Pazartesi, Haziran 5, 2023
E-Dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYapı KimyasallarıBeta Kimya A.Ş. Genel Müdürü Cihat Sayacı: “Ciromuzun yüzde 50’den fazlasını ihracat...

Beta Kimya A.Ş. Genel Müdürü Cihat Sayacı: “Ciromuzun yüzde 50’den fazlasını ihracat oluşturuyor”

“Bugün 5 kıtada 80 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. 2021 yılında ihracat bazında da hedeflerimize ulaştık ve bir önceki yıla göre kayda değer bir büyüme başarısı gösterdik. Özellikle Amerika Kıtası’nda, ABD ve Kanada ile Kuzey Amerika ülkeleri öne çıktı ve diğer tüm bölgelerdeki yükselişimizi sürdürdük.”

2021 yılı ihracat çalışmalarınız nasıl gerçekleşti? Yıllık hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

Açıkçası tüm alanlarda olduğu gibi kimya sektörü açısından da oldukça zorlu geçen bir yılı geride bıraktık. Salgının dünya üzerindeki olumsuz etkisinin sürdüğü, küresel ticarette küçülmelerin yaşandığı, büyüme oranlarının yavaşladığı, emtia fiyatlarının yükseldiği, hammadde tedariğinin sıkıntısının üretimi zorladığı ve lojistikte duraksamaların yaşandığı olağanüstü bir dönemde ihracat yapmak büyük önem kazandı.

BETA Kimya A.Ş. olarak, uzun yıllardır ciromuzun yüzde 50’den fazlasını ihracat oluşturuyor. Bugün 5 kıtada 80 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. 2021 yılında ihracat bazında da hedeflerimize ulaştık ve bir önceki yıla göre kayda değer bir büyüme başarısı gösterdik. Özellikle Amerika Kıtası’nda, ABD ve Kanada ile Kuzey Amerika ülkeleri öne çıktı ve diğer tüm bölgelerdeki yükselişimizi sürdürdük.

BETA Kimya adına e-ihracat açısından da son derece pozitif bir yıl oldu. Amerika Kıtası gibi kimyanın dev bir pazarında Amazon.com üzerinden gerçekleştirdiğimiz yüksek montanlı satışlar ile gücümüzü bir kez daha ispat ettik.

Bu yıl için yeni pazar çalışmaları ya da mevcut pazarlarda derinleşme planlarınız var mı?

Elbette 2022 yılına da yeni hedeflerle başladık.  İhracat çalışmalarımız kapsamında bu sene AB bölgesi için özel bir Pazar çalışması ve pazarlama faaliyetleri yürüteceğiz. Ekonomi açısından kırılgan olmayan pazarlardaki satış adedimizi yükseltmeye odaklanıyoruz.

Ayrıca Amerika Kıtası’nda, Kuzey Amerika ülkeleri başta olmak üzere pazardaki yerimizi daha da sağlamlaştıracağız.  Yepyeni ürünler ile farklı sektörlere hitap edecek yapıştırıcı, tutkal, yapı kimyasalları ve bant ürünlerimizi dünyaya taşımaya devam edeceğiz.  

İhracatta en güçlü olduğunuz ürün ve ürün grupları hangileri? Bu noktada yeni ürün çalışmaları ve ihracata dayalı yeni yatırımlarınız olacak mı?

BETA Kimya olarak 2022 yılının başı itibariyle 10 farklı kategoride 200’e yakın ürün ile boy gösteriyoruz. Mobilyadan inşaata, otomotivden havacılığa kadar çok geniş bir ürün gamımız bulunuyor. İhracatta da mümkün olduğunca bölgeye göre ürün satma stratejisi izliyoruz.

İhracatta son dönemde mobilya yapıştırıcıları, tutkallar, hızlı yapıştırıcılar, yapı kimyasalları, köpükler ve silikonlarımız ile yükseliyoruz. Yakın zamanda farklı kategorilerde ve her biri inovatif özelliklere sahip yeni ürünler için büyük yatırımlarımız da devreye girecek.

‘Üretim ve İhracata Dayalı Büyüme Modeli’ olarak ortaya çıkan yeni ekonomik yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu noktada üretim ve pazarlama stratejinizde bir revizyon olur mu?

BETA Kimya olarak yaklaşık 35 yıldır üretimin gücüne inanıyor ve bu yönde gerçekleştirdiğimiz atılımlarla büyüyoruz. Dolayısıyla “Made in Türkiye” kalitesini dünyaya taşımak için de ihracata dayalı bir vizyonla hareket ediyoruz.

Üretim ve ihracata dayalı büyüme modeli, hem ülkemizi kalkınması hem de sanayinin lokomotif sektörlerinin yüksek katma değer yaratması açısından son derece önemli bir vizyon. İhracat bizim için dünyaya açılmanın ve yurtdışındaki pastadan dilim almanın yanı sıra üretim kabiliyetimizi de olumlu etkileyen bir kulvar.

2022 yılında faaliyete alacağımız BETA Kimya GEBKİM Kampüsü, bize bu açıdan büyük güç katacak bir entegre üretim tesisi yatırımı olacak. Ortadoğu ile Doğu Avrupa’nın en büyük yapıştırıcı ve tutkal tesisini açacağız. Burada yüksek katma değerli ürünler ile birbirinden stratejik yeni sektörlere yönelik ürünler geliştireceğiz; hatta inovasyon toplantılarımızın sıklığını da bu doğrultuda iki katına çıkardık. Yeni kampüsümüzden yeni çıkacak ürünleri heyecanla bekliyoruz. Türkiye’nin ihracatta yeni rekorlara imza atması için biz de üzerimize düşen görevi eksiksiz şekilde yerine getireceğiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER