Pazar, Aralık 10, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYapı KimyasallarıFiXA Yapı Kimyasallar Genel Müdürü Ali Murat Ekin: “Kalite Fixa’da asla ödün...

FiXA Yapı Kimyasallar Genel Müdürü Ali Murat Ekin: “Kalite Fixa’da asla ödün verilecek bir konu değildir”

“Her zaman vurguladığımız gibi Fixa global markaların kalitesinde üretim yapan ancak bunu maliyet avantajı yaratarak çok daha uygun fiyatlara sunabilen bir marka. Bundan ucuz marka olduğumuz algısı çıkmamasına ayrıca dikkat çekmek isterim.”

Yapı kimyasalları ve yalıtım alanında yüksek nitelikli ürünler üreten FiXA Yapı Kimyasalları, 20 yıldır içerisinde barındığımız konutları daha konforlu bir hale dönüştürüyor. Farklı ürün gruplarıyla dünyanın pek çok farklı bölgesinde hizmet sunan marka, kaliteden ödün vermeden daha uygun fiyat aralığıyla öne çıkıyor.

FiXA Yapı Kimyasallar Genel Müdürü Ali Murat Ekin ile ihracat çalışmaları, sektördeki yenilikleri kısaca ele almaya çalıştık.

Sektördeki son gelişmeleri bizler için kısaca değerlendirir misiniz?

İnşaat sektörü ülkemiz ekonomisinde her zaman önemli bir sektör ve büyüme ivmesini de kolay kolay kaybetmiyor. Her ne kadar ülkemizde yapı stoğu yüksek denilse de yüksek nitelikli yapı stoğu tükenmiş durumda. Özellikle pandemi ile birlikte insanlar evlerin önemini çok daha iyi anladı.Bu nedenle inşaat sektörünün önümüzdeki günlerde yeniden bir büyüme içerisine girmesini bekliyoruz. Ancak insanlar artık daha kaliteli inşaatlar, daha konforlu mekanlar arayışındalar. Bu da başta yapı kimyasalları olmak üzere kullanılan malzemenin kalitesi ile sağlanabiliyor.

Bu gelişmeler ışığında üretim ve satış faaliyetlerinizde ne tür yenilikler gerçekleştiriyorsunuz?

Biliyorsunuz Fixa sektöre fiyat-kalite dengesini getiren firma oldu. Hiçbir zaman kalitemizden ödün vermeden maliyetlerimizi düşürme yoluyla uygun fiyata kaliteli ürünler sunmamız, sektördeki diğer markaları da etkiledi. Pandemi döneminden büyüyerek çıktık. Fixa’nın marka bilinirliği çok yükseldi ve büyük projelerde de aranan marka oldu. Biz de bu işe olan inancımızla yeni teknolojiler ve maliyet düşürücü yatırımlar yapmaya devam ediyoruz.

Ürün gruplarınızdan ve bu dönemde öne çıkan ürünlerinizden biraz bahseder misiniz?

Ülkemizde yalıtım konusunda mevzuat çalışmalarının artması ve İZODER, SUDER gibi sivil toplum kuruluşlarının konuya destek vermesiyle yalıtım konusunda farkındalık çok yükseldi. Biz de işin bu boyutunu çok önemsiyor, üyesi olduğumuz sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak destek veriyoruz. Dolayısıyla su ve ısı yalıtımı ürün gruplarımız her zaman önde gelen ürün gruplarımızdandır. Bunun dışında bu dönemde zemin grubundaki ürünlerimizde önemli iyileştirmeler yaptık ve yeni ürünler çıkardık. Bir de biliyorsunuz MS Polimer ile Türkiye’de üretim yapan ilk firmayız, benzer yeni teknolojiler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.

İhracat hacminizi artırmak için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? En yoğun çalıştığınız pazarlar hangileri?

Pandemi döneminde ihracatımız çok büyüdü. Farklı ürün gruplarıyla farklı pazarlarda faaliet gösterebiliyoruz. Bu da Fixa’nın aslında global markalarla rekabet edebilecek kalitede olduğunun en önemli göstergesi. Kur sebebiyle de çok avantajlı olabiliyoruz. Kuzey ve Güney Amerika, İngiltere, Afrika, eski Rus cumhuriyetleri ve uzun süredir de Ortadoğu pazarında çok aktifiz.

Ağırlaşan rekabet koşullarında ürün ve hizmet noktasında sizi rakiplerinizden farklı kılan ana kriterlerden biraz bahseder misiniz?

Her zaman vurguladığımız gibi Fixa global markaların kalitesinde üretim yapan ancak bunu maliyet avantajı yaratarak çok daha uygun fiyatlara sunabilen bir marka. Bundan ucuz marka olduğumuz algısı çıkmamasına ayrıca dikkat çekmek isterim. Kalite Fixa’da asla ödün verilecek bir konu değildir. Bu nedenle yaptığımız yatırımlar öncelikle üretime ve ürün kalitesini yükseltmeye yönelik. Bizi rakiplerimizden ayıran en önemli kriter budur. Bunun yanı sıra kurulduğumuz günden bu yana kelimenin tam anlamıyla aile gibi çalıştığımız bayilerimiz var. Bu da bizim pazardaki en önemli gücümüz denilebilir.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Bu yıl Fixa Yapı Kimyasalları’nın 20.yılını kutladık. Büyük küresel ekonomik krizlerin yaşandığı bir dönemden bahsediyoruz. Her yıl çok sayıda şirketin kurulduğu, son dönemde kurulandan da fazlasının kapandığı bir ortamda 20 yılda, her yıl büyüyerek bugüne gelmiş olmamız büyük bir başarı sayılmalıdır. Fixa zaten bu 20 yılda pazara bir denge getirdi, önümüzdeki yıllarda ise sektörde en belirleyici firmalardan birisi olacak.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER