemizde online satış yapan bir boya platformu olon Bi’Boya, perakendede yeni bir dönem başlattı. Yeni bir dönem diyoruz. Çünkü; bugün özellikle yapı sektöründe gerek ülkemizde gerekse dünyada D2C (direct-to-consumer) modelini çok fazla göremiyoruz. Bunun belirleyici sebeplerini ise; bu sektörde nihai tüketiciye yoğunlaşmanın az olması, satış kanallarının yapılanmasının gelenekselliği, ürünün profesyonel uygulayıcı bağımlılığı gibi unsurlar oluşturuyor.

ABD ve Avrupa’da az sayıda bulunan yapı sektörü D2C örneklerine, yakın zamanda Türkiye’de ilk ve belki tek örnek olarak, Biboya. com.tr eklendi. Geleneksel kalıpların üzerine çıktığımız bu modelle, kullanıcı problemlerine doğru şekilde yaklaşıp, doğru analizler yaptık. Biboya.com.tr ile mekan boyamada sürecindeki renk seçiminden usta bulmaya, tüm geleneksel boyama alışkanlıklarının sebep olduğu zorlukları ortadan kaldırdık. Bu anlamda kullanıcı davranışlarına ve dijitale yoğunlaşarak, çözüm üreten başarılı bir D2C örneği oluşturduk diyebiliriz.

Şirket olarak önümüzdeki yıl için planlarınız neler? Yeni yatırımlar, yeni ürün ya da hizmet modelleri noktasında ne tür projeleriniz olacak?

Yatırım planlarımızın ana konusunu yurtdışında ‘yerelleşme’ olarak tanımladığımız model oluşturuyor. Yatırım yapacağımız ülkelerde yerel iş birlikleri kurarak ilerliyoruz. Yurt dışı pazarlarda yerinde üretime yönelerek, küresel bir marka olmayı hedefliyoruz. Çünkü; bizim ürünlerimiz pahada hafif, yükte ağır. Dolayısıyla yerinde üretime önem veriyoruz. Biz de yönümüzü, ihracat yapmaktan çok yurt dışında büyümeye çevirdik. Buralarda yerel iş birlikleri kurarak, lisanslı üretim ve know-how transferiyle faaliyet gösteriyoruz.

Bu kapsamda da Arnavutluk yatırımımızı 2019 da faaliyete aldık. 2020’de de Cezayir yatırımı için çalışmalara başladık. Bunun yanında Doğu Afrika pazarına, Kenya’dan açılarak, pazar genişletme operasyonu gerçekleştirdik Özellikle Balkanlar ve Afrika’da farklı açılımlara ağırlık veriyoruz. Yatırım planlarımızda Kenya’dan sonraki rotamız Arnavutluk ve Cezayir oldu. Bu bölgelerdeki yatırımlarımıza yeni normalleşme süreciyle birlikte ağırlık vermeye devam edeceğiz.

Yeni dönem birtakım yenilikleri de beraberinde getirdi. Bu dönemde, yaşam alanlarında hijyenik, güvenli, yenilikçi ve kullanışlı ürünler ön plana çıktı. Boyadan dekoratif malzemelere, seramik uygulama çözümlerinden yüzey temizlik ve bakım ürünlerine, su yalıtım ürünlerinden zemin çözümlerine kadar ürettiğimiz ürünlerin çoğunda zaten bunları standart olarak sunuyorduk. Önümüzdeki dönemde de içinden geçtiğimiz süreçten elde ettiğimiz çıktıları kullanacağız. Odak noktamız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra kaliteden ödün vermeden tüketicimize daima en iyiyi sunmak olacaktır.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER