Pazartesi, Aralık 4, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYıl Sonu Değerlendirmeleriİzocam Genel Direktörü Murat Savcı: “Üretim ve ticari faaliyetlerimizi kesintisiz şekilde devam...

İzocam Genel Direktörü Murat Savcı: “Üretim ve ticari faaliyetlerimizi kesintisiz şekilde devam ettiriyoruz”

“İzocam olarak önümüzdeki yıl öncelikli hedefimiz, üretim kapasitemizi ve ürün çeşitliliğimizi piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda arttırarak, sektör içerisindeki mevcut konumumuzu ilerletmek. Bu kapsamda Ar-Ge çalışmaları başta olmak üzere, hizmet ve servis kalitemizi iyileştirici yeni müşteri odaklı projeler gündemimizde yer alıyor.”

2020 yılı firmanız için nasıl bir yıl oldu? Kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?

2020 yılının pandemi ortamı nedeniyle çok farklı dinamikleri içeren zorlu bir yıl olduğunu söylemek mümkün. Ancak pandemi öncesi başlayıp ara verilen  projelerin tekrar canlanması sayesinde 2020’yi görece daha iyi geçiyoruz. Türkiye ekonomisinin pandemi yasaklarını, pandemi sürecini yaşayan diğer ülkelere göre daha erken kaldırması nedeniyle iç piyasadaki büyüme dış piyasanın üzerinde gerçekleşti. Yine de mevcut süreçte global sağlık çözümleri sağlanamazsa, daralmayı önümüzdeki sene daha fazla hissedeceğimizi tahmin ediyoruz.

Salgının etkilerinin görülmeye başladığı Mart ayından beri sektörümüzde, bazı şirketler üretim faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldı.  Biz ise sektör öncüsü bir marka olarak sürecin başından beri, ülkemizin geleceği için iş yaşamının devam etmesi gerektiği bilinciyle hareket ettik. Sağlık açısından gereken önlemleri en üst düzeyde tutarak üretim ve ticari faaliyetlerimizi, hem yurt içinde hem yurtdışında  kesintisiz şekilde devam ettiriyoruz. Zaman zaman üretim programımız ile stoklarımızı inşaat sektörünün ve piyasanın durumuna göre düzenleyerek piyasa koşullarına adapte olabiliyoruz. Bu yaklaşımın sonucunda da son aylarda hem iç piyasada hem de ihracat pazarlarımızda iyi bir satış ivmesi yakaladık. 2020 yılını %20’lik bir ciro artışı ile kapamayı hedefliyoruz. Şu an yalıtım pazarında yüzde 20’ye yakın bir payımız var. Sahip olduğumuz bu pazar payı ile pazardaki liderliğimizi bu yıl da sürdürüyoruz. 

İhracat tarafında ise, 20 yurtdışı bayimiz ve 200 alt bayimiz ile başta Türki Cumhuriyetler, Afrika, Balkanlar, Asya ve Ortadoğu olmak üzere ihracatımıza hız kesmeden devam ettiğimizi söylemek mümkün. İhracatı 600.000 m³’ü aşan bir firma olarak, Orta Doğu iklimlendirme pazarının en önemli üreticisi olma konumumuzu bu yıl da sürdürdük. 

2020 yılında odaklandığımız bir başka konu ise dijital yatırımlar oldu. Gelişen teknolojiyle birlikte, iş yapış biçimlerimizde çağın gerektirdiği değişimi gerçekleştirmek amacıyla dijitalleşme yatırımlarımıza devam ettik. 2019 yılının sonunda modernizasyon kapsamında SAP’ye geçiş çalışmalarına başlamıştık. 2020 yılında ise müşterilerimize sunduğumuz hizmet sürelerini kısaltan ve verilerin güvenliğini arttıran SAP uygulamasını devreye aldık. Dijital vitrinimiz olan www.tekiz.com.tr’yi ve www.izocam.com.tr’yi   mobil uyumlu bir tasarımla, kullanıcı dostu menü yapısıyla ve sosyal medya hesapları ile entegre çalışacak şekilde yeniledik.

2021 yılı beklentilerinizi genel hatlarıyla paylaşmak ister misiniz?  Şirket olarak önümüzdeki yıl için planlarınız neler? Yeni yatırımlar, yeni ürün ya da hizmet modelleri noktasında ne tür projeleriniz olacak? (iki soruya ortak cevap)

İthal hammadde fiyatlarında kur kaynaklı maliyet artışı bizleri, enerji verimliliğini arttırıcı ve tasarruf sağlayıcı yöntemler bulmaya yönlendiriyor. 1 Ocak’ta yürürlüğe girmiş olan Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu binaların ısı yalıtımı açısından değerinin belirlenmesini daha da görünür kıldı. EKB’nin binaların alınması, satılması hatta kiralanması sırasında ibraz edilmesi gerektiğini artık biliyoruz. EKB’nin uygulanması ile birlikte sektörün gelecekte büyüyeceğini söyleyebiliriz.

İzocam olarak önümüzdeki yıl öncelikli hedefimiz, üretim kapasitemizi ve ürün çeşitliliğimizi piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda arttırarak, sektör içerisindeki mevcut konumumuzu ilerletmek. Bu kapsamda Ar-Ge çalışmaları başta olmak üzere, hizmet ve servis kalitemizi iyileştirici yeni müşteri odaklı projeler gündemimizde yer alıyor.

Bizim uzun yıllardır takip ettiğimiz bir başarı göstergemiz var, yeni ürünlerin ciromuz içindeki payı yani “inovasyon katsayısı”. Şu an yeni ürünlerin ciromuz içindeki payı %20,5 oranında Yani diyebiliriz ki, pazarın talep ettiği her 5 üründen biri yeni ürün statüsünde.  Bu hedefimizi önümüzdeki yıl da koruyacağız.

Dijitalleşme çalışmalarımız da hız kesmeden devam edecek. Dijitalleşme alanında yaptığımız yeni yatırımlar sayesinde artık çok daha çevik ve müşteri odaklı bir İzocam var.  Önümüzdeki dönemde de bu çevikliği korumak konusunda gerekli aksiyonları almaya, öncü olmaya, yaptığımız işlerin arkasında olmaya devam edeceğiz.

Diğer taraftan biliyoruz ki, İzocam’ın uzmanlığı sadece sektöre sunduğu ürünlerle ilgili değil, yalıtım konusunda verdiği danışmanlık da markamızın tercih edilirliğinin en önemli bileşenleri arasında. Bu nedenle havalimanlarından, AVM’lere, fabrikalardan, toplu konutlara kadar 2021’de de Türkiye’nin en önemli projelerinin arkasında olacağız.

Önümüzdeki yıl ayrıca ihracatın ciromuz içindeki payını arttırma hedefimiz var. Bu nedenle yeni Pazar arayışlarımız devam edecek. 2020’de iki yeni ülke eklediğimiz bayi portföyümüzü daha da genişletecek çalışmalar sürdüreceğiz. Mevcutta yer aldığımız ülke pazarlarındaki bayi ağımızı büyütürken, potansiyel olarak gördüğümüz pazarlarda yeni bayilikler vermeye devam edeceğiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER