Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYapı KimyasallarıFixa Yapı Kimyasalları Genel Müdür Ali Murat Ekin: “Üretimde ihracat yaptığımız ülkelerin...

Fixa Yapı Kimyasalları Genel Müdür Ali Murat Ekin: “Üretimde ihracat yaptığımız ülkelerin yasal çerçevelerine göre hareket ediyoruz”

“Yurtdışı pazarlarda büyümek farklı becerileri gerektirir, ihracatın dinamikleri iç pazardan çok farklı tabii ki. Bu nedenle ihracat yaptığınız ülkenin yalnızca dilini konuşmanız yeterli değildir, kültürünü de tanımanız lazım.”

2021 yılı ihracat çalışmalarınız nasıl gerçekleşti? Yıllık hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

Son bir kaç yılda yurt dışı pazarlarda önemli girişimlerimiz oldu. Avrupa ve Afrika’da bazı ülkelere, Ortadoğu’da, Türki Cumhuriyetleri ve Arap yarımadasındaki ülkelere zaten devam eden bir ihracatımız vardı. Bu ülkelerde çalıştığımız müşterilerimizle artık sağlam temellere oturmuş ilişkilerimiz var. 2021 yılı bu açıdan planladığımız ve arzu ettiğimiz gibi geçti. Hedeflerimizi yakaladık, hatta bazı bölgelerde hedeflerimizin üzerine bile çıktığımızı söyleyebilirim. Son dönemde Güney Amerika’da ve Avrupa’da ilişkilerimiz arttı. Güney Amerika’da iki ülkeye ihracat yapıyoruz. Avrupa’da ise yeni ülkelerde iş ortakları ile anlaşmalarımız tamam, yasal altyapılar için son noktaya geldik. Yakında ürün sevkiyatına başlıyoruz.

Bu yıl için yeni pazar çalışmaları ya da mevcut pazarlarda derinleşme planlarınız var mı?

Mevcut pazarlarda sağladığımız müşteri memnuniyeti derinleşmeyi de beraberinde getiriyor. Müşterilerimizle hem mevcut ürünlerde hacim artışı sağlıyoruz, hem de yeni ürün gruplarında çalışmaya başlıyoruz. Bunun en güzel tarafı talep müşteriden geliyor. FİXA’nın kalitesi tanındıkça kullanıcılar farklı ürün gruplarını da FİXA’dan tedarik etmek istiyor.

Avrupa pazarında teknik ürünlerimize olan talep daha fazla. Bu ürün gruplarında kalite açısından kesinlikle rekabet edebilir seviyedeyiz. Bu bölgelerdeki iş ortaklarımız iş birliğimizden çok umutlu. Bazı ülkelerde yalnızca iş anlaşmaları değil yerleşik olarak farklı ortaklık yapılarıyla ilerlemeyi de değerlendiriyoruz.

İhracatta en güçlü olduğunuz ürün ve ürün grupları hangileri? Bu noktada yeni ürün çalışmaları ve ihracata dayalı yeni yatırımlarınız olacak mı?

Su yalıtım sistemleri, zemin sistemleri, çimento esaslı sıvalar, sızdırmazlık grubu, seramik yapıştırma harçları ve derz dolguları en çok ihracatını yaptığımız ürünler. Avrupa pazarında ise belirttiğim gibi teknik ürünler talep görüyor. FİXA zaten sürekli ARGE yatırımı yapan bir şirket; hem yeni ürün geliştiriyoruz hem de mevcut ürünlerimizde kaliteden taviz vermeden maliyet düşürücü çalışmalar yapıyoruz.

‘Üretim ve İhracata Dayalı Büyüme Modeli’ olarak ortaya çıkan yeni ekonomik yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu noktada üretim ve pazarlama stratejinizde bir revizyon olur mu?

İhracatta büyümek için pazarı çok iyi bilen iş ortaklarıyla çalışmak gerekir. Üretimde ihracat yaptığımız ülkelerin yasal çerçevelerine göre hareket ediyoruz, müşterilerimizden gelen taleplere uyum sağlıyoruz. Pazarlamada hali hazırda Türkçe ve İngilizce dışındaki dillere de adapte edilebilir materyaller hazırlıyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Yurtdışı pazarlarda büyümek farklı becerileri gerektirir, ihracatın dinamikleri iç pazardan çok farklı tabii ki. Bu nedenle ihracat yaptığınız ülkenin yalnızca dilini konuşmanız yeterli değildir, kültürünü de tanımanız lazım. Bu nedenle biz daha en başından yalnızca çok dilli değil çok kültürlü olmayı esas aldık, bu sayede de yapımız oldukça dinamik; farklı kültürlerden müşterilerimizle çok uyumlu iş birlikleri içerisinde çalışabiliyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER