Çarşamba, Aralık 6, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYalıtım/İzolasyonAustrotherm Türkiye Genel Müdürü Selçuk Vanlı: “Birçok açıdan 2021’den umutluyuz”

Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Selçuk Vanlı: “Birçok açıdan 2021’den umutluyuz”

2021 yılında da hedefimiz “yeni coğrafyalar, yeni projeler” mottosuyla ihracat alanımızı genişletmek hem yurt içi hem de yurt dışında başarılı projelere imza atmak.”

Lider ısı yalıtım malzemesi üreticilerinden birisi olan Austrotherm, Türkiye’de 3 EPS Fabrikası ve 3 Üretim Tesisi ile yüksek kalitede yenilikçi ısı yalıtım ürünleri üretmekte. Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Selçuk Vanlı, gerçekleştirdikleri üretim çalışmaları, 2020 yılı değerlendirmeleri ve bu yıl için belirledikleri hedeflerini bizlerle paylaştı.

2021 yılı için hedeflerinizi nasıl temellendiriyorsunuz? Üretim ve satış stratejinizi nasıl kurguluyorsunuz?

2020 yılı tüm sektörler için beklenmedik ve zor bir yıl oldu. Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni nesil Covid- 19 salgınından birçok sektör olumsuz yönde etkilendi ve küçüldü. Ancak yılın üçüncü çeyreğinde inşaat sektöründe de İnşaat malzemeleri sanayi üretiminde de bir toparlanma olduğunu görüyoruz. 2021 yılı da kuşkusuz çok kolay bir yıl olmayacak ama birçok açıdan 2021’den umutluyuz. Austrotherm Türkiye olarak, 2020 yılında pandeminin zorlu koşullarına rağmen güçlü dijital altyapımız sayesinde tüm paydaşlarımızın sağlığını ön planda tutup, gerekli önlemleri alırken, üretim ve sevkiyatımızı da sorunsuz bir şekilde sürdürmeyi başardık ve birçok ilke de imza attık.

2021 yılı için hedeflerimizi, geçmiş tecrübelerimizi dijital altyapımızla birleştirerek temellendirdik. Böylece üretim stratejilerimiz için yatırım ihtiyaçlarımızı ve verimlilik hedeflerimizi, satış stratejilerimiz için de mevcut pazarımızın verimliliğini arttırmak ve yeni ürünlerimizi hem yurt içi hem de yurt dışı pazara sunmak olarak belirledik.

İhracat noktasında çalışmalarınız nasıl ilerliyor?

Austrotherm Türkiye olarak, ülkemizin konumu ve bunun getirdiği avantajları en başından beri göz önünde bulundurarak planlarımızı, hedeflerimizi oluşturuyoruz. EPS ürünümüzün hacimce büyük bir ürün olmasından dolayı ihracatının kolay olmamasının yanı sıra, Austrotherm grubunun Avrupa’da 11 ülkede 22 üretim tesisi sayesinde geliştirdiği geniş ağ ile ihtiyaçlara hızlı bir şekilde cevap verebilmekteyiz. Ancak 2016 yılında kurduğumuz İnşaat Mühendisliği Uygulamaları Departmanımız ve bu departman çatısı altında geliştirdiğimiz Austrotherm geoBLOCK® ürünümüz ile hem ürün hem de hizmet anlamında ihracat faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda komşu ülkeler, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler ihracat anlamında her daim hedeflerimiz arasında bulunuyor.

2020’de ihracat alanında Austrotherm geoBLOCK® ürünümüzle çok güzel projelere imza attık. Mart ayında geoBLOCK® ürünümüz ile ilk kez Afrika’ya ayak bastık. Kenya’nın Nairobi kentinde bir devlet projesine hem ürün hem de mühendislik hizmeti verdik. Afrika’nın ardından yine geoBLOCK® ürünümüz ile bu sefer İsrailli bir firmaya verdiğimiz mühendislik hizmetiyle Ortadoğu’ya açıldık. Bunu 2021 yılında da devam ettirmeyi ve ihracat alanımızı genişletmeyi hedefliyoruz. 

2021 yılında da hedefimiz ‘’yeni coğrafyalar, yeni projeler” mottosuyla ihracat alanımızı genişletmek hem yurt içi hem de yurt dışında başarılı projelere imza atmak.

Ar&Ge ve İnovasyon çalışmaları hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Austrotherm olarak Ar & Ge bizim için önemli. Austrotherm’in Avusturya Pinkafeld’de 6 milyon Euro yatırımla 300 metrekarelik bir alana kurulan kapsamlı bir inovasyon merkezi bulunuyor. Isı yalıtım alanında en iyi donatılmış laboratuvarlara sahip bu inovasyon merkezinde, yeni ısı yalıtım malzemelerinin geliştirilmesi ve kalite kontrolü konusunda her daim çalışmalar yürütülüyor. Ar & Ge çalışmalarımızın temelinde ürünlerimizin iyileştirilmesinin yanı sıra çevreye daha duyarlı ürünler üretmek ve teknolojik alt yapımızı güçlendirmek de bulunuyor. Özellikle bu açıdan Austrotherm Grup olarak Ar & Ge ve dijital alt yapımıza yatırım yapıyoruz.

Ayrıca Austrotherm Türkiye olarak, 2020 yılında inovatif uygulamalarımızdan olan geofoam alanında kaynak kitap niteliği taşıyan “Geofoam: İnşaat Mühendisliğinde EPS Blok Uygulamaları” kitabını özenli bir çalışma sonunda sektör profesyonellerinin kullanımına sunduk.  Çok yakında kitabımız İngilizce olarak da yayımlanacak ve tüm dünyada benzersiz, kapsamlı bir kaynak kitap olacak.

Ayrıca Austrotherm Türkiye olarak Austrotherm Grup tarafından geliştirilen tüm ürün ve teknolojileri yakından takip ederek, ülkemizde kullanılabilirliğini araştırıyoruz ve ülkemizde kullanılabilecek yeni teknolojiler ve ürünler üzerine de Austrotherm Türkiye olarak detaylı çalışmalarımızı yürütüyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER