Salı, Şubat 27, 2024
E-dergi OkuE-dergi Oku
E-dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaSeramik/VitrifiyeSeramiksan Direktörü M. Süreyya Çağlar: “Sektörün öncü şirketlerinden birisi olarak, inovasyona çok...

Seramiksan Direktörü M. Süreyya Çağlar: “Sektörün öncü şirketlerinden birisi olarak, inovasyona çok önem veriyoruz”

“Seramiksan olarak; üretmiş olduğumuz yer, duvar ve porselen karoların yanı sıra Vitrifiye ürün grubumuzun yanına, bu yıl banyo mobilyalarını da ekledik. Banyo dolapları ürün grubunda ‘’VOQ’’ adıyla iddialı bir marka yarattık. 40’ın üzerinde yeni banyo dolabımızı geçtğimiz aylarda müşterilerimizin beğenisine sunduk.”

Çağdaş, yenilikçi ve farklı beğenilere hitap eden ürün ve koleksiyonlarıyla sektörün güçlü markalarından olan Seramiksan, satış sonrası hizmetleri ve istikrarlı fiyat politikası ile müşteri portföyünü her geçen gün genişletmekte.

Tüm dünyada kabul gören kalite değerlerine sahip üretim yapan firma, bunun sonucu olarak dünya çapında 60’a yakın ülkeye ihracat yapmakta.

Seramiksan Pazarlama Direktörü M. Süreyya Çağlar bu ay sektördeki gelişmeleri bizler için değerlendirdi. Bu gelişmeler ışığında Seramiksan’ın ortaya koyduğu yenilikler, yeni ürün ve üretim modelleri hakkında da bilgiler veren Çağlar, öncelikli hedeflerini; “Mevcut tesislerimizin ve yeni yatırımlarımızın maksimum kapasiteyle çalışmasını sağlayarak, ihracat ağımıza dahil olan ülkelerde pazar payımızı yükseltmek, ihracat yaptığımız ülke sayısını artırmak.” şeklinde ifade etti.

Sektördeki gelişmeler ve bu gelişmelere paralel olarak gündeminizdeki konulardan biraz bahseder misiniz?

2020 yılından itibaren, dünya maalesef bugüne kadar çok fazla tanık olmadığı global bir pandemi krizi ile karşı karşıya kaldı. Bu durum başta hizmet sektörü olmak üzere, faaliyette olduğumuz inşaat sektörünü de son derece olumsuz etkiledi. Pandemi sonrası süreçte meydana gelen koşullar tüm sektörleri olduğu gibi inşaat sektörünü de etkiliyor ve yeniden şekillendiriyor. Ülke ekonomimiz korona virüsün etkisiyle birçok alanda kan kaybetmiş olsa da sektör açısından 2021 yılının başarılı geçtiğini söyleyebilirim. Uzun zamandır üzerinde durduğumuz ve geliştirilmesi gerektiğini belirttiğimiz yenileme pazarında önemli hareketlilikler yaşandı, yasakların etkisiyle daha çok vakit geçirmeye başladığımız yaşam alanlarını iyileştirmeye duyulan ihtiyaç sektörü besledi, bu etkinin önümüzdeki dönemde de devam edeceğine inanıyorum. Sektörümüz oldukça güçlü, gelişmeye açık ve ihracatı her geçen gün artan bir sektör. Türk Seramik Sektörü pandemi yılı olarak değerlendirilen 2020 yılını bile %5’in üstünde bir büyüme ile kapatarak, ürettiği ürünün sadece yerel olarak değil uluslararası pazarda ne kadar vazgeçilmez bir ürün grubu olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Ülke özelinde ise seramik sektörü %80’lik ihracat getiri endeksi ile yaptığı ihracat sonrasında ülkesine en çok döviz bırakan sektörlerin başında gelmektedir   2021 yılında  aşılama uygulamaları, ihracat pazarlarındaki normalleşme, yılın ikinci yarısına yönelik iyimser beklentiler doğrultusunda dünya ticaretinde büyüme hızlanırken, Türkiye ihracatı da bu gelişmelerden olumlu yararlandı. 2021 yılının ilk 8 ayında Seramik kaplama malzemeleri ihracatı değer olarak %30 artarak 635 milyon dolara yükseldi. Seramik sağlık gereçleri ihracatı ise %38 artarak 225 milyon dolara ulaştı. 2021 ilk yarı sonu katkı endeksi verilerine göre, en yüksek ihracat katkı oranını 32,36 ile inşaat seramikleri gerçekleştirdi. Türk seramik sektörünün dünyada önemli bir oyuncu, ihracatın lokomotif sektörlerinden biri konumundadır.

Seramiksan olarak; geniş ürün portföyümüz, güçlü iş ortaklarımız, ihracat kapasitemiz ve doğru satış stratejimiz ile pandemiden minimum seviyede etkilendik. İlk olarak bizim için en önemli değerlerimizden olan çalışanlarımızı korumak adına sıkı güvenlik tedbirlerini  hızlı bir şekilde uygulamaya koyduk. Ürün portföyünde sahip olduğumuz çeşitlilik ve hızlı hareket kabiliyetine sahip Ar-Ge departmanlarımızın katkıları ile bu zor dönemde bile çözüm ortaklarımızın yanında olmaya devam ettik. En önemli stratejimizi her zaman olduğu gibi paydaşlarımızla aramızda bulunan kuvvetli güven bağını her türlü zorluğa rağmen korumak ve en yüksek seviyede onlara destek olmak olarak dizayn ettik. Seramiksan  olarak hızlı adaptasyon yeteneğimiz sayesinde bu zorlu süreçlerin de üstesinden gelmeye devam ettik.  Tüm senaryolara hazırlıklıyız. Yıl sonu hedef rakamlarımıza ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Her yıl olduğu gibi 2022 yılı içinde kendimize  bir büyüme hedefi belirledik.Yeni yılda da başta İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve Adana olmak üzere Türkiye’nin en önemli merkezlerinde mevcut showroomlarımızı yenilemeye ve yeni Showroomlar açmaya devam etmeyi planlıyoruz.

Bu yıl içerisinde  gerçekleştirdiğiniz proje ve ürün çalışmalarıyla ilgili birkaç örnek verebilir misiniz?

2021 yılında  B2B Dijital Bayi Portalımızı devreye aldık. Sipariş alımından stok kontrolüne, ürün bilgileri ve fiyatlarından,  cari hesaplara kadar tüm temel bileşenleri tek bir sistemde topladık. Bu sistemi daha da verimli bir şekilde kullanmak ve kullandırmak adına hem Seramiksan personeline hem de bayi ve tali bayilerimize başta eğitim olmak üzere teknolojik anlamda yatırım yapmaya devam edececeğiz. Bunun yanı sıra üretimde kullandığımız dijital baskı teknolojileri, optik okuyucular, robot sistemlerine olan yatırımlarımız ve yenileme çalışmalarımız  hızla devam edecek.

Seramiksan olarak; üretmiş olduğumuz yer, duvar ve porselen karoların yanı sıra Vitrifiye  ürün grubumuzun yanına,  bu yıl banyo mobilyalarını da ekledik. Banyo dolapları ürün grubunda ‘’VOQ’’ adıyla iddialı bir marka yarattık. 40’ın üzerinde yeni banyo  dolabımızı geçtğimiz aylarda müşterilerimizin beğenisine sunduk. Seramiksan Concept mağazalarında yerini alan VOQ Banyo Mobilyalarının  hızlı, dinamik ve hızla gelişen ürün portföyü ile sektöre farklılık katacağını düşünüyoruz. Seramiksan olarak, günümüzün mimari yaklaşımlarını ve yükselen trendlerini yakından takip ediyoruz. Bu yıl vitrifiye alanında ürün portföyümüze altı yeni seri ekledik. Bunun yanı sıra, tüm vitrifiye ürünlerimiz için, yeni geliştirdiğimiz Hijyen yüzey teknolojisini geliştirdik.  Seramiksan HYGIENE  teknolojisinin kullanıldığı tüm  ürünler, minimum su ve deterjan miktarı ile maksimum hijyen sağlayarak doğayı korumaktadır.  Vitrifiye grubundaki tüm ürünlerimize  10 yıl garanti veriyoruz. Ürettiğimiz bu ürünler hem Türkiye hem de Almanya’daki bağımsız kurumlar tarafından sertifikalandırılmıştır. Özellikle Korona virüs sürecini yaşadığımız bugünlerde lavabo ve klozetlerin kullanıldığı hemen her alanda yurtiçi ve yurtdışı birçok kuruluş tarafından HİJYEN sertifikası verilmiş bu ürünler Seramiksan markalı ürünleri kullananlar adına ekstra bir steril alan yaratmıştır.

Yine vitrifiye ürün grubunda geliştirdiğimiz yeni ürünümüz HILL Akıllı Pisuvar ile kullanıcıların  hijyen deneyimini yeni bir boyuta taşıyoruz. Sıvı konsantrasyonunu algılayan ve kendi kendini temizleyen HILL Akıllı Pisuvar, ile fotoselli ve manuel yıkama yapan pisuvarlara göre, kullanım kolaylığı ve hijyen açısından çok avantajlı bir ürün. Sık kullanımlarda su ayarını değiştirerek su tasarrufu sağlıyor ve 24 saat kullanılmadığında kendi kendine hijyen sifonu yaparak birçok fonksiyonel özelliği bir arada sunuyor.

Ar&Ge çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz? Ne tür çalışma ve yenilikler söz konusu?

Sektörün öncü şirketlerinden birisi olarak, inovasyona çok önem veriyoruz. Her yıl yeni ürünler geliştirerek, inovatif ürünlerimizi pazara sunuyoruz. Gelişen teknoloji ile birlikte Seramiksan olarak, kaplama sektöründe dijital baskı ve şekillendirme teknolojilerinin gelişmesi sonucu muadil kaplama malzemelerine, estetik üstünlük sağlayacak ürünler üretiyoruz. Ciromuzun belli bir kısmını Ar-Ge çalışmalarımıza aktarıyoruz. Özellikle vitrifiye ürün grubunda ürün fonksiyonlarının geliştirilmesi ve ürünlere yeni fonksiyonlar sağlanması ile ilgili önemli çalışmalarımız devam ediyor. Bunun yanı sıra Dekosan adı altındaki ayrı bir şirket de Seramiksan adına AR GE ve tasarım faaliyetlerini yürütmektedir. İnovasyon çalışmaları olarak, yüksek verimlilik ve çevreye duyarlı, su tasarruflu ve montaj kolaylığı sağlayan akıllı klozetler ve %99.9 oranında mikrobu barındırmayan Hijyen vitrifiye ürünleri Seramiksan’ ın son dönemde ortaya çıkan inovatif ürünleri arasında yer almaktadır.

Yeni pazar çalışmaları ve pazardaki gelişmelerle ilgili bilgi verir misiniz?

Her geçen yıl artan kapasitemiz ile birlikte yurtdışı satış kanallarımızı artırıyoruz. . Üretimimizin  % 30’unu yurtdışına  ihraç ediyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde doğru satış stratejisi ve eksiliği duyulan ürünleri pazara sunduğumuz tüm lokasyonlarda optimum verimlilik sağladığımızı söyleyebilirim. Büyük toptancılar, perakendeciler, yapı market zincirleri ve yurtdışında projeler yürüten inşaat şirketlerinden oluşan yurt dışı müşteri portföyümüz  ile geniş bir pazara çalışıyoruz. . Başta Azerbaycan, Gürcistan, Kanada, İngiltere olmak üzere 57 ülkeye ihracat yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde de mevcut tesislerimizin ve yeni yatırımlarımızın maksimum kapasiteyle çalışmasını sağlayarak,  ihracat ağımıza dahil olan ülkelerde Pazar payımızı yükseltmek, ihracat yaptığımız ülke sayısını artırmak öncelikli hedefimizi oluşturuyor.

Yatırım planlarınızdan biraz bahseder misiniz?

Öncelikle 2014 yılında devreye aldığımız ve bugün dünyanın en gelişmiş vitrifiye üretim tesislerinden birisi olan, Seramiksan vitrifiye fabrikamızın kapasitesini 2 katına çıkarmak için gerekli çalışmalara başladık. Dünyada neredeyse el değmeden vitrifiye üretebilen bu tesisin yatırımı  tamamlandığında hem kapasite hem de teknoloji olarak dünyanın sayılı tesislerinden birisi olacaktır. Bunun yanı sıra dünyada değişen ve gelişen trendlere bağlı olarak mevcut tesislerimizi de daha büyük ebatlı porselen karo üretimi için yenilemeye başladık. Her 2 yatırımında 2022 yılı içerisinde tamamlanmasını planlıyoruz.  

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER