Perşembe, Aralık 7, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYapı KimyasallarıKılıçoğlu Yapı Malzemeleri Grup B. Barış Y. Özaydemir: “Geliştirilmiş ürünlerimiz ve detay...

Kılıçoğlu Yapı Malzemeleri Grup B. Barış Y. Özaydemir: “Geliştirilmiş ürünlerimiz ve detay çözümlerimiz ile çatıyı bir sistem olarak çözüyoruz”

“Sunduğumuz farklı model ve renkte kiremit çeşitlerimiz ile çatıda seçme özgürlüğü sunuyoruz. Kılıçoğlu kil kiremit modelleri Megaron kiremitlerin farklı ve renk seçenekleriyle sektörde en çok ürün alternatifini müşterilerimize sunmaktayız.”

Türkiye’nin ilk kiremit fabrikalarından olan Kılıçoğlu 1927 yılında Eskişehir’de kuruldu. Sürekli gelişen marka bu günkü gelinen noktada sektörünün önderleri arasında yer almakta. Kılıçoğlu Yapı Malzemeleri Grup Başkanı Barış Y. Özaydemir ile sektördeki son gelişmeler, şirket faaliyetleri, yeni ürünler ve gerçekleştirdikleri projeleri hakkında konuştuk.

Firmanızın pazardaki faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

1927 yılında Eskişehir’de kurulan Kılıçoğlu Türkiye’nin ilk kiremit fabrikalarındandır ve günümüzde yapı sektörünün önderleri arasında yer almaktadır. Bugün kurulu kapasiteyle Kılıçoğlu ve Megaron Çatı Teknolojileri ile birlikte yıllık yaklaşık 8 Milyon m2 kiremit üretimimiz mevcut. Eskişehir’deki yer alan üretim kampüsümüz Avrupa’nın sayılı üretim kapasitelerinden biridir. Tek bir kampüste 8 Milyon m2 kapasite ile dünyada agrega ve kil kiremiti üretimini tek bir lokasyonda yapan tek firmayız. Kil kiremit fabrikamız Türkiye’nin en yüksek kapasiteli tam otomatik fabrikasıdır.

Türkiye’de yaygın distributor ve bayi ağımızla bir çok bölgede hizmet veriyoruz. Megaron Çatı Teknolojileri markamız ile oluşturduğumuz Uzman Bayilerimiz ile özellikle büyük şehirlerde anahtar teslim garantili çatı hizmeti sunuyoruz. Uzman Bayiler Kılıçoğlu tarafından seçilmiş alanında deneyim ve tecrübesiyle kendini kanıtlamış profesyonel firmalardır.

Sunduğumuz farklı model ve renkte kiremit çeşitlerimiz ile çatıda seçme özgürlüğü sunuyoruz. Kılıçoğlu kil kiremit modelleri Megaron kiremitlerin farklı ve renk seçenekleriyle sektörde en çok ürün alternatifini müşterilerimize sunmaktayız. Bunun yanında su ve ısı yalıtımı için geliştirilmiş ürünlerimiz ve detay çzöümlerimiz ile çatıyı bir sistem olarak çözüyoruz.

Sektördeki son gelişmeler ve beklentileriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Tüm Dünya sıkıntılı bir yıldan geçti hiç hesapta olmayan bir pandemi tüm dengeleri alt üst etti. Tüm sektörler bu süreçte belirli sıkıntılar yaşamıştır, yaşamaya devam edenler de bulunmaktadır. Bizler öncelikli olarak çalışanlarımızı düşünerek üretimlerimlerimize bir süre ara verdik daha sonra  gerekli önlemleri alarak kesintisiz olarak üretimlerimize devam ettik. Bu süre boyunca sevkiyatlarımız hiç durmadı.  Dileğimiz ve beklentimiz bu sıkıntılı sürecin bir an önce bitmesidir. İnşaat Sektörü diğer sektörlere nazaran daha iyi bir yıl geçirdi. IMSAD’ın açıkladığı rakamlara göre İnşaat sektörü 2020 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı çeyrek dönemine göre %6,4 büyüdü. Bu büyüme inşaat malzemeleri sanayisini de olumlu etkiledi. Kapasitesi yüksek olan, stok gücü olan firmalar bu süreçte ürün tedariği konusunda sıkıntı yaşamadılar. Pandemi ile birlikte insanlar evlerine çok daha fazla önem vermeye başladılar. Apartmanlarda yaşayan insanlar alım güçlerine göre müstakil evlere yöneldiler. Bu değişim müteahhit firmaları da bu tarz evler yapmaya itti. Biz de daha çok bu tip yapılarda tercih edilen bir marka olarak sunduğumuz ürün çeşitliliği ve hizmetlerimiz ile öne çıktık. Bu durumun önümüzdeki süreçte de böyle olacağını tahmin ediyoruz. Yeni inşaatlarla birlikte, çatı yenileme pazarında da söz sahibi bir markayız. Kiremit sektöründe yenileme pazarının önemli bir payı var. Kılıçoğlu kalitesi ve güven veren marka imajıyla yenileme pazarında çok tercih edilen bir marka. Yeni konut yapılmasa bile çatı yenilemek isteyenlerin oluşturduğu pazar sebebiyle satışlarımızın artarak süreceğine inanıyoruz.

Bu yıl müşterilerinize ürün, satış ve hizmet noktasında ne gibi yenilikler sunacaksınız?

2020’nin ikinci yarısında yeni kil kiremit ürünümüz İnova Kiremit’i piyasaya sunduk. Uzun süren AR-GE çalışmalarının ardından üretimine başlayacağımız Inova ürünümüz, alışılmışın dışında modern ve sadeliğiyle çatılara farklı bir görünüm sağlayacak. Inova’nın Ar-Ge çalışmaları süresince eşsiz bir kiremit yaratmayı amaçladık. Geniş kanal yapısı üstün su tahliyesi sağlarken, özel kenet yapısıyla kolay uygulama sunan bir ürün tasarladık. Özel dizayn ile ürettiğimiz Inova ile geleneksel kil kiremidin üstün özelliklerini modern tasarım ile çatılara taşımayı hedefliyoruz. Mikrokil Teknolojisi ile ürettiğimiz Inova, kil kiremidin sağlamlık, uzun ömür, renk dayanımı, yüzey düzgünlüğü gibi üstün özelliklerini barındırıyor.

Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığınız yeni yatırım ve projeleriniz var mı?

2021 yılında gerek kapasite artışı gerekse verimlik artışı açısından yatırımlarımızı planladık.  Üretim tesislerimizin teknolojilerini rekabetçiliklerini yukarıda tutmak her zaman ana hedeflerimizden biri olmuştur.

Bunun dışında bu yıl  Altın Çekül En İyi Sektörel Eğitim Projesi Teşvik ödülünü aldığımız ‘Geleceğin Mimarlarıyla Buluşuyoruz’ projemize devam edeceğiz, sektörümüze eğitim anlamında yatırımlarımız artarak devam edecektir.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER