Pazartesi, Mart 4, 2024
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYıl Sonu DeğerlendirmeleriArtaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya: “Ticari çarkların yeniden dönmesiyle birlikte...

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya: “Ticari çarkların yeniden dönmesiyle birlikte 2022 yılına daha da umutla bakar olduk”

“2022 yılı yeni projelere odaklanacağımız bir yıl olacak. “Avrupa Konutları” markamızla Bağcılar’da “Yenimahalle”, Ayazağa bölgesinde de “Saklıvadi” projemizi hayata geçireceğiz. Ülkemize, sektöre ve geleceğe olan güvenimiz tam.”

2021 yılı sektörde yaşanan gelişmeler ve gerçekleştirdiğiniz çalışmalar hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Küresel pandeminin başladığı 2020 yılı ve etkilerinin devam ettiği 2021 yılı kısıtlamalar, karantina süreçleri ve ekonomik daralmalarla geçti. Birçok sektörde, özellikle tedarik zincirlerinde büyük sıkıntılar yaşandı. Covid-19’a karşı aşının bulunması ve ülkelerce aşı takviminin uygulanması piyasalarda yaşanan belirsizliği dağıttı. Ticari çarkların yeniden dönmesiyle birlikte şimdilerde 2022 yılına daha da umutla bakar olduk.

İnşaat maliyetlerindeki yükseliş sizlerin faaliyetlerini nasıl etkiliyor?

TÜİK, 2021 yılının Ocak-Kasım aylarını kapsayan 11 aylık dönemde Türkiye’de satılan konut sayısının 1 milyon 265 bin 353 olduğunu açıkladı. Aralık ayı verilerinin gelmesiyle birlikte bu yılı 1 milyon 400 bin bandında güzel bir tablo ile kapatacağımızı öngörüyoruz. Ayrıca bu tablo konut yatırımının ne kadar güvenli bir liman olduğunun; ne kadar yüksek prim ve yatırım potansiyeli taşıdığının kanıtı niteliğindedir. 

İnsanların konuta gösterdiği ilginin en büyük sebeplerinden biri de son 20 yılda yakaladığımız ekonomik büyüme ivmesi ve geleceğe dönük ülkemizin taşıdığı potansiyeldir.

Merkez Bankası’nın faizleri indirmesinin ardından kamu bankaları, sıfır konutlar için kredi faiz oranlarını 1 milyon TL altı tutarda 1,20’ye düşürdü. Önümüzdeki dönemde gayrimenkul yatırımcılarının piyasayı canlandıracak daha güçlü adımlar atacaklarını ümit ediyorum.

Emtia fiyatlarındaki artış proje maliyetlerimizi yükseltse de bizler; ülkemizin dinamiklerine güvendik ve yatırımlarımıza devam ediyoruz.

Avrupa Konutları markalı projelerimizden Atakent 4’ün B ve C etaplarını bu yıl teslim ettik. Yamanevler’in 2. etabının teslimatını da çok yakın bir zamanda gerçekleştire ceğiz. Çamlıvadi projemizde ise inşa çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Ayrıca, güçlü ortaklık yapısıyla kısa süre önce kamuoyuna duyurduğumuz 4 milyar TL yatırım bedeline sahip Tema İstanbul 2 ve Tema World projemiz büyük ses getirdi.

Son yıllarda satış ofislerinde görülmeyen ilgi Tema İstanbul 2 satış ofisinde yaşandı ve ortaya çıkan tablo yatırımcının Türkiye ekonomisine güveninin yansıması olarak değerlendirildi.

2022 yılı hedefleriniz ve bu yıl özellikle ön plana çıkaracağınız çalışmalardan bahseder misiniz biraz?

Artaş Grubu olarak bu yıl turizm yatırımlarımızı da sürdürdük. 13 milyon dolar yatırım bedeline sahip Türkiye’nin önde gelen kayak merkezlerinden Kayseri – Erciyes’ te 2200 metre irtifada konumlanan Radisson Blu Hotel Mount’u turizme kazandırdık. Kayak sporunu seven tatilciler otelimize büyük ilgi gösterdi ve kısa sürede otelimiz yüksek doluluk oranına ulaştı.

2022 yılı yeni projelere odaklanacağımız bir yıl olacak. “Avrupa Konutları” markamızla Bağcılar’da “Yenimahalle”, Ayazağa bölgesinde de “Saklıvadi” projemizi hayata geçireceğiz.

Ülkemize, sektöre ve geleceğe olan güvenimiz tam.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Artaş Grubu olarak bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da ülkemizin kalkınması için; çalışmaya, üretmeye ve istihdam sağlamaya tüm gücümüzle devam edeceğiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER