Pazar, Aralık 3, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYapı KimyasallarıKılıçoğlu Kiremit Genel Müdürü Barış Özaydemir: “Kapasite artışı yanında ağırlıklı olarak otomasyon...

Kılıçoğlu Kiremit Genel Müdürü Barış Özaydemir: “Kapasite artışı yanında ağırlıklı olarak otomasyon yatırımları yapacağız”

“Geçtiğimiz yıl pandemi ortamında konut sektörüne beklenmeyen bir talep oluştu, özellikle bahçeli konutlarla renovasyon pazarında ciddi bir taleple karşı karşıya kaldık. Yaptığımız yatırımlarla elde ettiğimiz verimlilik sayesinde hem taleplere cevap verebildik, hem de maliyet artışlarını minimum şekilde piyasaya yansıttık. Bu da bizi pazarda öne geçirdi.”

1927 yılında Eskişehir’de kurulan Türkiye’nin ilk kiremit fabrikalarından olan Kılıçoğlu günümüzde yapı sektörünün önderleri arasında yer almakta. Kurulduğu tarihten bu yana sektörde liderliğini sürdüren Kılıçoğlu, kil kiremit üretimi yanında Megaron Çatı Teknolojileri markası ile agrega kiremit üretimi yapmaktadır. Türkiye’nin en yüksek kapasiteli ve en teknolojik kiremit üretim tesisine sahip olan Kılıçoğlu kiremit ile birlikte çatıda kullanılacak yalıtım ürünleri ve detay çözümlerini sunmaktadır. ‘Mükemmel Kiremit Mükemmel Çatı’ sloganıyla faaliyet gösteren firma, sahip olduğu yüksek teknolojilerle kalite sürekliliğini sağlamış ve kalitesini dünya pazarında da kabul ettirmiş durumda.

Kılıçoğlu Yapı Malzemeleri Grup Başkanı Barış Özaydemir ile kalitedeki süreklilik ve ortaya konulan başarılı çalışmaları kısaca ele aldık.

Sektördeki yenilikler ve gündeminizdeki konu başlıklarından biraz bahseder misiniz?

Geçtiğimiz yıl pandemi dolayısıyla 9 ay üretim yapabildik ve bu süreçte cirosal bazda yüzde 50 büyüme rakamına ulaştık bu yıl da ciddi bir büyüme hedeflerimiz var. Hem kapasite, hem verimlilik yatırımlarına başladık, bu yıl tesislerde özellikle verimlilik anlamında ciddi yatırımlar yapıyoruz. Ülkemizdeki tesislerin birçoğu özellikle bizim sektörümüz verimlilik anlamında geri kalmış durumda, bu da onları rekabetçi olmaktan uzak tutuyor. Bu bütün sanayi tesisleri için aynıdır, verimliliğinizi her yıl düzenli olarak arttırmazsanız, rekabette geri kalıyorsunuz. Bu yüzden biz düzenli olarak piyasanın uygun olduğu zamanlarda tesislerimizi yukarı çekmek için verimliliği artıracak yatırımlar yapıyoruz. Bu yıl da verimlilik yatırımlarımıza devam edeceğiz. Kapasite artışı yanında ağırlıklı olarak otomasyon yatırımları yapacağız. Otomasyon anlamında çok ciddi bir noktaya geldik ve hedefimiz bunu daha da ileriye taşımak. Geçtiğimiz yıl pandemi ortamında konut sektörüne beklenmeyen bir talep oluştu, özellikle bahçeli konutlarla renovasyon pazarında ciddi bir taleple karşı karşıya kaldık. Yaptığımız yatırımlarla elde ettiğimiz verimlilik sayesinde hem taleplere cevap verebildik, hem de maliyet artışlarını minimum şekilde piyasaya yansıttık. Bu da bizi pazarda öne geçirdi.

Bu yıl içerisinde gerçekleştirdiğiniz projelerden birkaç örnek verebilir misiniz?

Uzun süren Ar-Ge çalışmalarının ardından üretimine başladığımız İnova Kiremit’in alışılmışın dışında modern ve sadeliğiyle çatılara farklı bir görünüm sağlıyoruz. İnova’nın tasarım ve Ar-Ge süreçlerinde titizlikle çalışarak, tasarım sürecinde yalın bir kiremit yaratmayı amaçladık, tasarımı ve üstün özellikleriyle eşsiz bir kiremit yarattık. Geniş kanal yapısı üstün su tahliyesi sağlarken, özel kenet yapısıyla kolay uygulama sunan bir ürün tasarladık. Bu tasarıma uygun aksesuar kiremitleri ile beraber özel dizayn ile ürettiğimiz Inova sayesinde geleneksel kil kiremidin üstün özelliklerini modern tasarım ile çatılara taşıdık.

Ürün kalitesi ve standartları ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Mikrokil Teknolojisi ile öğütülen kil hammaddesi daha yoğun bir hale getirilir ve kiremidin mukavemeti arttırılır. TS EN-1304 Kiremit Standardında belirtilen TS EN-538 eğilme mukavemeti testine göre bir kiremidin 120 kgf dayanıma sahip olması gerekir. Çatıdaki yüklere karşı gerekli olan bu rakam çoğu zaman yeterli gelmez. Pek çok kiremit, çatıda yürüyen ustaların ağırlığıyla bile kırılır. Oysa doğru mesnetlenmiş sağlam bir kiremit, kesinlikle deforme olmaz, kırılmaz. Kılıçoğlu Kiremitleri, kiremit tipine göre 350 kgf’un üzerine çıkabilen eğilme mukavemetleriyle EN-1304 Avrupa kiremit standardına göre ortalama 2.5 kat daha yüksek mukavemete sahiptir.

Mikrokil Teknolojisi ile daha yoğun kıvama gelen kil hammaddesi sayesinde, Kılıçoğlu Kiremitleri standartların çok üzerinde su geçirmezlik özelliğine sahip. TS EN 1304 kiremit standardında belirtilen sızdırmazlık testine göre bir kiremit 20 saat ve üstünde su sızdırmazlığa sahipse Sınıf 1 kiremittir. Kılıçoğlu kiremitleri Sınıf 1 kiremitlerinin çok ötesinde su geçirmezlik özelliğine sahiptir. Türkiye’deki tüm kil hammaddelerinde yoğun bir şekilde kireç bulunur. Mikrokil teknolojisi, kireç partiküllerinin yüzeye çıkarak hem estetik hem dayanım açısından sorun çıkarmalarını önler.

Ar&Ge çalışmalarınız nasıl ilerliyor? Kısa vadede ne gibi yenilikler söz konusu?

Bazı ürünlerimiz daha emekleme aşamasında. Tasarımlarımızı test ediyoruz. 2022’ye yetiştirmeyi planlıyoruz. Yeni ürünlerimiz olacaktır tabii ki. Kiremitte farklı segmentlere girmeyi düşünüyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER