Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYapı KimyasallarıFİXA Yapı Kimyasalları Şirket Ortağı Ali Murat Ekin: “Markamızın bilinirliği ve ürünlerimize...

FİXA Yapı Kimyasalları Şirket Ortağı Ali Murat Ekin: “Markamızın bilinirliği ve ürünlerimize olan talep her geçen gün artıyor”

“Başarımızın bir kaç önemli anahtarı var. Bunlardan birincisi ürün geliştirme ve üretim süreçlerimiz. Neredeyse sıfır hatalı üretim yapıyoruz. Kullanıcı hatası hariç 20 yılda aldığımız ciddi bir müşteri şikayeti yok. Müşteri memnuniyeti oldukça yüksek. Diğer önemli anahtar ise sahadaki etkinliğimiz…”

Modern yapılar, insanların barınma ihtiyaçlarını gidermenin yanı sıra estetik, konfor ve güvenlik ihtiyaçlarına da en iyi şekilde yanıt vermeli ve içinde yaşayanların hayat standartlarını yükselterek mutlu bir yaşam sürmelerini sağlamalıdır.” mottosuyla 2001 yılında ilk defa İstanbul’da üretime başlayan FİXA Yapı Kimyasalları, bu sene 20’nci yılını kutluyor.

Firmanın geride bıraktığı bu süre içerisinde ortaya koyduğu genel performansı, altına imzalarını attıkları başarılar ve bundan sonraki dönem için geliştirdikleri şirket stratejilerini FİXA Yapı Kimyasalları Şirket Ortağı Ali Murat Ekin’den dinledik.

FİXA Yapı Kimyasalları bu yıl 20. yılını kutluyor. Bugüne nasıl geldiğinizi anlatabilir misiniz?

Dediğiniz gibi bu yıl üretime geçişimizin 20. yılımızı, Mart ayında kutladık. FİXA’nın ilk 10 yılını yatırım, ikinci 10 yılını büyüme dönemi oldu. 2001 yılında üretime geçtiğimizde İstanbul’da tek bir üretim tesisimiz vardı. Bu tesiste Ar-Ge ve ürün geliştirmeye öncelik verdik, alanında çok tecrübeli mühendislerle çalıştık. Bu sayede piyasaya her zaman hatasız ve uygun fiyatlı ürünler sunabildik, ihtiyaç anında hızlı ve esnek olabildik, bize gelen özel talepleri bile hiçbir zaman karşılıksız bırakmadık. Kullanıcı memnuniyeti artıkça markamızın bilinirliği ve ürünlerimize olan talep arttı. Zaman içerisinde tesisimizi büyüttük, kapasiteyi arttırdık, fabrikayı modernleştirdik. Hem Türkiye’nin her yanından gelen talepleri karşılayabilmek hem de yurt dışı pazarlara açılabilmek için yeni tesislere yatırım yaptık. Ankara’da ve Adana’daki tesislerimizi devreye aldık.  Diğer yandan yalıtım sektöründeki ürün portföyümüzü genişletmek için IGLOO tesisine yatırım yaptık.

Kuruluşumuzdan sonraki ilk 10 yıl bu açıdan baktığınızda yatırım dönemimizdi. İkinci 10 yılımız ise büyüme dönemimiz oldu. Bugün FİXA, pazara sunduğu, global markalar kalitesinde ancak çok daha uygun fiyatlı ürünlerle pazardaki payını hızlı bir şekilde artırıyor. Örneğin, MS Polimer içeren ürünlerin Türkiye’de üretimini yapan ilk firma olduk. İnşaatın her aşamasında kullanılan yapı kimyasallarını içeren geniş bir ürün portföyümüz var. Öte yandan yurt dışı pazarlarda da geniş bir dağıtım ağımız var ve her geçen gün yeni bir pazara daha giriyoruz.

Önümüzdeki 10 sene ise marka bilinirliğimizi ve ürünlerimize olan talebi artırmayı hedeflediğimiz bir dönem. Zira FİXA, piyasada fiyat-kalite dengesinde çok özel bir noktayı yakalamıştır. Ürün kalitesinden ödün vermeden, tam tersine artırarak, maliyetlerimizi düşürecek ürün formülleri ve yatırımlar üzerinde çalışıyoruz.

Yeni yatırımlarınız var mı?

Yakın zamanda İstanbul’daki agrega tesisimizi devreye aldık. Agrega dışarıdan tedarik ettiğimiz bir hammadde. Şimdi tesislerimizde bunu üretmek bize önemli bir maliyet avantajı sağlayacak. Bu maliyet düşüşünü fiyatlara yansıtarak pazara yayılmayı hedefliyoruz. Burada amacımız, FİXA kalitesi ile hiç tanışmamış olan potansiyel müşterilere fiyat avantajı sunarak erişebilmek.

Ar-Ge çalışmalarınızda hangi konulara odaklanıyorsunuz? Bu yıl içi hedefleriniz neler?

AR-GE her zaman önceliğimiz oldu, karımızın her zaman önemli bir kısmını arge’ye ayırdık. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde hammadde tedariğinde yaşanması muhtemel olası sorunları bertaraf edebilmek için ikame reçeteler üzerinde çalışıyoruz. Şartlar ne olursa olsun, aynı kalitede ürünleri müşterilerimize kesintisiz bir şekilde sunmaya devam etmeliyiz.

FİXA Yapı Kimyasalları’nın 20 yılda kazandığı güven ve başarıyı neye bağlıyorsunuz?

Başarımızın bir kaç önemli anahtarı var. Bunlardan birincisi ürün geliştirme ve üretim süreçlerimiz. Neredeyse sıfır hatalı üretim yapıyoruz. Kullanıcı hatası hariç 20 yılda aldığımız ciddi bir müşteri şikayeti yok. Müşteri memnuniyeti oldukça yüksek. Diğer önemli anahtar ise sahadaki etkinliğimiz. Saha ekiplerimiz bayilerimizle ve müşterilerimizle her zaman yakın ilişki içerisinde çalışıyor, taleplerini karşılamada her zaman oldukça esnek davranıyoruz. Diğer yandan fabrikalarımızın lokasyonları da hızlı ve uygun maliyetle sevkiyat yapmamıza olanak sağlıyor.

Covid-19 sonrası sektörde ne gibi değişiklikler bekliyorsunuz?

Covid-19 sonrası neler olacağını öncelikle hep beraber göreceğiz. Ancak insanlar evlerde daha fazla zaman geçirdikçe yuva kavramının önemi anlaşıldı. Eskiden ofiste çalışan, dışarıda sosyalleşen, eve gün sonrası gelip yemek, uyumak için zaman geçiren insanlar evde çalışır, evde sosyalleşir, hobilerini evde yapar hale geldiler.

Bir evin konforunu sağlayan en önemli şey yapı kimyasallarıdır. Yapı kimyasalları, yapının her yerindedir ama siz hiçbirisini görmezsiniz. Yetersiz ya da kalitesiz olması evin her tarafında sorun yaşamanıza neden olur. Bu nedenle Covid ile hayatımıza giren önemli kriterlerden birisi de konfor arayışı olacak. İnsanlar ev değiştirirken, yeni bir eve taşınırken daha önce sorgulamadıkları bu tip şeyleri sorgulamaya başlayacak. Diğer yandan insanlar evde zaman geçirdikçe kendi tamiratlarını kendileri yapmaya başladı. Bunun kalıcı bir gelişme olacağını düşünüyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER