Pazar, Ekim 1, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaYalıtım/İzolasyonAssan Panel Genel Müdürü İhsan Tolga Akar: “Yalnızca endüstriyel binalara, fabrikalara değil;...

Assan Panel Genel Müdürü İhsan Tolga Akar: “Yalnızca endüstriyel binalara, fabrikalara değil; bireylere de daha sürdürülebilir bir yaşam vadediyoruz”

“Assan Panel olarak sahip olduğumuz deneyimi sektöre taşıyor ve üretim, kalite, ihracat alanlarında standartların oluşmasında kilit rol oynuyoruz. Sektörde ilklere öncülük etmiş, birçok uluslararası sertifikaya sahip Türkiye’deki lider üreticiyiz.”

Yangına dayanımlı ürünleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Global pazarda çok farklı özellik ve gereksinime sahip birçok projeye ürün ve hizmet sağlıyor, müşterilerilerimizin tüm ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak teknolojiler geliştiriyoruz. Ürün gamımızda bulunan sandviç panel çeşitleri, trapez çeşitleri, polikarbonat levha, yalıtım ürünleri ve tamamlayıcı ürünlerimizle yapı ve inşaat sektöründe hizmet veriyoruz. Son dönemde maddi ve manevi kayıplara yol açan yangın olaylarının yaşanmasının da etkisi ile kazanılan bilinç, dayanımlı sandviç panellere olan eğilimi arttırdı. Tüm dünya genelinde sigorta şirketleri ve yapı ruhsatı veren yerel yönetimler kaplama malzemelerinde yangın dayanımlı ürünlerin kullanımını zorunlu hale getirdi.

Assan Panel olarak farklı kalınlık ve özelliklerde iç dolgu malzemeleri (PUR, PIR, Taşyünü) kullanarak ürettiğimiz ürünlerimiz arasında özellikle taş yünü dolgulu ürünlerimiz yangına dayanıklılık konusunda öne çıkıyor. R5T Kepli Çatı Paneli, N5T Çatı Paneli, N5TM Membranlı Çatı Paneli ve N5T Akustik Çatı Paneli olmak üzere 4 farklı taş yünü dolgulu ürünümüz ile farklı ihtiyaç ve beklentilere göre farklı mimari özellikteki yapılara çözümler sunuyoruz. Taş yünü dolgulu ürünlerimiz yangına dayanımlılığın yanı sıra ısı, ses ve su yalıtımında da yüksek performans sergiliyor.

100 mm taşyünü sandviç panel ile bugüne dek elde edilmiş en iyi yangın dayanım sonucu olan REI 180 değeri el ederek büyük bir başarıya imza attık ve global rakiplerimizi geride bıraktık.

Bu alandaki Ar&Ge çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz?

Assan Panel olarak büyük bir titizlikle yürütülen çalışmalarla; endüstriyel binaların tüm yalıtım ihtiyaçları için toplam çözüm üretiyoruz. Hem yaşadığımız dünyaya ve bizden sonra gelecek nesillere olan sorumluluğumuz hem de ekonomideki kayıpların en aza indirgenmesine katkı sunma hedefimiz doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge çalışmalarımıza hız kazandırıyor ve ürün çeşitliliğimizi arttırıyoruz.

Yalnızca endüstriyel binalara, fabrikalara değil; bireylere de daha sürdürülebilir bir yaşam vaadediyoruz. Bu doğrultuda yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmalarıyla Assan Panel olarak, Solar Kepli Panel ürünümüzü inşaat sektörünün kullanımına sunduk. 100 mm taşyünü dolgulu sandviç panel ile bugüne dek elde edilmiş en iyi yangın dayanım sonucu olan REI 180 değeri ile tüm global rakiplerimizi geride bırakarak büyük başarı elde ettik. Daha önce PIR dolgulu panellerimiz ile boy sınırı olmaksızın FM Sertifikası alan tek yerli üretici olmuştuk. Taş yünü dolgulu panellerimize yaptığımız AR-GE yatırımları sonucu, 100 mm dolgulu ürünlerimizde elde edilmesi güç bir skora ulaştık. Panellerimiz 3 saat 49 dakika boyunca yük taşıma kapasitesini, bütünlüğünü ve yalıtım fonksiyonlarını koruyarak REI 180 sertifikasını elde etti. Önümüzdeki dönemde Assan Panel coğrafi büyümesine devam ederek, uzun vadeli partner olarak gördüğü müşterilerine toplam ve katma değer sağlayan çözümlerle ve yeni ürün kategorileriyle birlikte küresel pazarlarda Türkiye’yi en iyi şekilde temsil eden güçlü markalardan biri olmak için stratejik gelişimini sürdürecektir.

Yangına dayanıklı ürünlerde üretici ve kullanıcı noktasında sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Assan Panel olarak sahip olduğumuz deneyimi sektöre taşıyor ve üretim, kalite, ihracat alanlarında standartların oluşmasında kilit rol oynuyoruz. Sektörde ilklere öncülük etmiş, birçok uluslararası sertifikaya sahip Türkiye’deki lider üreticiyiz. Global pazarda aktif rol alan Assan Panel olarak bünyemize kattığımız AssanPU, Assan Demir, AssanWool, AssanBoard markalarıyla 85 ülkeye ihracat gerçekleştirerek endüstriyel yapıların toplam çözüm ortağı olmaktayız. Assan Panel, sektörde hem hızlı değişen rekabet koşullarına göre esnek çözümler sunan, hem de uzun süreli ve güvene dayalı ilişkilere önem veren bir iş ortağı olarak konumlanıyor. Yatırımlarımıza devam ederek sürdürülebilir büyümemizi devam ettirmeyi hedefliyoruz.

Daha önce de ifade ettiğim üzere; son yıllarda iklim değişikliği kaynaklı ne yazık ki birçok yangın ve sel felaketleri yaşadık. Uzmanlar küresel ısınmaya bağlı olarak bu ani hava değişikliklerinin, yangın felaketlerinin bundan sonra hayatımızda olacağına dikkat çekiyor. Elbette ki temennimiz bu felaketlerin bir daha yaşanmaması yönünde ancak bu acı tecrübelerin de etkisi ile kullanıcılarımızda yangına dayanıklı ürün kullanımı konusunda artık daha hassas olduklarını gözlemliyoruz. Öte yandan dünya genelinde sigorta şirketleri ve yapı ruhsatı veren yerel yönetimlerin kaplama malzemelerinde yangın dayanımlı ürünlerin kullanımını zorunlu hale getirmesinin de sektöre olan ilgiyi artırdığını söyleyebiliriz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Yapılarımızı yangından korunmada, yangınla aktif mücadele sistemleri kadar önleyici yangın korunması önem arzetmektedir. Kaplama ürünleri seçilirken mutlaka CE onaylı ve  FM onaylı ürünler tercih edilmelidir. Bilinen yalıtımlı panel dolgu malzemeleri arasında XPS,EPS,PUR gibi malzemlerin yaklaşık 400-450 °C mertebesinde PIR dolgusunun yaklaşık 500 °C de taş yününün ise 1400 °C tutuşma sıcaklığına sahip olduğu unutulmamalıdır. Isı yalıtımı önceliği ile PIR dolgulu ürünlerin seçilmesi durumunda mutlaka b.s1.d0 yangına tepki sınıfında olmasına dikkat edilmelidir.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER