Çarşamba, Aralık 6, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYıl Sonu DeğerlendirmeleriAkçalı Boya Ceo’su M. Akın Akçalı: “Faaliyetlerimizi sürdürmekten asla taviz vermeyeceğiz”

Akçalı Boya Ceo’su M. Akın Akçalı: “Faaliyetlerimizi sürdürmekten asla taviz vermeyeceğiz”

“Organizasyon ve yapılanmamızda yol haritamız; gelirlerimizi kontrollü büyütmek, pazarı ve müşteri bazını güçlendirmek, operasyonel verimliliği maksimize etmek, ürün çeşidini artırmak olacak.”

2021 yılı için sektör ve firmanız özelinde kısa bir değerlendirmede bulunabilir misiniz?

Sonbahar ve kış döneminde hem sezon gereği hem de içinde bulunduğumuz ekonomik konjonktürden dolayı yaşanan yavaşlama neticesinde yılı sektör temsilcileri olarak yaklaşık %10 büyümeyle kapatacağımızı düşünüyoruz.
Akçalı Boya tarafında ise yıl boyunca 25 ülkeye olan ihracatımızı sekteye uğratmadan devam ettirdik. Ürünlerimizin yer aldığı bazı ülkelerdeki pazar paylarımızı önemli ölçüde arttırdık. 2017 yılında ilk ve tek Türk boya markası olarak girdiğimiz İngiltere pazarında ise son iki yılda ciddi bir ivme yakaladık. Bugün, İngiltere’de 700’ün üzerinde satış noktasında ürünlerimiz tüketicilerle buluşuyor. İç pazarda ise ARGE çalışmalarımız neticesinde yüksek kaliteli antibakteriyel ürün gruplarımızı daha ulaşılabilir fiyatlarla satışa sunduk. Pandemiyle birlikte daha fazla talep görmeye başlayan hobi boyası pazarına yönelik de çocuk ve evcil hayvan sağlığına zarar vermeyen Permolit Multi Surface hobi boyalarımızı satışa sunduk. Hobi boyası pazarında da kuvvetli bir yayılım sağlarken sprey boya ve tavan boyasındaki pazar liderliğimizi koruduk.

Sektördeki son gelişmeler ışığında yeni yıl için beklenti ve öngörüleriniz nasıl şekilleniyor? Biraz bahseder misiniz?

Pandemiyle birlikte tüm dünyada ihtiyaçlar ve talepler değişiklik gösterdi. Sağlık ve hijyen konuları gündelik hayatta ilk kez bu kadar önem kazandı. Uzun zamandır satışta olan antibakteriyel boyalar pandemiyle birlikte önemli ölçüde rağbet görmeye başladı. Bugüne dek yüksek fiyatlı premium segmentte yer alan antibakteriyel boyaları ulaşılabilir fiyatlarla satışa sunmak üzere çalışmalarımızı tamamlayarak, Sağlık Bakanlığı onayıyla Permolit Antibakteriyel boyalarımızı pazara sunduk. Pandemi nedeniyle evlerde geçirilen sürelerin artması, temizlik ve yenilenme ihtiyacı ile birlikte boya tüketiminde ciddi artışlar yaşandı. Boyacı tercih etmeden evlerini ilk kez kendi boyayan tüketiciler fark edilir şekilde artış gösterdi. Hobi boyasına yönelik talepte de artış gözlemledik. İnsanlar evlerindeki objeleri yenilemeye ve kendi uğraşılarıyla dekore etmeye yöneldi. Tüketicilerimizin talepleri doğrultusunda bizler de uluslararası geçerliliği bulunan “CE” ve “EN 71 – 3” standartlarına uygunluğu ile sağlığa zararsız olduğu onaylı, su bazlı, kokusuz, akrilik esaslı, son derece dayanıklı Permolit Multi Surface hobi boyalarımızı satışa sunduk. Çocukların eriştiği yüzeylerde ve oyuncaklarında dahi rahatlıkla kullanılabilme konforu sağlayan hobi boyalarımız ile pazarın bu alandaki değişen ihtiyaçlarına yanıt verdik. Önümüzdeki dönemde antibakteriyel nitelikteki ürün gruplarına, dekoratif anlamda tercih edilecek sağlığa zararı olmayan hobi boyalarına ve kolay kullanılabilir sprey boyalara talebin daha da artacağını söyleyebiliriz. Öte yandan son 2 ayda yaşanan kurlarda yaşanan agresif yükselme ve yıl boyunca hammadde maliyetlerinde yaşanan döviz bazında artışlardan dolayı boya birim fiyatları yükselme eğiliminde. Satınalma gücü azalan tüketici tarafında özellikle ekonomik boyalara doğru bir talep kayması olacağını düşünüyoruz.  Bu anlamda yenilikçi ve tüketicilerin ihtiyaç ve taleplerini takip eden markalar başarılı olacak.

2022 yılı hedefleriniz ve bu yılda özellikle ön plana çıkaracağınız çalışmalardan bahseder misiniz?

300’ün üzerindeki ürün çeşitliliğimizle iç pazardaki payımızı arttırırken, 25 ülkeye ulaşan ihracat ağımıza yeni ülkeler ilave etmeyi hedefliyoruz. İngiltere pazarındaki yatırımlarımıza ağırlık veriyoruz. Balıkesir OSB’de satın aldığımız 50 dönümlük arazi üzerinde sprey boya üretimi gerçekleştirmek üzere tesis kuracağız. Önümüzdeki günlerde inşaatı başlayacak yeni tesisimizin ilk etabı 20 milyon adetlik sprey boya üretim kapasitesine sahip olacak. Tesisin 2023 yılında üretime başlamasını hedefliyoruz. Değişen sektörel ve ekonomik koşullara uyumlu yeni ürün ve hizmetlerimizi de yeni dönemde tüketicilerin beğenisine sunacağız. Organizasyon ve yapılanmamızda yol haritamız; gelirlerimizi kontrollü büyütmek, pazarı ve müşteri bazını güçlendirmek, operasyonel verimliliği maksimize etmek, ürün çeşidini artırmak olacak. Müşterilerimizi merkeze alan anlayışla faaliyetlerimizi sürdürmekten asla taviz vermeyeceğiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER