Pazartesi, Mart 4, 2024
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaÇimento ve Hazır BetonBursa Beton Genel Müdürü Barbaros Onulay: “İnşaat sektörü için 2021 hareketli bir...

Bursa Beton Genel Müdürü Barbaros Onulay: “İnşaat sektörü için 2021 hareketli bir yıl olacak”

“Geçtiğimiz dönemde sektör, artan taleple beraber maliyetleri konut fiyatlarına bir miktar yansıtabildi. Yeni inşa edilecek olan konutların inşaat maliyetleri göz önüne alındığında konut fiyatlarında artışların yaşanılması kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple piyasadaki canlılığının devamlılığı için yeni destek paketlerine ihtiyaç duyulacağını söyleyebiliriz.”

2020 yılı firmanız için nasıl bir yıl oldu? Kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?

Covid-19 salgını sebebi ile hem küresel ticarette, hem de iç piyasalardaki şok dalgalanma yılın ilk yarısına kadar inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi. Pandemiyle birlikte piyasalarda oluşan belirsizlikler ve yasaklar nedeniyle sektör nisan ve mayıs aylarında çok yavaşladı. Hükümetimiz tarafından alınan tedbirler sonrası  Kamu bankaları tarafından başlatılan konut kredisi faiz indirimi, faizlerdeki düşüşün yılın ikinci yarısında  konut sektöründeki ertelenmiş talebi canlandırdığını söyleyebiliriz. Temmuz ayında sektördeki büyüme, geçen yılki toplam büyümenin 3 katına yaklaştı. Durma noktasına gelen inşaat sektörü, gelen talepler doğrultusunda yeniden toparlanma evresine geçerken şirketlerin yarım kalan projelerinin sürmesi ve yeni projelere başlamaları istihdam açısından da sektöre önemli katkı sağladı.

2021 yılı beklentilerinizi genel hatlarıyla paylaşmak ister misiniz?

Pandemi sürecinin ne kadar süreceği netleşmedikçe 2021 satışlarına dair doğru bir öngörü sunmak çok zor. Ancak Ülkemiz ekonomisi için olmazsa olmaz inşaat sektörünün 2021’de olumlu yönde hareketli olacağını düşünüyoruz. Sektörde bekleyen ve biriken talep, sunulan uygun faiz oranlarıyla mevcut konut stokları ile karşılandı. Şirketlerin elindeki konut stokları azaldığı için yeni konut inşa etme ihtiyacı oluştu. Bu sebeple hem kamu projeleri hem de özel sektör projelerinin ivme kazacağını düşünüyoruz.

Geçtiğimiz dönemde sektör, artan taleple beraber maliyetleri konut fiyatlarına bir miktar yansıtabildi. Yeni inşa edilecek   olan konutların inşaat maliyetleri göz önüne alındığında konut fiyatlarında artışların yaşanılması kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple piyasadaki canlılığının devamlılığı için yeni destek paketlerine ihtiyaç duyulacağını söyleyebiliriz.

Şirket olarak önümüzdeki yıl için planlarınız neler? Yeni yatırımlar, yeni ürün ya da hizmet modelleri noktasında ne tür projeleriniz olacak?

Bizler de inşaat sektörünün aktörleri olarak tedarikçilerimiz, müşterilerimiz, projecilerimiz ve uygulamacılarımızla birlikte çok geniş bir sektörel ağın içerisinde yer alıyoruz. Bu sektörel ağ içerisinde her geçen gün bilgi, veri ve tecrübenin ne kadar önemli bir kaynak haline geldiğine şahit oluyoruz. Günümüzde sağlıklı kararlar alınmasının günümüz koşullarında  ancak doğru, düzenli, tarafsız bilgi ve verilerle mümkün olacağı kanaatindeyiz.Bu doğrultuda paydaşlarımız , çalışanlarımız ve müşterilerimiz tarafından bizlere sunulan fikirleri önemsiyor,  hizmetlerimiz ve ürünlerimiz ile ilgili yatırımlarımıza ve çalışmalarımıza yön veriyoruz.

Pandemi süreci konut sektöründe tüketici tercihlerini nasıl etkiledi ya da etkileyecektir?

Süreç, bizlere tekrar güvenli konutların , yaşamsal önemini gözler önüne serdi. Evlerimiz bu zamanlarda herkes için adeta salgından koruyan bir sığınak vazifesi görüyor.  Bu süreçte daha iyi anladık ki yeni yapılan konutların projelendirilmesi ve yapımında; dayanım, dayanıklılık, işlevsellik, ekonomik ve estetiğin birlikte ele alınması göz önünde bulundurulmalıdır.

Yapı servis yüklerini ve deprem gibi etkilerden kaynaklanan yükleri belirli bir güvenlikle taşıyabilmeli, planlanan hizmet ömrü süresince dıştan ve içten kaynaklanan yıpratıcı etkilere karşı dayanıklı (kalıcı) olmalı, kaynak israfına yol açmayacak şekilde ekonomik olmalı, ihtiyaca cevap verebilmeli (işlevsel), özgün ve estetik bir görünüşe sahip olmalıdır.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER