Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİklimlendirme SistemleriForm MHI Klima Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Oral: “Temiz ve sağlıklı ortam...

Form MHI Klima Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Oral: “Temiz ve sağlıklı ortam havası konusunda grup olarak başarılı birçok atılım gerçekleştirdik”

“Form Şirketler Grubu açısından, 2021 yılı, daha çok mevcut hizmet ve ortaklıklarımızın kapsamını geliştireceğimiz, aynı zamanda pandemi ile birlikte sektörün ihtiyaçlarına çözüm getirecek teknolojiler geliştireceğimiz bir yıl olacak.”

2020 yılı firmanız için nasıl bir yıl oldu? Kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?

Günlük yaşantımızdan tutun da iş yapış modellerimize kadar hayatımıza köklü değişiklikler getiren COVID-19 pandemisi küresel ekonomiyi de derinden etkiledi. Birçok farklı sektör; üretim, tedarik, satış ve sonrası hizmetler gibi farklı alanlarda pandemi süreci nedeniyle çeşitli zorluklar yaşadı. İklimlendirme sektörü de diğer alanlar gibi genel ekonomideki durağanlıktan nasibini alan pazarlardan bir tanesi oldu.

Pandeminin ilk aylarında Asya piyasasının bir süre tamamen kapanması özellikle iklimlendirme sektöründe ham madde ve mamul madde tedariğini durma noktasına getirdi. Ancak Haziran ayı itibariyle dünyada genel olarak normalleşmenin başlamasıyla, iklimlendirme sektörü de normalleşme sürecine girdi. Özellikle bireysel iklimlendirme alanında split klimalara ciddi bir talep ile karşılaştık. Küresel ısınma ve pandemi nedeniyle evde geçirilen sürelerin uzaması gibi etkenler yaz sezonunda split klima satışlarında ciddi bir artışı beraberinde getirdi. Form MHI Klima Sistemleri olarak bu dönemde satış ve bayileşme sürecimize hız kesmeden devam ettik. Bireysel ve ticari iklimlendirme alanına hizmet eden kaliteli ürün portföyümüz, müşteri odaklı yaklaşımımız ve güçlü servis altyapımızla pazarda oluşan talebi son derece başarılı biçimde yönettik ve split klima satışlarımızı geçen yılın aynı dönemine göre %20’nin üzerinde artırdık.

Bununla birlikte salgınının iklimlendirme sektörüne etkilerini yıl sonu verilerinin netleşmesi ile daha doğru analiz edebileceğiz. Ancak VRF, multi, split klima dahil tüm klima segmenti düşünüldüğünde her sektörde olduğu gibi iklimlendirme sektöründe de bir küçülme meydana geleceğini öngörebiliriz.

2021 yılı beklentilerinizi genel hatlarıyla paylaşmak ister misiniz?

2020 yılının Haziran ayında ülkemizde normalleşme sürecinin başlamasıyla az da olsa turizm sektöründe hareketlenme görüldü. Fakat koronavirüsün global etkisi sebebiyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de turizm sektörü hedeflerin altında kaldı.

Gelişen belirsizlik ortamı tüketicilerin yatırım planlarını da ileri bir tarihe ötelemesine neden oldu. Bu sebeple, yeni proje sayısı beklentilerin altında kalmakla birlikte, renovasyon çalışmaları sektöre umut vermeye devam ediyor.

Koronavirüs aşısıyla ilgili olumlu açıklamalar yapılıyor olsa da kış turizm sezonuna etkisi olacak gibi görünmüyor. Bu nedenle kış aylarında da turizm sektörü sezonu önceki yıllara oranla ekside kapatabilir. Fakat talebin az olması tadilat yapmak isteyen oteller için bir fırsat olabilir. Ayrıca turizm sektörünün beklediği devlet destekli teşvik için onay çıkarsa turizm sektöründe hareketlenmeler artabilir.

Tüm bu beklentiler çerçevesinde Form MHI Klima Sistemleri olarak turizm ve diğer tüm sektörlerde yatırım gerçekleştirmeyi planlayan tüm paydaşlarımıza yüksek teknoloji ve verimliliğe sahip cihazlarımızla hizmet vermeye devam edeceğiz. Özellikle koronavirüs pandemisinin etkisinin azalacağı yaz 2021 yaz aylarıyla ilgili de umutluyuz.

Şirket olarak önümüzdeki yıl için planlarınız neler? Yeni yatırımlar, yeni ürün ya da hizmet modelleri noktasında ne tür projeleriniz olacak?

Form Şirketler Grubu açısından, 2021 yılı, daha çok mevcut hizmet ve ortaklıklarımızın kapsamını geliştireceğimiz, aynı zamanda pandemi ile birlikte sektörün ihtiyaçlarına çözüm getirecek teknolojiler geliştireceğimiz bir yıl olacak.

2020’de, özellikle pandeminin birçok sektör için zorunlu hale getirdiği temiz ve sağlıklı ortam havası konusunda grup olarak başarılı birçok atılım gerçekleştirdik.

Bu çalışmalarımızdan biri olan EUROFORM SAFELIGHT ürünü, kanal tipi klimalara sterilizasyon özelliği sağlıyor. EUROFORM SAFELIGHT, iklimlendirme sektöründe ilk kez VRF sistemlerde kullanılabilecek klima tipi UV-C ünitesi olmasıyla öne çıkıyor. Hava akımına paralel şekilde yerleştirilmiş UV-C lambalar sayesinde virüs, bakteri, mantar ve diğer patojenleri yok ederek kanal tipi klimaların güvenle kullanılmasını sağlıyor. Havanın daha fazla UV ışınına maruz kalmasını sağlayarak ortama temiz ve steril bir hava iletiyor. Mitsubishi Heavy kanal tipi klimalara özel olarak geliştirilen bu ürünümüz, ilk kurulum sırasında sisteme entegre edilebildiği gibi, halihazırda kullanılan Mitsubishi Heavy kanallı klimalarla da kullanılabiliyor.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER