Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaRöportajGF Hakan Plastik Ürün ve Pazarlama Direktörü Hüseyin Ünlüyol: “Enerji açısından verimli,...

GF Hakan Plastik Ürün ve Pazarlama Direktörü Hüseyin Ünlüyol: “Enerji açısından verimli, çevre dostu ürünler ve hizmetler geliştiriyoruz”

“Sadece yurt içine değil yurt dışına da satış gerçekleştiren ve alanında öncü bir firma olarak bir önemli adım daha atmış bulunuyoruz. Çevresel Ürün Beyanı (EPD), Avrupa bölgesi ihracatında kritik önem taşıyor. Avrupa’da pek çok müşteri ithal edilecek ürünlerin çevreye olan etkilerinin beyan edilmiş olmasını tercih ediyor. Biz de ürünlerimiz için almış olduğumuz EPD belgesi ile ürünlerimize ve dolayısıyla yapılara artı değer katıyoruz.”

Plastik boru sektöründe üstyapı ve altyapı alanlarında faaliyet gösteren GF Hakan Plastik, yüksek teknoloji ürünlerini 70’den fazla ülkeye ulaştırıyor. Sektördeki bu başarılı çalışmalarının yanı sıra sahip olduğu Eğitim ve Teknoloji Merkezi ile tüm iş ortaklarına hem teknik hem de uygulama eğitimleri veren marka; bu değerli çalışmalarıyla sektörde bilgi ve farkındalık düzeyinin artırılmasını hedefliyor.

GF Hakan Plastik Ürün ve Pazarlama Direktörü Hüseyin Ünlüyol ile gerçekleştirdiğimiz röportaj çalışmamızda sektördeki yenilikler, satış-pazarlama faaliyetleri, ihracattaki yenilikler ve gündemdeki konu başlıklarını ele almaya çalıştık.

Yenilikçi ve uygulama rahatlığı sağlayan, çevre dostu ürünlerle, ürün çeşitliliğini her daim güncel tuttuklarını söyleyen Ünlüyol; “GF’in Dünyanın En Sürdürülebilir Şirketleri arasında 9. sırada yer alması, bizim inşaat malzemeleri sektöründe hem çevreye hem de üretim kriterlerine ne kadar hassas davrandığımızın bir kanıtı olup, vizyonumuzun insanlığın faydasına olacak şekilde nasıl şekillendirildiğinin başka bir önemli göstergesidir.” ifadeleriyle üretim süreçlerinde ne kadar titiz olduklarını belirtmekte.

Sektördeki son gelişmeleri bizler için kısaca değerlendirir misiniz?

Pandeminin etkisi ile daha önceki dalgalarda yavaşlamalar olmuş, hatta durma noktasına gelinmişti. Şu anda ülkemizde vaka sayıları hala yüksek seyretmekle birlikte yapı sektöründe uygulamalara devam ediliyor; dolayısıyla talepteki yüksek seviye de sürüyor. Biz üreticiler de, çalışanlarımızı koruma tedbirlerine uyarak, gelen talebe yanıt verebilmek adına üretimimizi gerçekleştirme çabası içerisindeyiz.

Özellikle geçen yılın son çeyreğinde başlayan ve bu sene de devam eden ham madde fiyatlarındaki yükseliş, inşaat malzemeleri sektöründeki fiyatların çok ciddi seviyelere yükselmesine neden olmuştu. Buna karşın üreticiler, bu fiyat artışının karşılığını piyasalardan tam olarak sağlayamamışlardı. Sektörde malzeme fiyatlarının bir miktar daha yükseleceği öngörülüyor. Bu süreci takip ediyoruz ve riskleri en düşük seviyelerde tutmak için planlamalarımızı güncel tutmaya gayret ediyoruz.

Bu gelişmeler ışığında üretim ve satış faaliyetlerinizde ne tür yenilikler gerçekleştiriyorsunuz?

Üretim faaliyetlerimize tam kapasite ile devam ediyoruz.  Sektörden gelen talebi karşılamaya çalışıyoruz. Ham madde fiyatlarındaki artışı olabildiğince üretimde verimli davranarak ve maliyetlerimizi kontrol altında tutarak müşterilerimize yansıtmamaya çalışıyoruz. Ancak inşaat malzemeleri fiyatlarında bir artışın olması kaçınılmaz görünüyor.

Satış faaliyetlerimizde müşterilerimize değer katan ürünlerimizin pazara daha hızlı giriş yapması ya da kullanımının yaygınlaştırılması için destekleyici satış-pazarlama kampanyaları yapıyoruz. Hem çevre dostu, hem geri dönüştürülebilir hem de katma değeri yüksek ürünlerimizin tanıtımlarını Eylül ayı itibari ile yapmaya başladık. Ekim ayında da bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Ayrıca bu yıl ISK-SODEX ISTANBUL 2021 Fuarı’nda yer alıyoruz. Zorlu bir dönem olmasına rağmen fuar katılımı ile ürünlerimizi sergilemek, fayda sağlayan özelliklerini bayilerimize ve ziyaretçilerimize ilk ağızdan anlatabilmek önemli diye düşünüyoruz.

Sürdürülebilirlik farkındalığı ve hayata geçirilme çabası, yaşadığımız pandemi süreci, arkasından yıl içerisinde dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan yangınlar, vb. ile birlikte artmış durumda. Özellikle  Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat eylem planının açıklanması sanayi kuruluşları üzerinde hareketliliği tetikledi.

Bünyesinde bulunduğumuz GF Piping Systems, 1997 yılından bu yana sürdürülebilirlik konusunda çalışmalar yürüten ve geçtiğimiz yıl da Wall Street Journal Gazetesi’nin dünya genelinde yaptığı araştırmada En Sürdürülebilir Şirketler listesinde ilk 10’da yer alan bir marka. Biz de GF’in sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında Türkiye’de tüm ürün geliştirme ve üretim süreçlerini şekillendiriyoruz. Tesislerimizde gerçekleştirdiğimiz uygulamalarla enerji politikalarımıza yön verirken, enerji açısından verimli, çevre dostu ürünler ve hizmetler sağlayarak, müşterilerimizin/iş ortaklarımızın CO2 değerlerini düşürebilmesi yönünde katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Sadece yurtiçine değil yurtdışına da satış gerçekleştiren ve alanında öncü bir firma olarak bir önemli adım daha atmış bulunuyoruz. Çevresel Ürün Beyanı (EPD), Avrupa bölgesi ihracatında kritik önem taşıyor. Avrupa’da pek çok müşteri ithal edilecek ürünlerin çevreye olan etkilerinin beyan edilmiş olmasını tercih ediyor.  Biz de ürünlerimiz için almış olduğumuz EPD belgesi ile ürünlerimize ve dolayısıyla yapılara artı değer katıyoruz.

Ürün gruplarınızdan ve bu dönemde öne çıkan ürünlerinizden biraz bahseder misiniz?

GF Hakan Plastik olarak altyapı ve üst yapı sektörüne hizmet sunuyoruz.  Son dönemde özellikle iki ürünümüz üzerinde duruyoruz. Biri temiz su tesisatları için geliştirdiğimiz GF Aquasystem PP-RCT, diğer ise atık su sitemleri için geliştirilen GF Silenta Extreme. Bu iki sistemimiz için almış olduğumuz Çevresel Ürün Beyanı (EPD) ile ürünlerin yaşam döngüleri boyunca ortaya çıkan çevresel etkilerini, şeffaf ve karşılaştırılabilir bir biçimde belgelendirmiş bulunuyoruz..

GF Aquasystem PP-RCT temiz su sistemi, zorlu koşullara karşı uzun ömürlü olması, daha az plastik malzeme kullanımıyla karbon ayak izini azaltması ve %100 geri dönüştürülebilmesi gibi özellikleri ile geleceğin tesisat malzemesi olarak tanımlanan PP-RCT ile üretiliyor. Sistemimiz, bina içi tesisatlarda içme suyu sistemlerinin yanı sıra merkezi ısıtma sistemleri, sıcak-soğuk su sistemleri, klima sistemleri ve güneş kolektörleri gibi farklı kullanım alanlarında uygulanabiliyor.

Daha az plastik kullanılarak üretilen borular, ince yapısı ile toplam mekanik tesisat ağırlığının %36’ya kadar daha az hesaplanmasında etkili oluyor. Bina ömrü ile birlikte performans göstermesi ve sürekli değişim gerektirmemesi ile üretim, ham madde ve enerji verimliliği sağlıyor. Daha geniş iç çap ile daha yüksek akış performansı, yüksek basınç ve sıcaklıklara dayanım özellikleri bulunuyor.

GF Silenta Extreme atık su sistemi ise, yangın regülasyonlarına tümüyle uygun, polipropilen bazlı ve halojen grubu elementleri içermeyen formülasyonu ile Türkiye’de sektöründe tek olma özelliğine sahip bulunuyor. Yanmaya karşı oldukça dayanıklı bir performans sergilemesine ek olarak, hem üretiminde hem de yanma esnasında, doğaya en çok zarar veren sera gazlarından olan kloroflorokarbon (CFC) gazlarının açığa çıkması önleniyor.

İhracat hacminizi artırmak için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? En yoğun çalıştığınız pazarlar hangileri?

İhracat pazarlarında öncelikle hacmimizin en yüksek olduğu ülkelerdeki varlığımızı iyice güçlendirmeye çalışıyoruz. Hali hazırda belli ürün gruplarını sattığımız bu pazarlara yeni ürün gruplarını da yerleştirebilmek için çalışmalarımız hem pazarlama ekibimizle hem de bölgelerdeki iş ortaklarımızla devam ediyor. Yeni pazarlar olarak belirlediğimiz ülke ve bölgelerde de çalışmalarımız ve ortaklıklarımız da sürüyor. Bu bölgelerde de hacmimizin arttırılması için bölgeye özel gerekli pazarlama faaliyetleri içerisindeyiz. En yoğun olarak Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu bölgelerinde çalıştığımızı söyleyebiliriz. Sırada hedef olarak Afrika kıtasının geri kalan kısmı ve Amerika bulunuyor.

Ağırlaşan rekabet koşullarında ürün ve hizmet noktasında sizi rakiplerinizden farklı kılan ana kriterlerden biraz bahseder misiniz?

GF Hakan Plastik, Georg Fischer’in 200 yılı aşkın global tecrübesi ile Hakan Plastik firmasının 65 yılın üzerinde sahip olduğu lokal tecrübenin birleşimi ile iş hayatına devam eden ve boru sektörünün en vizyoner firmalarından birisidir. İsviçre’de bulunan Ar-Ge merkezi ile birlikte yürütülen projeler sayesinde sektörün ihtiyaçları çok doğru bir şekilde ortaya koyulabiliyor. Bunun sonucunda yenilikçi ve uygulama rahatlığı sağlayan, çevre dostu ürünlerin tasarlanması ile ürün gamımızı her daim güncel ve son teknolojide tutabiliyoruz. İnovasyon gücümüz ve çok fazla sayıda ülkedeki üretim ve satış ağımız ile iş ortaklarımıza hizmet anlamında çok başarılı ve hızlı davrandığımızı söyleyebiliriz.

Aynı zamanda geçtiğimiz yıl GF’in Dünyanın En Sürdürülebilir Şirketleri arasında 9. sırada yer alması, bizim inşaat malzemeleri sektöründe hem çevreye hem de üretim kriterlerine ne kadar hassas davrandığımızın bir kanıtı olup, vizyonumuzun insanlığın faydasına olacak şekilde nasıl şekillendirildiğinin başka bir önemli göstergesidir.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER