Pazar, Aralık 3, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYıl Sonu DeğerlendirmeleriBostik Yapı ve Tüketici Departmanı Türkiye Müdürü Doğan Öz: “Bu yılı, hedeflerimizin...

Bostik Yapı ve Tüketici Departmanı Türkiye Müdürü Doğan Öz: “Bu yılı, hedeflerimizin üzerinde tamamladık. Önümüzdeki seneler için de bu ivmeyi sürdürmeyi hedefliyoruz”

“Türkiye ile olan yakın ilişkiler ve Türk Müteahhitlerinin yürüttüğü büyük ölçekli projeler sebebiyeti ile Merkez Asya yeni hedef coğrafya olarak belirlendi. 2022 senesi için hızlı gelişen bu coğrafyada iddialı bir büyüme sergilemeyi hedefliyoruz.”

2021 yılı için sektör ve firmanız özelinde kısa bir değerlendirmede bulunabilir misiniz?

Çok kolay olmasa da pandemi ile yaşamayı öğrendik. 2021’de de süreci sağlıklı yürütmek için tüm tedbirlerimizi aldık. Önlemlerimiz sayesinde ciddi bir sağlık sorunu yaşamadık. Yeni normalde hepimiz, işlerimizi dijital alana taşımanın yani “dijitalleşmenin” kaçınılmaz olduğunu kavradık. Bu alandaki çalışmalarımıza hız verdik.  Salgın sürecinin başından itibaren, pek çok farklı projeyi planlayıp hayata geçirdik.

Farklı alanlarda, farklı teknolojilerde pek çok ürünü portföyümüze ekledik ve eklemeye de devam ediyoruz. Ürün gruplarımız sektörde beklediğimiz karşılığı buldu, gelir gelmez beklentimizin üzerinde talep gördü. Özellikle yurt içi ve yakın coğrafyalarda pek çok, hastane, ticari yapı ve konut projelerinde yenilikçi ürünlerimiz kullanıldı. Şu anda da çok sayıda devam eden projede ürünlerimiz kullanılmaya devam ediyor.

Hızlı gelişmekte olan ülkelerde iş yapabilmenin ana şartı, sıklıkla değişen koşullara hızlı adaptasyon sağlayabilmektir. Aslına bakarsanız, bütün hızlı gelişmekte olan ülkelerde olan bu gerçek, Türkiye için de geçerlidir. 2001 ile birlikte başlayan ve büyük ölçekli projelerle desteklenen inşaat sektörünün gelişimi, 2008 ve 2018 krizleri, 2020 pandemisi ve düşük faizle desteklenerek eriyen konut stokları, kentsel dönüşüm, şehir hastaneleri gibi büyük değişimleri 20 sene gibi çok da uzun olmayan bir zaman dilimi içerisinde yaşadık. Bu nedenle mevcutta gelinen durum göz önüne alındığında karşılaşılan tüm zorluklara, 2018 Ekonomik Krizine, pandemiye ve değişimlere rağmen sektörümüz bugünkü pozisyonunda ekonomiyi ve istihdamı hala büyük oranda destekleyen ve büyümeye endeksli yapısını korumaktadır.

Sektördeki son gelişmeler ışığında yeni yıl için beklenti ve öngörüleriniz nasıl şekilleniyor? Biraz bahseder misiniz?

Türkiye olarak ENR listesinde 44 büyük müteahhidimizle Çin’den sonra gelen ülkeyiz. Bu nedenle sadece Türkiye’de değil global pazarda sözü geçen kuvvetli oyunculara sahibiz. Bunun yanında ülkemiz sınırları içerisinde yeni başlayan ve planlanan pek çok büyük ölçekli proje yer almaktadır. Türkiye genç ve gelişen bir nüfusa sahiptir. Bu nedenle konut, hastane, ticari yapılar ve alt yapı projeleri her daim gerekli önemini koruyacak ve sektörümüzün yüksek hızdaki gelişimine destek olmaya devam edecektir.

2022 yılı hedefleriniz ve bu yılda özellikle ön plana çıkaracağınız çalışmalardan bahseder misiniz?

2021 senesine kadar Bostik Türkiye olarak, özellikle Orta Doğu ve Balkanlar hedef ihracat pazarları arasında yer almaktaydı. Lakin, özellikle Türkiye ile olan yakın ilişkiler ve Türk Müteahhitlerinin yürüttüğü büyük ölçekli projeler sebebiyeti ile Merkez Asya yeni hedef coğrafya olarak belirlendi. 2022 senesi için hızlı gelişen bu coğrafyada iddialı bir büyüme sergilemeyi hedefliyoruz.

Bu yılı, hedeflerimizin üzerinde tamamladık. Önümüzdeki seneler için de bu ivmeyi sürdürmeyi hedefliyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER