Pazar, Ekim 1, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYapı KimyasallarıFlokser Kimya Genel Müdürü Ekin Tükek: “Çok farklı alanlarda çok farklı hedef...

Flokser Kimya Genel Müdürü Ekin Tükek: “Çok farklı alanlarda çok farklı hedef kitlelerimiz var”

“Flokser Kimya olarak yılların bize verdiği tecrübe ve bilgi birikimi ile sektöre ve insan yaşamına katkıda bulunmak/bulunabilmek adına Ar-Ge çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.”

Yangına dayanımlı ürünleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Flokser Kimya olarak poliüretan ham maddesi üretiyoruz. Çok farklı alanlarda çok farklı hedef kitlelerimiz var. Bunlardan biri olan yalıtım sektöründe de ihtiyaç duyulan sprey poliüretan sistemlere etkin çözümler sunuyoruz. Dünyadaki en iyi ısı yalıtım malzemesi şu anda poliüretan olarak biliniyor. Uzun ömürlü,  yüksek yangın dirençli ve yüksek ısı yalıtım performansına sahip olan poliüretan köpükler, evimizdeki buz dolapları, ısıtıcı ve soğutucu sistemlerin olduğu her alanda, binaların çatı ve cephelerinde, kısaca ısı yalıtımına ihtiyaç duyulan her yerde kullanılıyor.

Bu alandaki Ar-Ge çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz?

Her sektörde kritik olan belli başlı konular var. Örneğin; sert köpük, özellikle binaların, fabrika yapılarının inşasında kullanılır. Fabrika binalarında en önemli beklenti ise yanmazlık. Poliüretanın yanmazlık özelliklerini artırarak olası bir yangında alevleri yavaşlatmasını sağlamak amacıyla yapmış olduğumuz çalışmalar var. Ayrıca yangınlarda duman salımını azaltmayı hedefleyen çalışmalar da yapıyoruz. Halihazırda ürettiğimiz poliüretan ürünlerin yanmazlık, yangına dayanıklılık ve ısı yalıtımı konularında ön plana çıktığını söyleyebilirim. Ancak bu ürünleri daha da geliştirerek özellikle yanmazlık konusunda büyük avantajlar sağlamak istiyoruz ve E sınıfı yanmazlık özelliğine sahip ürünler üzerinde çalışıyoruz. Bu konuda geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanıyoruz ve bu kullanım oranını günden güne a. Flokser Kimya olarak yılların bize verdiği tecrübe ve bilgi birikimi ile sektöre ve insan yaşamına katkıda bulunmak/bulunabilmek adına Ar-Ge çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

Yangına dayanıklı ürünlerde üretici ve kullanıcı noktasında sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yangına karşı dayanıklılık son dönemlerde çok önemli bir konu haline geldi. Flokser Kimya olarak bu alanda çalışmalarımızı geliştiriyoruz. Yangında özellikle duman zehirlenmelerine karşı geliştirdiğimiz poliüretan köpüklerle bu alanda fark yaratmak ve poliüretan sistemlerin kullanıcılarına daha fazla fayda sağlamak için çalışıyoruz.

Poliüretan köpüğün gün geçtikçe yapı malzemelerinde kullanım oranı artıyor. Bunun nedeni poliüretanın gün geçtikçe, daha da geliştirilerek yanma açısından daha dayanıklı hale gelmesidir. Bunun belirgin bilimsel yöntemi, poliüretan köpüğe uygulanan EN 13501-1 testinde, yangın halinde alevin yayılma hızı, genişleme oranı, duman oluşum miktarı gibi parametreler ölçülerek belirli sınıflandırmalar yapılmasıdır.

Poliüretan köpük son zamanlarda yapılan Ar-Ge çalışmaları ve geliştirmelerle beraber Bs1D0 kategorisine yükselmiştir. Bu da ürünün hastane, okul gibi yapılarda kullanımının artmasını ve yaygınlaşmasını sağlamaktadır.

Sektörde sıklıkla kullanılan polistiren ve taş yünü gibi diğer yapı malzemeleriyle yapılan uygulamalar, yüksek işçilik maliyetleri ve uzun uygulama süreleri gerektiriyor. Bu malzemelerin yan yana montajlanarak uygulanması sebebiyle, ürünler arasında ısı köprüleri oluşabiliyor. Aynı zamanda bu ürünler kullanıldığında, poliüretanla eşit derecede ısı yalıtımı sağlamak için daha kalın bir uygulama gerektirdiği için, yapılara binen yük de artacaktır.

Son zamanlarda yapılan yanmazlık konusundaki iyileştirmeler sayesinde poliüretan köpük sistemleri muadil izolasyon malzemelerine kıyasla daha güçlü bir tercih haline gelmiştir.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER