Pazartesi, Mart 4, 2024
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYıl Sonu DeğerlendirmeleriEryap Grup Satış ve Pazarlama Müdürü Tolga Ceylan: “2022 yılı ikinci yarısı...

Eryap Grup Satış ve Pazarlama Müdürü Tolga Ceylan: “2022 yılı ikinci yarısı içinde bir ivme oluşacağını öngörmekteyiz”

“2022 yılında gündemimiz ülke olarak yoğun ve bu yoğun gündem içerisinde tedarik zincirimizi doğru yönetmek ve artan hammadde maliyetleri ile birlikte dünyayı zorlayan enerji maliyetlerini doğru yönetmeye odaklanarak ilerleyeceğiz.”

2021 yılı için sektör ve firmanız özelinde kısa bir değerlendirmede bulunabilir misiniz?

Sektörde 2021 yılını çeyrek bazda değerlendirdiğimizde, birinci çeyrek %10-%15 arası bir üretim artışı göstermişken 2. çeyrekte artan ihracat ile birlikte öne çekilen talebin etkisi ile bu çarpan daha da hızla ivmelendi. Yurt içi ve yurt dışı talepler birlikte üretim ve satışları artırdı. 3.çeyrekte ise normalde mevsimsellik etkisi ile yeni işlerden oluşması beklenen talep, yeni şantiye, proje ve yatırımların beklenenin aksine yavaşlamasına rağmen renovasyon ve ihracat desteği ile üretim oranımız büyümeye devam etti. Burada önemli husus yeni işlere ilişkin talep artışının halen sınırlı olmasıdır. Son çeyrekte ise artan maliyetler ve stabil olmayan kur etkisi ile inşaat maliyetlerinde öngörülemezlik oluşturduğu gibi yeni iş başlangıçlarını da sınırladı.

Şirketimiz açısından 2021’i sektörümüzün de şiddetle yaşadığı tüm olumsuz parametrelere rağmen planlı bütçemizden daha iyi sonuçlarla kapatıyoruz. Grubumuzun yerleşik 3 fabrikasında, 6 ana ürününde birden belli bir operasyonel beceri, deneyim ve artan ürün kalitesinde üretim yapabiliyor olması, bu tip dönemlerde farklı pazarlarda yer alabilmemizi ve hızlı aksiyon alabilmemizi sağladığından, değişen ticari ve ekonomik şartların yaklaşımlarımızı değiştirmedi. Çevikliğimiz, hızlı hareket edebilen yapımız ve yüksek kapasiteli üretimlerimiz ile her durumda işimize devam ettik.

Sektördeki son gelişmeler ışığında yeni yıl için beklenti ve öngörüleriniz nasıl şekilleniyor? Biraz bahseder misiniz?

Dünya olarak öngörülerin ve geçmiş deneyimlerin bileşkesi ile karar alınabilen zamanların bir süre daha uzağında olacağız. 2022 yılı için daha çok parasal, ticari, kar-zarar yaklaşımlarına odaklanmak yerine, organizasyonumuzu daha çevik ve anı hızla yönetebilir konumda tutabilmek üzerine çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bir dakikada tüm geçmiş deneyimler ve yaşanmış tecrübelerin ortadan kalkabildiği ortamda, bilgiye hızlı erişen ve bu bilgiyi hızlıca işleyebilen mekanizmaların varlığı ticareti yönlendirecektir. Biz de bu yönde aksiyonlar alıyoruz.

2022 yılında gündemimiz ülke olarak yoğun ve bu yoğun gündem içerisinde tedarik zincirimizi doğru yönetmek ve artan hammadde maliyetleri ile birlikte dünyayı zorlayan enerji maliyetlerini doğru yönetmeye odaklanarak ilerleyeceğiz.

2022 yılı hedefleriniz ve bu yılda özellikle ön plana çıkaracağınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Bu yıl,  2013 yılı ağustos ayından beri ilk defa inşaat malzemeleri ihracatı 3 milyar $ seviyesini aştı. Bu artışın 2022 yılı ilk yarısında azalarak olsa da devam edeceğini ön görüyoruz, artan hammadde ve enerji girdilerinin devam edeceğini, tüm maliyetlerin artmaya devam edeceğini ve 2022 yılı ikinci yarısı içinde özellikle renovasyon pazarında hareketlilik ile pazarda bir ivme oluşacağını öngörmekteyiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER