Pazartesi, Mart 4, 2024
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYıl Sonu DeğerlendirmeleriHilti Türkiye Genel Müdürü Banu Deniz Çetinkol: “Sağladığımız hizmet kalitesini üst düzeye...

Hilti Türkiye Genel Müdürü Banu Deniz Çetinkol: “Sağladığımız hizmet kalitesini üst düzeye taşımayı hedefliyoruz”

“2022 yılı için temel hedefimiz, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat endüstrisinin kalkınmasında öncü rol üstlenmek. Bunun için global ve yerel iş birliklerini artırmayı planlıyoruz. 2022 yılında piyasadaki rakiplerinden ayrılacak birçok ürünün de lansmanını yapacağız.”

 2021 yılı için sektör ve firmanız özelinde kısa bir değerlendirmede bulunabilir misiniz?

Sektör özelinde yeni normale alışma ve pandeminin yarattığı durağanlığın nispeten geride kaldığı bir yıl yaşadık. İnşaat sektörü, ilişkili olduğu yan sektörler ile birlikte yaratmış olduğu istihdam ve katma değer ile özellikle gelişmekte olan ülke ekonomilerinde çok önemli bir rol üstleniyor. Türkiye’de de ekonomik büyümeye önemli katkı sağlayan sektörlerinden birisi olan inşaat sektörü, son dönemde beklentinin altında ilerliyor. 2021 yılındaki pandeminin getirdiği bilinmezlik, mevcut projelerde bazı gecikmeler ve gayrimenkul talebinin azalmasına sebep oldu. Tüm bunların ışığında 2021 yılı, inşaat sektöründe de verimliliğin ön plana çıktığı ve dijitalleşmenin etkisinin logaritmik olarak arttığı bir yıl olarak değerlendirebiliriz. 2021 yılında birçok inşaat firması, dijital uygulamalar aracılığıyla iş süreçlerini yönetti; alım-satım, kaynak bulma, tedarik gibi adımları gerçekleştirdi ve müşterileriyle ilişkilerini bu kanallar üzerinden yürüttü. Aynı zamanda Ar-Ge çalışmaları da son dönemde büyük hız kazandı. Öyle ki, rekabet avantajı kazanmak isteyen birçok şirket toplam ciro içindeki Ar-Ge yatırım paylarını artırdı. Tüm bunlar sektörün hem ulusal hem de global ölçekte değer kazanmasının yanı sıra sürdürülebilir bir perspektif kazanmasını sağladı.

Hilti olarak, global çapta sektör trendlerini çok yakından takip eden bir firmayız. 2019 yılında hayata geçirdiğimiz “İş Ortaklığı” yaklaşımımızı 2021 yılında da tüm hızıyla sürdürüyoruz.  Müşterilerimize sadece ürün tedariki sağlamanın çok ötesinde; servislerimiz, yazılımlarımız ve müşteriye özel çözümlerimiz ile müşterilerimizin her şeyi olma yolunda emin adımlar ilerliyoruz.

Örneğin, ON!Track programımız ile müşterilerimizin envanter yönetimini dijitalleştirerek hesaplanmayan maliyetlerin önüne geçiyoruz. Tabii ki, buna paralel olarak 2021 yılında dijitalleşme ışığında yapı sektöründe verimliliği artıracak pek çok ürün, servis ve yazılım geliştirdik ve geliştirmeye devam ediyoruz. Büyüme rakamlarımız da müşterilerimiz ile olan iş ortaklığı yaklaşımımızın karşılıklı memnuniyet ve başarılı ile devam ettiğini gösteriyor, Hilti olarak 2021 yılını sektörün üzerinde ciddi bir büyüme rakamıyla tamamlamayı öngörüyoruz.

Sektördeki son gelişmeler ışığında yeni yıl için beklenti ve öngörüleriniz nasıl şekilleniyor? Biraz bahseder misiniz?

İnşaat sektöründeki en büyük değişim, iş süreçlerindeki dijital dönüşüm olacak. İnşaat sektörü yapısı gereği dijital avantajlara kolay ve hızlı adapte olabilen esnek bir endüstri olmasına karşın geleneksel yöntemlerin de hala sıklıkla kullanıldığı iş alanlarının başında geliyor. Ancak dijitalleşmenin hızlı geri dönüşü ve kazanımları, bu yapının dijitale kaymasını kolaylaştırıyor. Bu anlamda karmaşık iş süreçlerini kolaylaştıracak, tehlikeli iş kolları arasında gösterilen inşaat sahalarında güvenliği maksimize edecek, insan iş gücüne destek olacak, prosesleri hızlandıracak, binaların dayanıklılık performanslarını artıracak, varlık yönetimini dijitalize ederek takip ve kontrol sistemi oluşturacak dijital alt yapıları 2022 yılında sıklıkla duyacağımız gelişmeler arasında yer alıyor.

2022 yılında BIM yani Yapı Bilgi Modellemesi daha fazla konuşulacak. İnşaat projesinin planlama, tasarım, uygulama, kontrol etme ve bakım gibi süreçlerini bir nevi simüle etme durumu olan BIM uygulamaları, inşaat sektörünün geleceğinde belirleyici olacak. Bunların yanı sıra sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri sayesinde projelerin daha yapımına başlamadan hataları tespit edip zamandan ve maliyetten tasarruf etmek çok daha kolaylaşacak. Yeni normalin hayatımızın bir parçası olması ve aşı yaygınlığının artması sektör üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Bunun neticesinde devlet destekli projelerin ve özellikle endüstri ve enerji yatırımlarının hızlanmasını, 2022 yılında sektörel büyüme rakamlarına pozitif etkimesini bekliyoruz.

2022 yılı hedefleriniz ve bu yılda özellikle ön plana çıkaracağınız çalışmalardan bahseder misiniz?

2022 yılı için temel hedefimiz, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat endüstrisinin kalkınmasında öncü rol üstlenmek. Bunun için global ve yerel iş birliklerini artırmayı planlıyoruz. 2022 yılında piyasadaki rakiplerinden ayrılacak birçok ürünün de lansmanını yapacağız. Ar-Ge ve dijitalleşme konusunda çok ciddi atılımlarımız mevcut. Bu atılımları önümüzdeki yıl daha da büyüterek müşterilerimize ve tüm sektör paydaşlarımıza sağladığımız hizmet kalitesini üst düzeye taşımayı hedefliyoruz. Özellikle de BIM uygulamaları konusunda sektörde fark yaratacak teknolojiler üzerinde çalışıyoruz. Tüm süreçlerimizi gelecek nesillere daha iyi bir gezegen bırakmak için sürdürülebilirlik çerçevesinde yürüten bir şirket olarak bu alanda da önemli işlere imza attık. Global sürdürülebilirlik stratejimiz kapsamında 2023 yılına kadar karbondioksit emisyonumuzu nötrlemeyi hedefliyoruz.

Bunlara ek olarak, 2022 yılında müşteri memnuniyeti konusunda bir üst seviyeye ulaşmak istiyoruz. Bu kapsamda dijital alt yapılarımızı ve mobil uygulamalarımızı kişiselleştirilebilir hale getirecek yatırım planlarımız mevcut. Yıllardır başarıyla sürdürdüğümüz mühendislik ve yazılım servisimizi çok daha ileriye taşıyarak şantiyelerdeki dijitalleşme süreçlerini hızlandırmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda 2022 yılında PROFIS Engineering ile daha fazla inşaat temsilcisine ulaşmayı hedefliyoruz. Hilti olarak çok önem verdiğimiz konuların başında gelen deprem çalışmaları ve iş birlikleri 2022  yılı hedeflerimiz arasında yine yer alıyor. Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de her yıl çok sayıda irili ufaklı deprem gerçekleşiyor ve bunların sonuçlarını hep beraber yaşıyoruz. Hilti Türkiye olarak yapıların değerlendirilmesi için belediyelerle ve düşük dayanımlı betonların güçlendirilmesi projelerinde İTÜ ile birlikte çalışıyoruz. Ülkemizdeki kayıpların önüne geçmek için çalışmayı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz.

Kurulduğumuz günden bu yana tedarikçi firmadan ziyade çözüm ortağı olmayı hedefleyen bir şirket olarak yeni dönemde de tüm paydaşlarımızın yanında yer alacağız. Sadece ekipman satan bir firma olarak kalmayıp sürdürülebilir değer yaratan, satış sonrası hizmetlerden danışmanlığa, tasarımdan mühendislik ve yazılım hizmetlerine kadar her alanda bütünleşik bir hizmet sunmaya devam edeceğiz. 2022 yılında inşaat sahalarında dijitalleşmenin etkilerinin daha net görülebilmesi, sektörün katma değer sağlaması ve makro ölçekli büyümeyle global rekabet yapısı içinde yer alması adına ürün, hizmet ve yazılımlarımızla sektör temsilcilerinin yanında yer almak için çalışmayı sürdüreceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Bu yıl, Hilti Türkiye’nin 25. yılı… Hilti’nin bundan 25 yıl önce başlayan Türkiye serüveni emin adımlarla devam ediyor. Her sene büyüyerek Türkiye’deki istihdama katkıda bulunan bir şirket olarak ürünlerimizin bir kısmını Türkiye’de üretime yönlendiriyor ve ekonomimiz için farklı kazanımlar sağlıyoruz. Ayrıca müşterilerimize çok sayıda farklı ürün, servis ve yazılım sunarken inşaat sektörünün gelişime katkıda bulunmak için pek çok üniversite ile de çalışmalara imza atıyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER