Pazar, Aralık 10, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYıl Sonu DeğerlendirmeleriGeberit Türkiye Genel Müdürü Ufuk Algıer: “2021 için yaklaşık %25 büyüme hedefimiz...

Geberit Türkiye Genel Müdürü Ufuk Algıer: “2021 için yaklaşık %25 büyüme hedefimiz var”

“Çalışma ve iş görme sistematiğimizi birinci dalga ile oluşan deneyim üzerinde geliştiriyor ve yönetiyoruz. Bizim tarafımızdan baktığımızda kısa ya da uzun vadede Geberit’in ekonomik anlamda süreçten negatif etkilenmesini öngörmüyoruz.”

2020 yılı firmanız için nasıl bir yıl oldu? Kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?

 2020 yılı hepimiz için hayatı sağlıklı bir biçimde devam ettirmeye yönelik önlemlerin merkeze oturduğu bir yıl oldu. Bu süreçte, Geberit olarak insan faktörünü temel elementimiz olarak kabulümüzde bir değişiklik olmadan yeni koşullara uyumlu bir düzen yaratmaya çalıştık.

Geberit grubunun Türkiye’ye artan yatırım planlaması kapsamında, 2019’un ilk yarıyılında sermayemizi yüzde 47 oranında artırmıştık. Ayrıca bu kritik süreçten bağımsız olarak şirket alacaklarımızın yaklaşık yüzde 75’i garantili durumda bulunuyor. Garantili alacaklarımızın oranını bozmayacak şekilde satışlarımızı sürdürdük. Ayrıca, 2020 yılının başında almış olduğumuz yüksek sipariş oranı, akışın devam etmesindeki en önemli etkenlerden bir idi ve bu da motivasyonumuzu yüksek tutan temel bir unsur oldu. Hepimizin evlerinde kalmak zorunda olduğu dönemin başlaması ile sevkiyatlarımızı çok hızlı gerçekleştiremesek de ve proje tarafımızda hafif bir yavaşlama olsa da süreci çok iyi yöneterek stabil kalmayı başardık. Bununla birlikte, banyo serilerimizle duvar önüne geçişimiz, 2020’nin ilk çeyreğini pozitif bir şekilde kapatmamızı sağladı. Kısacası, global bir marka oluşumuz ve sermaye yapımızın gücünün getirisiyle sürecin başından bu yana üretimimize ve operasyonlarımıza ara vermeden devam ettik, faaliyetlerimizin akışında büyük bir kırılma oluşmadı.

Nisan ayı bu sürecin etkisinin en yoğun hissedildiği aydı ve bu ayda sektörel bazdaki en önemli göstergelerden olan inşaat güven endeksi 48 puan ile dip noktayı gördü. Yine bu dönemde, yeni alınan inşaat işleri endeksinde de sektör dip noktayı 34 puan seviyesinde gördü ve yeni siparişler durma noktasına geldi. Ortaya çıkan bu negatif tabloya rağmen Geberit olarak ilk çeyrek ve yarıyıl sonuçlarımız hedeflerimizin üzerine çıktı.

Tüm bunlarla beraber Geberit Türkiye olarak bu dönemde farklı pazarlara odaklandık, fırsatları gözden kaçırmamaya çalıştık. İhracat tarafımızı yeni personel alımlarıyla güçlendirdik. Şu aşamada, gelişebilecek her türlü senaryoya hazır bir biçimde ilerliyoruz. Çalışma ve iş görme sistematiğimizi birinci dalga ile oluşan deneyim üzerinde geliştiriyor ve yönetiyoruz. Bizim tarafımızdan baktığımızda kısa ya da uzun vadede Geberit’in ekonomik anlamda süreçten negatif etkilenmesini öngörmüyoruz.

2021 yılı beklentilerinizi genel hatlarıyla paylaşmak ister misiniz?

Geberit olarak 2021 için yaklaşık %25 büyüme hedefimiz var. Önümüzdeki dönemdeki ana hedefimiz mevcut teminat sistemimizi koruyarak büyüme hedeflerimize ulaşmak. Boru ve gömme rezervuarlara ek olarak bu yılın başından beri banyo gurubuna yönelik vitrifiye ürünlerimizle duvarın önünde yer alıyoruz. Genel büyümenin belli bir kısmını yeni ürünlerimizden almayı hedefliyoruz. Bu büyüme hedefini yakalamak için perakende sektörüne yönelik olarak başlattığımız showroom çalışmalarımız da etkili olacak.

Şirket olarak yeni iş geliştirme ve büyüme noktasında önemli atılımlarımız var. Sürekli evrimleşen bir dünyada yaşadığımızın, her gün binlerce yeni beklentinin oluştuğunun farkındayız. Pazarın açıklarını ve mevcut yapısını çok iyi analiz ederek tüm ekonomik şartlara, toplumsal koşullara ve müşterilerimizi taleplerine uygun ürünlerimizle çok rahat bir biçimde “pazarda biz de varız” diyebiliyoruz.

Şirket olarak önümüzdeki yıl için planlarınız neler? Yeni yatırımlar, yeni ürün ya da hizmet modelleri noktasında ne tür projeleriniz olacak?

Geberit Türkiye olarak, Özbekistan, Irak, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs, Tacikistan, Türkmenistan, Gürcistan gibi pazarlara yönelik satışlarımız da devam ediyor. Şu anda 90 banyo bayisi, 23 uygulamacı bayimiz bulunuyor. Yeni showroom felsefesi ile bayilerimizde renovasyona gidiyoruz. Bu felsefe ile yenilenen 4 bayimiz şu anda faaliyette ve yılsonuna kadar bu ülkeler dahil olmak üzere bayi showroom sayısını 15’e çıkarmayı hedefliyoruz. Dönemin etkisiyle hijyen arayışı özellikle AVM’ler, hastaneler, havaalanları, oteller gibi genel ve ticari mekanlarda fotoselli bataryalar, kumanda kapakları, fotoselli gömme rezervuarlar ve hatta fotoselli pisuvarlara ilgiyi ve bu ürünlerin kullanım oranlarını arttırdı. Talep artışı AR-GE süreçlerimize yeni ürünler bazında yansıdığı gibi mevcut ürünlerimizin niteliklerini iyileştirme yönünde de etkili oldu. Oluşan talep nedeniyle pazar yüzde 100 büyüdü. Sektörde farkındalık yaratan bu pazarın gelecek vaat ettiğini biliyoruz. Bu sebeple pazarlama operasyonlarımızda fotoselli ürünleri ön planda tuttuğumuz çalışmalar gerçekleştirmeye devam ettireceğiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER