Pazartesi, Mart 4, 2024
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYalıtım/İzolasyonAustrotherm Türkiye Genel Müdürü Selçuk Vanlı: “Hem kendimizi hem de sektörümüzü sürekli...

Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Selçuk Vanlı: “Hem kendimizi hem de sektörümüzü sürekli geliştirmeyi amaçlıyoruz”

“Güvenilir ve tercih edilir bir marka olmak için odak noktamız sürdürülebilir kalite ve şeffaflık. Müşterilerimize ve diğer tüm paydaşlarımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getirirken kalite ve şeffaflıktan ödün vermiyoruz.”

Türkiye’de EPS üretimine 2008 yılında başlayan Austrotherm, kısa sürede ortaya koyduğu başarılı çalışmalarla günümüzde 3 EPS Fabrikası ve 3 Üretim Tesisi ile Isı Yalıtım Sektörüne hizmet vermeye devam ediyor. Üretimini sürdürdüğü EPS Isı Yalıtım Levhaları ile marka; gerçekleşen bina ve yapılarda önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlamakta.

Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Selçuk Vanlı gerçekleştirdikleri çalışmalar ve enerji tasarrufunda çok önemli bir konumda olan ürünleri hakkında bilgileri bizlerle paylaştı.

Sektördeki son gelişmeleri bizler için kısaca değerlendirir misiniz?

İnşaat malzemeleri sanayi corona virüs pandemisinin başında yaşadığı duraksamanın ardından kendini hızlı bir şekilde toparlamayı başarmıştır. Ağustos 2021 verilerine baktığımızda da İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksinin artış gösterdiğini görmekteyiz. Ağustos ayında İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi 1,65 puan artarak 79,79 puana yükselmiştir. Ağustos ayında faaliyetlerde de önemli ölçüde büyümeler yaşanmıştır.  

Pandemi ile birlikte evlerde, iç mekanlarda çok daha fazla vakit geçirmemizin de sanayiye olumlu yönde bir etkisi olmuştur. Evde geçirilen zaman arttıkça, enerji verimliliği konusunda da hassasiyet artmış, bu yönde ısı yalıtım uygulamaları ve renovasyonlar hız kazanmıştır. Benzer şekilde estetik kaygısı da arttı ve evlerin çeşitli alanlarında yenilikler yapıldı, boya dekorasyon değişikliklerine gidildi, tüm bu süreçler de sektörü hareketlendirdi.

Ürün gruplarınızdan ve bu dönemde öne çıkan ürünlerinizden biraz bahseder misiniz?

Austrotherm ısı yalıtım alanında faaliyet göstermektedir. İlk EPS üretimini 1953 yılında Avusturya’da gerçekleştiren Austrotherm, Türkiye’de de Dilovası Fabrikamızın kurulmasıyla birlikte 2008 yılından bu yana ısı yalıtım levha üretimini sürdürmektedir. Corona virüs salgını ile birlikte 2 yıldır evlerde çok daha fazla vakit geçirmemize paralel olarak, ısı yalıtımının, konforlu ve sağlıklı iç mekanların önemi artmış ve ısı yalıtım uygulamalarına da talep doğru orantılı artış göstermiştir.

Austrotherm Türkiye olarak Türkiye’de 7 noktada üretim yapıyoruz. Bu sayede hızlı ve güvenilir bir şekilde her noktaya sevkiyat yapabiliyoruz.

2016 yılından itibaren de Türkiye’de İnşaat Mühendisliği Uygulamaları Departmanını kurarak inşaat mühendisliği alanında çözümler sunmaya başladık. geoBLOCK® ürünümüz sayesinde altyapı, otoyol ve köprü uygulamaları alanında yenilikçi çözümler sunuyoruz. Bu alanda da edindiğimiz deneyimler ve geofoam teknolojisini tanıtmak için verdiğimiz çaba sayesinde artık geofoam İnşaat mühendisliğinin farklı alanlarında sıklıkla tercih edilmektedir.

İhracat hacminizi artırmak için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? En yoğun çalıştığınız pazarlar hangileri?

Austrotherm Türkiye olarak, ülkemizin konumu ve bunun getirdiği avantajları en başından beri göz önünde bulundurarak planlarımızı, hedeflerimizi oluşturuyoruz. EPS ürünümüzün hacimce büyük bir ürün olmasından dolayı ihracatının kolay olmamasının yanı sıra, Austrotherm grubunun Avrupa’da 11 ülkede 23 üretim tesisi sayesinde geliştirdiği geniş ağ ile ihtiyaçlara hızlı bir şekilde cevap verebilmekteyiz. Ancak 2016 yılında kurduğumuz İnşaat Mühendisliği Uygulamaları Departmanımız ve bu departman çatısı altında geliştirdiğimiz Austrotherm geoBLOCK® ürünümüz ile hem ürün hem de hizmet anlamında ihracat faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda komşu ülkeler, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler ihracat anlamında her daim hedeflerimiz arasında bulunuyor.

2020’de ihracat alanında Austrotherm geoBLOCK® ürünümüzle çok güzel projelere imza attık. Mart ayında geoBLOCK® ürünümüz ile ilk kez Afrika’ya ayak bastık. Kenya’nın Nairobi kentinde bir devlet projesine hem ürün hem de mühendislik hizmeti verdik. Afrika’nın ardından yine geoBLOCK® ürünümüz ile bu sefer İsrailli bir firmaya verdiğimiz mühendislik hizmetiyle Ortadoğu’ya açıldık.

Geliştirmiş olduğumuz yeni stratejilerin hayata geçmesi ve pandeminin sağladığı pozitif imkanlar sayesinde 2021 yılında toplam ihracatımız 5 milyon doların üzerinde olacaktır

Bundan sonraki yıllarda da bu ivmeyi devam ettirmeyi ve ihracat alanımızı daha da genişletmeyi hedefliyoruz. 

Ağırlaşan rekabet koşullarında ürün ve hizmet noktasında sizi rakiplerinizden farklı kılan ana kriterlerden biraz bahseder misiniz?

Güvenilir ve tercih edilir bir marka olmak için odak noktamız sürdürülebilir kalite ve şeffaflık. Müşterilerimize ve diğer tüm paydaşlarımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getirirken kalite ve şeffaflıktan ödün vermiyoruz.

Üretim aşamasında patenti Austrotherm Türkiye’ye ait olan Truva yazılımı sayesinde üretim süreçlerinin her anını kaydediyoruz ve standard dışı bir durumda anlık müdahale ediyoruz. Austrotherm olarak her daim fikir üretiyor ve hem kendimizi hem de sektörümüzü sürekli geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Austrotherm’de ‘’dahası var’’ diyoruz. Eşsiz teknoloji, üstün kalitede üretim, geniş üretim ve sevkiyat ağı, güven, hız, yenilik… Ve hep daha fazlası olması için çok çalışıyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER