Pazartesi, Haziran 5, 2023
E-Dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYalıtım/İzolasyonODE Yalıtım Pazarlama Direktörü Ozan Turan: “Satış hacmimizi ve ihracat ciromuzu daha...

ODE Yalıtım Pazarlama Direktörü Ozan Turan: “Satış hacmimizi ve ihracat ciromuzu daha da artıracağız”

“ODE Yalıtım olarak üretim, yatırım, ihracat, nitelikli insan kaynağı, dijitalleşme ve yeşil dönüşüme dayalı bir modelin başarılı olacağına inanıyor, şirket olarak da bu stratejiyle hareket ediyoruz. Biz Türkiye’de üretim yapan her şirketin mutlaka ihracat gelirinin olması gerektiği anlayışıyla hareket ederek bu yola çıktık ve önemli başarılar elde ettik.”

2021 yılı ihracat çalışmalarınız nasıl gerçekleşti? Yıllık hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

Covid-19 süreci ile tedarik zincirinde yaşanan aksamalar ve bazı ülkelerin uyguladığı kısıtlamalar, geride bıraktığımız yılda da sektörümüzü etkilemeye devam etti. Biz de tüm bu gelişmeleri göz önünde bulundurarak, üretimde ve ürün arzında sürdürülebilirliği sağlamaya öncelik verdik. Tüm tedarik, üretim ve dağıtım stratejimizi bu doğrultuda planladık, yatırımlar gerçekleştirdik. Bununla birlikte hiçbir uluslararası üreticinin lisansını kullanmadığımız, dolayısıyla hiçbir ülkeye ihracat kısıtımız olmadığı için rakiplerimizden pozitif ayrışarak, Avusturalya’dan Şili’ye kadar ihracat yapmaya devam ettik. Günümüz itibarıyla üretimimizin yüzde 40’ını ihraç ederek hedeflerimize ulaştık. Ayrıca Dominik Cumhuriyeti’nden Özbekistan’a kadar geniş bir coğrafyada, birbirinden prestijli projelerde yer alarak hem ülkemizi temsil ettik hem de rekabet gücümüzü artırdık.  

Bu yıl için yeni pazar çalışmaları ya da mevcut pazarlarda derinleşme planlarınız var mı?

ODE Yalıtım olarak kuruluşumuzdan itibaren bu topraklarda doğan bir şirketi, global bir markaya dönüştürmeyi hedefledik. Geldiğimiz noktada altı kıtada 75’in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda en yaygın yurt dışı bayi ağına sahip yalıtım şirketiyiz. Hiç kuşkusuz 2022 yılında da sektörün durumunu pandemi süreci belirleyecek ancak biz geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da yeni pazarlara ulaşmaya ve mevcut pazarlarda derinleşmeye devam edeceğiz.

İhracatta en güçlü olduğunuz ürün ve ürün grupları hangileri? Bu noktada yeni ürün çalışmaları ve ihracata dayalı yeni yatırımlarınız olacak mı?

ODE Yalıtım olarak ekstrüde polistren esaslı ısı yalıtım malzemesi (Isıpan), bitümlü su yalıtım örtüleri (Membran), ısı-ses-yangın yalıtımında kullanılan cam yünü ürünleri (Starflex) ile taş yünü ürünleri (Rockflex), elastomerik kauçuk köpüğü tesisat yalıtım malzemesi (R-Flex) üretiyor ve bu ürün gruplarının tamamını ihraç ediyoruz.

R-Flex markalı ürünümüzü bu zamana kadar yalnızca Tekirdağ-Çorlu’daki tesislerimizde üretiyorduk. Geçen yıl aynı ürünümüzü Eskişehir’de de üretmek üzere 100 milyon TL’lik bir yatırıma başladık.  Toplam 20 bin metrekare kapalı alanda kurduğumuz yeni üretim tesisimiz ile birlikte elastomerik kauçuk köpüğü kapasitemizi yaklaşık dört kat artırarak, toplamda yıllık 18 bin tona çıkaracağız. Bu yatırım ile Türkiye elastomerik kauçuk köpüğü pazar büyüklüğünün iki katı kapasiteye ulaşarak, 1991 yılından günümüze bu ürün grubunda sürdürdüğümüz liderliğimizi daha da pekiştireceğiz. Aynı zamanda Çin ile Almanya arasındaki coğrafyada teknik yalıtımdaki en büyük üretici konumuna geleceğiz. 2022 yılının ikinci çeyreğinde üretime başlamayı hedeflediğimiz tesisimiz ile ihracat pazarlarındaki satış hacmimizi ve ihracat ciromuzu daha da artıracağız. Böylelikle bazı ihracat pazarlarında pazar liderliğimizi pekiştirirken, bazılarında ise pazar lideri konumuna geleceğiz.

Diğer taraftan inovasyon merkezimiz Greentech Ar-Ge’de iç ve dış pazara hitap eden yenilikçi ürünler geliştiriyoruz. Bu merkezimizde kısa bir süre önce önemli bir başarıya imza atarak, yangın esnasında daha az duman oluşumu sağlayan “B-s1-d0” yangın sınıfına ait R-Flex markalı elastomerik kauçuk köpüğü geliştirdik. Böylece bu ürünü üreten Türkiye’de ilk, dünyada da ikinci firma olduk.

İhracatta bir diğer önemli konu ise sertifikasyon süreçleri. Çünkü uluslararası pazarda sertifikaya büyük önem veriliyor. Biz de bu kapsamda ürünlerimizi sertifikalandırıyoruz çünkü her ülkenin kendine özgü bir sertifika ihtiyacı oluyor. Ayrıca ürettiği yalıtım ürünleri gruplarının tamamında tüm pazarlarda geçerli, uluslararası onaylı ve Avrupa standartlarıyla uyumlu Çevresel Ürün Beyanı (Environmental Product Declaration – EPD) belgesine sahip tek yalıtım şirketiyiz. Özellikle son yıllarda bu konuda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Geçen yıl itibarıyla ürün serilerimiz özelinde EPD belgesi almaya başladık. Bu kapsamda 16 ürün serimiz EPD belgesi almaya hak kazandı. Belgeler, EPD’nin resmi sitesi www.environdec.com’da da yayımlandı.

‘Üretim ve İhracata Dayalı Büyüme Modeli’ olarak ortaya çıkan yeni ekonomik yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu noktada üretim ve pazarlama stratejinizde bir revizyon olur mu?

ODE Yalıtım olarak üretim, yatırım, ihracat, nitelikli insan kaynağı, dijitalleşme ve yeşil dönüşüme dayalı bir modelin başarılı olacağına inanıyor, şirket olarak da bu stratejiyle hareket ediyoruz. Biz Türkiye’de üretim yapan her şirketin mutlaka ihracat gelirinin olması gerektiği anlayışıyla hareket ederek bu yola çıktık ve önemli başarılar elde ettik. Dolayısıyla geçmiş yıllarda olduğu gibi ihracat ve büyüme odaklı stratejimizi sürdürecek, bu kapsamda yatırım yapmaya, ürün ve hizmetler geliştirmeye devam edeceğiz. Özellikle insan kaynağına yönelik yatırımlarımıza büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda ihracat departmanımızdaki istihdam sayımızı artırıyor, çalışanlarımızın gelişimlerine yönelik insan kaynakları uygulamalarını hayata geçiriyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER