Pazartesi, Haziran 5, 2023
E-Dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYalıtım/İzolasyonİzocam Genel Direktörü Murat Savcı: “2022’de yeni pazar arayışlarımız devam edecek”

İzocam Genel Direktörü Murat Savcı: “2022’de yeni pazar arayışlarımız devam edecek”

“İhracat gelirlerimizin ciromuz içindeki payını artırma hedefimiz doğrultusunda, yeni Pazar arayışlarımızı sürdüreceğiz. Özellikle son yıllarda odaklandığımız Orta Afrika’daki pazar arayışlarımız 2022’de de devam edecek. BDT ülkelerinde ise tanıtım faaliyetlerimizi artırmayı hedefliyoruz.”

2021 yılı ihracat çalışmalarınız nasıl gerçekleşti?

Türkiye’de yalıtım sektörüne 57 yıldır liderlik eden İzocam, sağlıklı, güvenli ve tasarruflu yalıtım ürünleriyle ülkemizde olduğu gibi yurtdışındaki büyük projelerde de tercih ediliyor. 2021 yılını hem iç hem de dış pazarda çift basamaklı büyüme rakamlarına ulaşarak, geçen seneki ciromuzun neredeyse 2 katına yakın bir büyüme elde ederek kapattık. Seneyi 1.2 milyar TL’lik bir satış hasılatı ile tamamladık. İhracatı 800.000 m³’ü aşan bir firma olarak, ciromuzun %20’sini ihracat gelirlerimiz oluşturuyor. 2021 yılında ihracat yaptığımız pazarlardaki 20 yerleşik bayimiz ve 200 müşterimiz ile binalarda, sanayide ve tesisatlarda kullanılan yalıtım ürünlerinin ihracatını gerçekleştirdik.

İhracat faaliyetlerimizdeki bu olumlu tablonun oluşmasında, Ar-Ge ve inovasyona verdiğimiz önem kadar, sağlıklı yalıtım ürünleri üretme konusunda gerçekleştirdiğimiz yatırımlar da önemli rol oynuyor. Türkiye’nin ilk yalıtım firması olarak gelecek nesiller için insan sağlığını ve çevreyi koruma konusunda yalıtım sektörüne liderlik ediyoruz.

Ülkemizdeki yasaların zorunlu tutmamasına rağmen, yapımında geri dönüşümlü malzemeler kullanılan, insan sağlığına zarar vermediği kanıtlanmış ürünler üretmeye özen gösteriyoruz. 14 yıldır Taşyünü ürünlerde, 13 yıldır da Camyünü ürünlerde EUCEB sertifikası için yaptığımız sürekli yatırımlarla Isı Yalıtım Malzemesi üreticileri içinde ilk olmanın ve bu konuda sektöre liderlik etmenin ayrıcalığını yaşıyoruz. İzocam marka mineral yünler, EUCEB belgesi ile kanıtlanan bio-çözünürlük özelliği sayesinde; deri ve solunum yoluyla vücuda nüfuz eden elyafların, hem vücuttan çözünerek atıldığı hem de doğada çözündüğü ispatlıyor. EUCEB sertifikası olan ürünler sürekli test edilerek, elyafların sağlığa zararsız olduğu sertifika süresince garanti ediliyor.Sağlıklı yaşamanın her canlının temel hakkı olduğuna inanarak hareket ederek, EUCEB logosunu ambalajlarımızda da görünür şekilde vurgulamaya özen gösteriyoruz.

Bu başarılı çalışmalarımızı ödüllerle de taçlandırmanın gururunu yaşıyoruz. İzocam olarak İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (ISIB) tarafından her yıl firmaların ihracat performanslarına göre verilen “Başarılı İhracatçılar” ödülleri kapsamında; “En Çok İzolasyon Malzemesi İhracatı Yapan Firma” kategorisinde ödüle layık görülüyoruz. 2020 yılı ihracat performansımızın ödülünü de geçtiğimiz aylarda aldık.

Bu yıl için yeni pazar çalışmaları ya da mevcut pazarlarda derinleşme planlarınız var mı?

Şu an %20 seviyesinde olan ihracatın ciromuz içindeki payını, orta vadede %30’un üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda 2022’de yeni pazar arayışlarımız devam edecek. Yurtdışında başta Türki Cumhuriyetler, Afrika, Balkanlar, Asya ve Orta Doğu’da olmak üzere ihracat faaliyetlerimizi aralıksız devam ettireceğiz. Mevcutta yer aldığımız ülke pazarlarındaki bayi ağımızı genişletirken, potansiyel olarak gördüğümüz ülkelerde de yeni bayilikler vereceğiz.

İzocam, özellikle Orta Doğu ve Balkanlarda tercih edilen bir marka. Orta Doğu iklimlendirme pazarının en önemli üreticisi konumunda. Önümüzdeki yıl da, iklimlendirme için çıkaracağımız yeni ürünlerimizle bu güçlü konumumuzu korumaya devam edeceğiz.

İhracat gelirlerimizin ciromuz içindeki payını artırma hedefimiz doğrultusunda, yeni pazar arayışlarımızı sürdüreceğiz. Özellikle son yıllarda odaklandığımız Orta Afrika’daki pazar arayışlarımız 2022’de de devam edecek. BDT ülkelerinde ise tanıtım faaliyetlerimizi artırmayı hedefliyoruz.

İhracatta en güçlü olduğunuz ürün ve ürün grupları hangileri? Bu noktada ihracata dayalı yeni yatırımlarınız olacak mı?

İhracat çalışmalarımızı tüm ürün gruplarımızda sürdürüyoruz. Üretim kapasitemizi ve ürün çeşitliliğimizi ihracat pazarlarındaki ihtiyaçlar doğrultusunda artırarak, bu pazarlardaki mevcut konumumuzu daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda gündemimizde Ar-Ge çalışmaları başta olmak üzere, hizmet ve servis kalitemizi iyileştirici yeni projeler var.

Önümüzdeki dönemde özellikle İzocam Tekiz markalı ürünlerimizin ihracatını artırmaya odaklacağız. İzocam Tekiz, ürün gamında yer alan taşyünü ve PUR/PIR yalıtımlı çatı-cephe panelleri, taşıyıcı profiller, çatı-cephe trapezi ve soğuk depo paneli ürünlerini, yatırımcılar ve proje sahiplerinin ihtiyacına uygun olarak üretiyor. Formlandırılmış iki metal arasında yalıtım çekirdeği bulunan yalıtımlı panellerden oluşan İzocam Tekiz ürünleri, zeminden çatıya, duvardan döşemeye ve tesisata kadar hızlıca uygulanarak; binalarda hem yangın güvenliği hem de enerji tasarrufu sağlanmasını garanti altına alıyor.

İzocam olarak hem yurtiçi pazara hem de ihracat ülkelerine göre sertifikasyon yatırımlarına da öncelik veriyoruz. Yangına karşı yüksek dayanım sağlayan tüm İzocam Tekiz Taşyünü Çatı ve Cephe Panelleri, aldıkları sertifikalarla da yangın güvenliği konusundaki uzmanlığını belgeliyor. ERA Yönetim Test ve Belgelendirme Hizmetleri tarafından gerçekleştirilen testlerde İzocam Tekiz Taşyünü Yalıtımlı Cephe Panelleri, bütünlük ve yalıtım kriterlerindeki değerlendirme sonucunda 60 dakika yangın dayanımlı “EI60” ve sağlamış olduğu bütünlük kriterleri ile de “E120” yangın dayanımlı panel sertifikasına sahip.. İzocam Tekiz Taşyünü Çatı Paneli’nin ise taşıma, bütünlük ve yalıtım kriterlerinin tümünü başarıyla sağladığı için, 120 dakika yangın dayanımlı “REI120” panel sertifikası bulunuyor. Tüm İzocam Tekiz ürünleri Avrupa Standartlarına (EN) ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) kriterlerine uygun olarak üretiliyor. İzocam Tekiz’in Kombi Panel ürünü ise Türkiye’de üretilen membranlı paneller arasında FM sertifikasına sahip ilk ve tek ürün olarak öne çıkıyor. Uluslararası bir risk ve sigorta yönetimi firması olan FM Global’in bağımsız test kolu tarafından verilen FM sertifikası, söz konusu ürünün belirli testlerden geçtiğini ve binanın asgari risk altında olduğunu garanti ediyor ve bu sertifikaya sahip ürünler özellikle fabrika yatırımı ya da tadilatı gibi önemli sanayi projelerinde tercih ediliyor.

Sektöre kazandırdığımız kaliteli ve güvenli ürünlerin yanında, sahip olduğumuz uzmanlık ve yalıtım konusunda verdiğimiz danışmanlık nedeniyle de tercih edilen bir markayız. Bu nedenle, 2022’de de alt yapı çalışmalarından havalimanlarına, enerji santrali projelerinden renovasyon projelerine, AVM’lerden fabrikalara, hastanelerden toplu konutlara kadar Türkiye’nin ve ihracat pazarlarımızın önde gelen projelerinde yer almayı hedefliyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER