Pazar, Ekim 1, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYalıtım/İzolasyonBaşoğlu Kablo Genel Müdürü Tolga Başoğlu: “Öncelikli hedefin yangının çıkmasını önlemek olduğu...

Başoğlu Kablo Genel Müdürü Tolga Başoğlu: “Öncelikli hedefin yangının çıkmasını önlemek olduğu bilincini aşılamalıyız”

“Başoğlu Kablo ailesi olarak günümüz dünyasında iletişim ve enerjinin önemini kavramış, bu doğrultuda inovatif ürünler geliştirerek katma değeri yüksek projeleri başta ülkemiz olmak üzere uluslararası pazara kazandırmanın gururunu yaşamakta ve paylaşmaktayız.”

Yangına dayanımlı ürünleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Firmamız ana konu olarak yüksek ısıya ve aleve dayanıklı LSZH (düşük duman ve halojen içermeyen) zayıf akım, sinyal ve güç kabloları üretimini yapmaktadır. Kısaca yangına dayanıklı kablolar olarak ifade ettiğimiz bu ürünler metrekareye düşen insan popülasyonunun yüksek olduğu oteller, alışveriş merkezleri, okullar, stadyumlar, havaalanları, metro, tüneller ve iş merkezleri gibi mekanlarda kullanılır. Başoğlu Kablo olarak bu kapsamda ürün gruplarımızı yangına dayanıklı güç kabloları, yangın alarm ve sinyal kabloları, marin kabloları ve solar enerji kabloları olarak dört ana başlıkta ayırabiliriz.

Ürün gruplarımız içerisinde güç kabloları olarak yer alan SIMH-O FE180/PH120 kablomuz yüksek ısı ve aleve dayanıklı özel silikon elastomerden yapılıyor. Bu kabloları diğer yangına dayanıklı kablolardan ayıran en büyük özelliği sıcak ortamlarda ve alev altında dahi izolasyon zayıflaması gerçekleşmediğinden akım taşıma kapasitelerinde çok büyük değişiklikler meydana gelmemesidir.

Bu alanda Ar-Ge çalışmalarınızdan biraz bahsedebilir misiniz?

Bolu Organize Sanayi bölgesinde faaliyet gösteren profil ve kablo fabrikalarımız Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, 5746 sayılı kanun çerçevesinde “BAŞOĞLU Ar-Ge Merkezleri” olarak iki ayrı Ar-Ge merkezimizde 2019 yılı içerisinde akredite edilmiştir. Akredite Ar-Ge merkezlerimizde 70’i aşkın araştırmacı ve teknik personelden oluşan profesyonel ekibimiz ile her zaman ilkleri başarmak, iş ortaklarımızın taleplerini en doğru şekilde karşılamak ve son tüketiciye yönelik ürünler geliştirmek için durmadan ilk günkü heyecanımız ve azmimiz ile çalışmaktayız. Bu faaliyetlerimizde ülkemizin önemli kuruluşları (TAI, Tübitak, TUSAŞ) ve üniversiteleri ile iş ortaklıkları ve projeler yürüterek nitelikli personeller yetiştirmekte ve katma değerli ürünler üretmekteyiz.  Ar-Ge merkezlerimizde yürütülen projelerin bakış açısı, her zaman insana ve doğaya saygıyı kendine misyon edinerek ülkemizin çıkarları doğrultusunda ürünler ve süreçlerden oluşturmaktır.

Önemli projelerimiz;

Türkiye’de ilk kez silikon materyal ile UL onaylı ortam gerilim kablo üretimi

Türk Patent Buluş onaylı ve şu an Amerika, Kanada ve Avrupa’daki buluş patenti onay süreçleri devam eden; geniş kullanım alanında aleve, lazere ve darbelere dayanıklı kompozit bir malzeme geliştirdik.

Şu an sizlerle detay paylaşamayacağımız yine Türkiye’nin önemli ve büyük kuruluşları ile yürüttüğümüz önemli savunma sanayi projeleri bulunmaktadır.

Yangına dayanıklı ürünlerde üretici ve kullanıcı noktasında sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sorunuza kendi ürün grubumuz olarak baktığımızda bizler standartların ve yönetmeliklerin belirlediği özelliklerde ürünlerimizi üretiyor, üretimin sürekliliğini ve gelişimini sağlamak için de AR-GE, makina, ekipman, laboratuvar yatırımlarımız ve sürekli iyileştirmeleri sağlamaya çaba sarf ediyoruz. Fakat kullanıcı noktasında gelindiğinde bizim ürünlerimiz özelinde baktığımızda dekoratif ve görsellikten uzak olmasından kaynaklı gerekli hassasiyetin gösterilmediği durumlarla da karşılaşabiliyoruz. Halbuki Türkiye’de ve Dünya’da yangınlar incelendiğinde yangınların çok büyük bir kısmının elektrik kontağı ve buna bağlı bağlantı elemanlarından kaynaklandığı bilinmektedir. Durum böyle iken uygulamadaki hatalar, denetim eksiklikleri ve yanlış malzeme seçiminden kaynaklı çıkan yangınlarda çok büyük maddi ve manevi kayıplar ortaya çıkmaktadır.

Başoğlu Kablo ailesi olarak günümüz dünyasında iletişim ve enerjinin önemini kavramış, bu doğrultuda inovatif ürünler geliştirerek katma değeri yüksek projeleri başta ülkemiz olmak üzere uluslararası pazara kazandırmanın gururunu yaşamakta ve paylaşmaktayız.

Bu doğrultuda son kullanıcıları öncelikli hedefin yangına neden olabilecek faktörleri ortadan kaldırarak çıkacak olan yangını söndürmekten daha çok yangının çıkmasını önlemek olduğu bilincini aşılamak olmalıdır.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER