Pazar, Aralık 3, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYapı KimyasallarıFixa Yapı Kimyasalları Genel Müdürü Ali Murat Ekin: “Gelişmiş pazarlarda da aranan...

Fixa Yapı Kimyasalları Genel Müdürü Ali Murat Ekin: “Gelişmiş pazarlarda da aranan marka konumuna geliyoruz”

“2021 yılında maliyetleri yükseltmeden ürün kalitesini geliştirecek bir çok Ar-Ge çalışmasını bir arada yürütüyoruz. Ürün portföyümüz zaten oldukça geniş. Buna sürekli olarak yeni ürünler ekleniyor.”

2020 yılı firmanız için nasıl bir yıl oldu? Kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?

2020 yılında yaşadığımız pandemi, yılın ilk yarısında üretimimizi yavaşlattı ancak satışlarda önemli bir gerileme yaşamadık. Evlere kapandığımız dönemde, herkesin evdeki onarım ve yenilemelere zaman ayırması nedeniyle online satışlarımız çok artış gösterdi. Yaz ayları, beraber inşaat işlerinin hız kazanmasıyla hem satışların hem de üretimin en yoğun olduğu dönem oldu. Yılın sonuna geldiğimizde ise artık yeni-normalde pandemi ile yaşamayı öğrenmeye başladığımız için yeniden büyüme ivmesini yakaladık.

2020 yılı yeni ürünler piyasaya sunduğumuz bir yıl oldu. Zemin grubunda akrilik esaslı yüksek performanslı PVC yapıştırıcı olan Floorfix grubunu piyasaya sunduk. Monofloor ürünlerimizin ürün çeşitliliğini arttırdık. Seramik yapıştırıcıları grubunda ise uzun çalışma süresine sahip çok esnek bir ürün olan FİXA FLEX UP ürünümüzün lansmanını yaptık ve bu ürünü satış kanalına yaptığımız promosyonlarla destekledik. Bunların dışında Su Yalıtım ürünleri grubumuzda ürün performanslarını artıran geliştirmeler yaptık.

2021 yılı beklentilerinizi genel hatlarıyla paylaşmak ister misiniz?

Ülkemizde inşaat sektörünün son yıllarda yaşadığı daralma sebebiyle yeni yapı stoğu azaldı. Geçtiğimiz haftalarda İzmir’de yaşanan büyük deprem nedeniyle evlerin sağlam olmasının önemi anlaşıldı. Bu ve benzeri nedenlerle kentsel dönüşüm yeniden hız kazanacak ve ülkemizde inşaat sektörü yeniden büyüme trendine girecek. 

Öte yandan pandemi süresince uzun süre evde kalmamız bizlere evlerin konforunun önemini fark ettirdi. Bir yapının konforunu sağlayan en önemli unsur da inşaasında kullanılan yapı kimyasallarıdır. Bu nedenle yapı kimyasalları seçiminde de ilk kriterin kalite olacağına inanıyoruz. Bütçelerin daralması, enflasyon gibi nedenlerle kalite-fiyat dengesinde en uygun ürünleri sunan firma olmamızın bize önümüzdeki yıl önemli bir avantaj kazandıracağına inanıyoruz.

Şirket olarak önümüzdeki yıl için planlarınız neler? Yeni yatırımlar, yeni ürün ya da hizmet modelleri noktasında ne tür projeleriniz olacak?

Yukarıda da belirttiğim gibi kalite-fiyat dengesinde en uygun ürünleri üreten firmaların başında geliyoruz. 2021 yılında da maliyetleri yükseltmeden ürün kalitesini geliştirecek bir çok Ar-Ge çalışmasını bir arada yürütüyoruz. Ürün portföyümüz zaten oldukça geniş. Buna sürekli olarak yeni ürünler de ekleniyor.

Öte yandan yurtdışı pazarlarda daha aktifiz. Ülkemizde inşaat malzemeleri ve yapı kimyasallarının hedeflediği Ortadoğu, Asya ve Afrika pazarına ek olarak Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avrupa’da yeni bağlantılarımız ve girişimlerimiz var. Ürünlerimizin kaliteleri uluslararası markalar ile rekabet edebilecek düzeyde olduğundan bu gelişmiş pazarlarda da aranan marka konumuna geliyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

İnşaat sektörü ve turizm her zaman ülkemiz için lokomotif sektörler olmuştur. İnşaat sektörünün, geçtiğimiz yıllarda yaşanan sıkıntılar sonrasında yeniden toparlanmaya başlaması ve özellikle geçtiğimiz yıl turizm sektörü için ölü bir yıl olması sebebeiyle yeniden ekonominin en önemli unsurlarından birisi haline gelmesi gereklidir. Bunun için kamu otoritesinin de düzenlemelerle destek olmasını bekleriz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER