Perşembe, Aralık 7, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYalıtım/İzolasyonBaumit Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer: “İnsanların sağlıklı, enerji verimli...

Baumit Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer: “İnsanların sağlıklı, enerji verimli ve güzel yapılarda yaşamalarını istiyoruz”

1988 yılında kurulan Baumit, kısa sürede yapı malzemeleri alanında sağladığı başarı ile Avrupa ve dünyada adından söz ettirmeyi başardı. Bugün inovasyona verdiği önem, güven ve kalite değerleri ile sektörde önemli bir noktada olan firmanın 30 ülkede 40’ın üzerinde tesisi bulunmakta. Baumit Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer gündeme dair sohbet ettik.

Bu yılın ilk çeyreğini hemen hemen geride bırakmaktayız. 2021 yılı beklentileriniz doğrultusunda mı şekilleniyor? Kısaca neler söylemek istersiniz?

Global gündemden; ekonomistlerin, pandemi etkilerinin sektörel yansımalarının, önümüzdeki bir ya da iki yıl daha devam edeceğini fakat bu süre içerisinde piyasalarda toparlanma yaşanacağını öngördüklerini takip ediyoruz. Bu dönemin mümkün olan en olumlu koşullarda sonuçlanabilmesi, tüm sektörlerde olduğu gibi bizim bulunduğumuz sektör için de büyük önem taşıyor.

Öncelikle şunu söylemem gerekir: Baumit Türkiye olarak; tüm sektörel senaryolara hazırlıklıyız. Şirketimiz, her yıl olduğu gibi bu yıl da bir büyüme bütçeledi. Pazar, her ne kadar küçülüyor ve zor koşullardan geçiyor gibi görünse de nitelikli üretim yapan, işinde en iyiyi hedefleyen üreticilerin önü oldukça açık. Dolayısıyla, son yıllarda olduğu gibi 2021 yılı için de Baumit Türkiye olarak; çift haneli bir büyüme planlamaya ve ısı yalıtımı sektöründeki ilk 3 oyuncudan biri olmayı hedeflemeye devam ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde, rekabet gücünüzü nasıl arttırmayı düşünüyorsunuz? Hangi ürün ya da hizmetlerinizle ön planda olacaksınız?

Yenilikçi ve inovatif ürünler, sektörün gelişimi için en önemli kaynaklarımız arasında yer alıyor. Baumit olarak; yaptığımız çalışmalar ile “Biz insanların sağlıklı, enerji verimli ve güzel yapılarda yaşamalarını istiyoruz.” vizyonu ile bu alandaki çalışmalarımızı sürekli güncelliyoruz. AR-GE çalışmalarımız; Avusturya, Wopfing’de bulunan İnovasyon Merkezi’nde yapılıyor. Bu üstün nitelikli AR-GE merkezi, tüm Baumit tesisleri için hem yeni ürünlerin ve ürün bileşimlerinin yaratılması hem de hâli hazırda mevcut ürünlerin geliştirilmesi için çalışıyor. Viyana Tıp Üniversitesi, Avusturya Yapı Biyolojisi ve Ekolojisi Enstitüsü iş birliği ile kurduğumuz Viva Araştırma Parkı, Avrupa’nın karşılaştırmalı yapı malzemeleri araştırmaları için kurulmuş olan en büyük araştırma tesisi. Her yıl, farklı ürün gruplarında AR-GE destekli inovatif ürünler üreterek; pazardaki gücümüzü ortaya koymaya devam ettiğimiz gibi bu şirket politikasıyla beraber rekabet gücümüzü yıldan yıla arttırmayı hedefliyoruz.

Bu yıl için yeni ürün, yatırım ve istihdam konularındaki stratejilerinizi kısaca paylaşabilir misiniz?

Baumit olarak; bir yapının temelinin atıldığı ilk andan içinde yaşam başladığı ana kadar, sağlıklı, enerji verimliliği yüksek ve konforlu bir yaşam alanı adına inovatif ürünler geliştiriyoruz. Sağlıklı yaşam alanları oluşturmak için 9 ana ürün grubumuzda 250’den fazla ürünümüzle enerji ihtiyacını azaltarak; yalıtımlı ve enerji verimli binalar yaratılmasına katkı sağlıyoruz. Özellikle, dış cephe ısı yalıtım sistemleri alanında uzman bir markayız ve sektöre de öncülük ediyoruz. Yeni inovatif ürünlerimiz Open Isı Yalıtım Sistemi ve Klima Sağlıklı Sıva ve Boya Sistemleri ile yaşam alanlarının da nefes almasını sağlıyoruz. Normal ısı yalıtım sistemlerine kıyasla 20 kat daha fazla nefes alan Open, rahat bir yaşam için ideal iç mekân iklimi oluşturuyor. İç ortamdaki nemin, ideal değerler arasında kalmasını sağlayan Klima Sağlıklı Sıva ve Boya Sistemleri ise her mevsime uygun, orman tazeliğinde ve optimum bir iç mekan iklimi elde edilmesini sağlıyor. Türkiye’deki en geniş sıva ürün gamıyla bu alanda da fark yaratmaya devam ediyoruz. Gebze’de bulunan fabrikamızda hem alçı hem çimento hem de kireç esaslı sıva üretimi yapan tek markayız.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

 Dünyayı tehdit eden en önemli sorunların başında gelen küresel ısınma, farklı bölgelerde farklı şekillerde kendini hissettirmeye başladı. İklim değişikliğinin sağlık ve besine erişme noktasında önemli bir parametre olmasının dışında sürdürülebilir bir dünya için vazgeçilemez olan enerji kaynaklarına etkisi ise tartışılmaz. Enerji tasarrufu denince bugün hala ısı yalıtımı konusu, en son akıllara gelen bir konu. Oysa bir konutta enerjinin yüzde 40´ı duvarlardan kaybediliyor. Tüm konutlar üzerinden düşündüğümüzde bu enerji kaybı çok önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor.
Enerji kaynaklarının, hızla tükenmeye başladığı dünyamızda hem bireysel hem de iş dünyasına büyük bir sorumluluk düşüyor Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakmak, daha az fosil yakıt tüketimi ve ısı yalıtımı yaptırmakla mümkün. İşte biz Baumit olarak; bu farkındalıkla yeni ürünler tasarlamaya ve geleceğe yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bizim inovasyona bakış açımızın en büyük göstergesi olan bu sürdürülebilirlik anlayışı ile sektöre yön vermeye devam edeceğimize inanıyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER