Pazar, Aralık 3, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYalıtım/İzolasyonODE Yalıtım Pazarlama Direktörü Ozan Turan: “Pazarın ihtiyaçlarını karşılayan yenilikçi ürün ve...

ODE Yalıtım Pazarlama Direktörü Ozan Turan: “Pazarın ihtiyaçlarını karşılayan yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirmeyi sürdüreceğiz”

“Ar-Ge ve inovasyona büyük önem veriyor, bu alana ciddi yatırım yapıyoruz. Bu yıl bu alandaki çalışmalarımızı bir adım daha ileri götürmek için Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde Greentech Ar-Ge adında bir inovasyon merkezi kurduk. Greentech’te TÜBİTAK ve KOSGEB projelerinin yanı sıra Avrupa Birliği projelerine yönelik çalışmalar da yaparak uluslararası arenadaki etkinliğimizi daha da artıracağız.”

6 modern üretim tesisi, 4 binden fazla ürün çeşidi ve her biri alanında uzman deneyimli personeliyle yalıtım sektörünün en büyük üreticileri arasında yer alan ODE Yalıtım, çevreye duyarlı üretim misyonuyla faaliyetlerini sürdürüyor. Kamuoyunda yalıtım ve enerji bilincini arttırmaya yönelik öncü çalışmalara imza atan firmanın, bu yıl için yüzde 50’nin üzerinde bir büyüme hedefi bulunuyor.

ODE Yalıtım Pazarlama Direktörü Ozan Turan ile üretim süreçlerindeki yenilikler, ihracat faaliyetleri ve Ar&Ge alanında gerçekleştirdikleri son yatırımları konuştuk.

Sektördeki son gelişmeleri ve bu gelişmeler ışığında ODE Yalıtım olarak yaptığınız çalışmaları kısaca değerlendirir misiniz?

Pandemi süreci tüm sektörleri etkilediği gibi yalıtım sektörünü de ciddi ölçüde etkiledi, etkilemeye de devam ediyor. İç pazardaki gelişmelerin yanı sıra ihracat pazarlarında özellikle pandeminin yoğun yaşandığı ve bu çerçevede ciddi kısıtlamalar uygulayan ülkelerde bir daralma söz konusu oldu. Dünya genelinde tedarik zincirinde yaşanan aksamalar da halen devam ediyor. Biz ODE Yalıtım olarak bu dönemde önceliğimizi, üretimde ve ürün arzında sürdürülebilirliği sağlamak olarak belirledik. Tüm tedarik, üretim ve dağıtım stratejimizi bu doğrultuda planladık. Tüm bunların neticesinde istikrarlı büyümemizi sürdürdük. Geçen yıl yüzde 30 büyüyen şirketimizi bu yıl yüzde 50’nin üzerinde büyütmeyi hedefliyoruz.

Ürün gruplarınızdan bahseder misiniz?

Eskişehir ve Çorlu’daki üç üretim kampüsümüzde “Yapı Yalıtımı” ve “Tesisat Yalıtımı” olmak üzere iki ana kategoride üretim yapıyoruz. Ekstrüde polistren esaslı ısı yalıtım malzemesi (Isıpan), bitümlü su yalıtım örtüleri (Membran), ısı-ses-yangın yalıtımında kullanılan cam yünü ürünleri (Starflex) ile taş yünü ürünleri (Rockflex), elastomerik kauçuk köpüğü tesisat yalıtım malzemesi (R-Flex) üretiyor ve bunları ihraç ediyoruz. Bu ürün gamlarında dört binden fazla çeşidimiz bulunuyor. Teknik yalıtımda kauçuk köpüğü, cam yünü ve taş yünü olmak üzere üç ürün grubunu da üreten tek firmayız. Bu alanda Avrupa’nın ilk üç teknik yalıtım şirketinden biriyiz. Çevreye duyarlı üretim misyonuyla faaliyetlerimizi sürdürüyor, bunu uluslararası alanda geçerli belgelerle de tescilliyoruz. Üretimini gerçekleştirdiği yalıtım malzemesi gruplarının tamamında Çevresel Ürün Beyanı (EPD) bulunan tek yalıtım şirketiyiz.  Bu yıl itibarıyla ürün serilerimiz özelinde de EPD belgesi almaya başladık ve 16 ürün serimiz belgelendi.

Bu dönemde hangi ürün gruplarınız öne çıkıyor?

Faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde pazarın ihtiyaç ve taleplerine göre yenilikçi ürünler geliştiriyoruz. Bu kapsamda son dönemde de hem yeni ürünler geliştirdik hem de mevcut serilerimize yeni ürünler ekledik. Bunlara birkaç örnek verecek olursak, Türkiye’de ilk kez -30 derece soğukta bükülme dayanımına sahip versiyonları da bünyesinde barındıran membran serimizi geçen yıl dört yeni ürünle geliştirdik. Üzeri açık gri renk arduaz taşlı, yoğun SBS katkılı, dolgu malzemesi içermeyen, 5 mm kalınlığında, -30°C soğukta bükülme değeri olan yüksek gramajlı keçesi ve 1000/800 N/50 mm çekme mukavemeti özellikleriyle Epikon Eternal, her türlü iklimde ve zorlu koşullarda hızlı ve uzun ömürlü su yalıtımı sağlıyor. Yüzde 1.000 uzayan esnek formüllü Epikon Aflame, üzeri silis kumu kaplı, yoğun SBS katkılı, dolgu malzemesi içermeyen, 5 mm kalınlığında, -30°C soğukta bükülme değeri ve yüksek gramajlı keçeye sahip, 1000/800 N/50 mm çekme mukavemetiyle temel ve perde detaylarında yüksek su basıncına dayanıklı elastomerik bitümlü membranımız. Epikon Aflame ile bu yıl 18’incisi düzenlenen Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’nde “Yılın Su Yalıtım Ürünü” ödülü aldığımızı da belirtmek isterim. Epikon Cool, TÜBİTAK onaylı, Türkiye’nin ilk patentli “Cool Roof” bitümlü membranı olma özelliğini taşıyor. Yüzeyindeki açık renkli özel reflektif mineraller ile geleneksel malzemelere göre güneş ışığını yüksek yansıtma kapasitesine sahip. Kendinden yapışkanlı dolgusuz özel reçetesiyle Epikon Stick-it ise perde duvarlarda mükemmel yapışma sağlarken cross-lamine teknolojisiyle üretilmiş polietilen kaplamasıyla yırtılma ve delinmelere karşı yüksek dayanım gösteriyor.

Ar-Ge çalışmalarımız neticesinde R-Flex markalı elastomerik kauçuk köpüğü üretiminde geçen yıl 40 mm kalınlıkta boru üretimi gerçekleştirmiştik. Bu ürünümüzle de Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’nde “Yılın Isı Yalıtımı Ürünü” ödülünü almaya hak kazandık. 60 mm kalınlığa ulaştığımız levha grubundaki çalışmalarımıza da devam ediyoruz. Ar-Ge merkezimizde geliştirdiğimiz ürünlerimizin yanı sıra iş birlikleri de yapıyoruz. Örneğin sıcak bölgelerde bina içerisine giren ısıyı düşürerek soğutma amaçlı kullanılan enerjiden tasarruf sağlayan Beyaz Taş Kaplı Membran ürünümüzü TÜBİTAK ile birlikte geliştirdik. Her zaman olduğu gibi bundan sonra da Ar-Ge ve inovasyonu odağımıza alarak pazarın ihtiyaçlarını karşılayan yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirmeyi sürdüreceğiz.

İhracat hacminizi artırmak için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? En yoğun çalıştığınız pazarlar hangileri?

ODE Yalıtım olarak kuruluşumuzdan itibaren bu topraklarda doğan bir şirketi global bir markaya dönüştürmeyi hedefledik. Günümüz itibarıyla başta Avrupa ve Orta Doğu olmak üzere altı kıtada 75’in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda en yaygın yurt dışı bayi ağına sahip yalıtım şirketiyiz. 2022 yılı başında Eskişehir’de devreye alacağımız yeni tesisimiz ile ihracat pazarlarındaki satış hacmimizi daha da artıracağız. Böylelikle bazı ihracat pazarlarında pazar liderliğimizi pekiştirirken, bazılarında ise pazar lideri konumuna geleceğiz.

Öte yandan küresel yolculuktaki en önemli gücümüzü oluşturduğuna inandığımız Ar-Ge ve inovasyona büyük önem veriyor, bu alana ciddi yatırım yapıyoruz. Bu yıl bu alandaki çalışmalarımızı bir adım daha ileri götürmek için Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde Greentech Ar-Ge adında bir inovasyon merkezi kurduk. Greentech’te TÜBİTAK ve KOSGEB projelerinin yanı sıra Avrupa Birliği projelerine yönelik çalışmalar da yaparak uluslararası arenadaki etkinliğimizi daha da artıracağız.

Ağırlaşan rekabet koşullarında sizi rakiplerinizden farklı kılan ana kriterlerden biraz bahseder misiniz?

ODE Yalıtım olarak paydaşlarına değer yaratamayan hiçbir organizasyonun, markanın başarılı olamayacağına inanıyoruz. Bu nedenle de paydaşlarımıza değer yarattığımız projelerimizle rakiplerimizden ayrıldığımızı düşünüyoruz. Bu kapsamda yalıtım sanayisinde kabul gören uygulamalar hakkında paydaşlarımızı ve sektörümüzü daha detaylı bilgilendirmek üzere çeşitli yayınlar çıkartıyor ve hizmetler geliştiriyoruz. Son olarak dünyada ve ülkemizde enerjinin yerini ve önemini güncel veriler ışığında paylaştığımız, ısı yalıtımı alanındaki uygulama ve örnekleri de kapsamlı bir şekilde ele aldığımız ‘Uygulamalı ve Örnekli Isı Yalıtım Kitabı’mızı çıkardık. Ayrıca yalıtım sanayisinde kabul gören uygulamalar hakkında sektörümüzü ve paydaşlarımızı daha detaylı bilgilendirmek üzere Teknik Yalıtım Ürünleri klasörü hazırladık.

Bu çalışmalarımızın yanı sıra çevrim içi sistem seçim aracımız ODE Select, satış sonrası hizmetleri de kapsayan ODE Proje Hizmetleri ve sektörde bir ilk olan ODE BIM Kütüphanesi ile de paydaşlarımıza katkı sunmaya devam ediyoruz. Epikon ürünlerimizde 15 yıllık garanti sunduğumuz SAFEZONE sistemi ile de Türkiye’de bir ilke imza atıyoruz. Önümüzdeki süreçte de müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmaya, onlar için değer yaratmaya devam edeceğiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER