Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaSeramik/VitrifiyeRoca Türkiye Genel Müdürü Salvador Lopez: “Öncelikli hedefimiz, Türkiye pazarında konumumuzu güçlendirmek”

Roca Türkiye Genel Müdürü Salvador Lopez: “Öncelikli hedefimiz, Türkiye pazarında konumumuzu güçlendirmek”

“5 kıtada, 22 ülkede bulunan 83 fabrikada toplam 23 bin 895 kişilik istihdamı ile sektörün öncüsü olarak, 2021 yılına çok hazırlıklı olduğumuzu düşünüyoruz. Roca gibi uluslararası, son teknolojiye ve tasarım gücüne sahip bir markanın, bu topraklardaki güçlü üretim potansiyeli ile Türkiye pazarında önemli bir pay alabileceğine inanıyoruz.”

Kökleri 100 yıl öncesine dayanan Roca, 4 kıtada 22 ülkede yer alan 83 üretim tesisi ile 24 bine yakın kişiye istihdam sağlıyor. Yıllık yaklaşık 1,8 milyar Euro ciroya sahip olan şirket, ürün ve çözümlerini 170’ten fazla pazarda müşterileriyle buluşturuyor.

Roca Türkiye Genel Müdürü Salvador Lopez Oliva ile 2021 hedeflerini, ihracat çalışmalarını, üretim ve pazarlama stratejilerini konuştuk.

2021 yılı için hedeflerinizi nasıl temellendiriyorsunuz? Üretim ve satış stratejinizi nasıl kurguluyorsunuz?

2021’i normale dönüş için bir geçiş yılı olarak görüyoruz. Elimizdeki verilere göre bahara kadar kısıtlamalara devam edeceğiz ancak yaza doğru normale döneceğimizi umut ediyorum. Türkiye’nin sanayi ve ihracat kapasitesi pandemiden etkilense de diğer ülkelerle karşılaştırıldığında çok daha iyi durumdayız. Türkiye’nin son on yılda imalat ve sanayi sektörlerinde dev adımlar attığına ve bu adımların 2021’de de iyi performans göstermeye devam edeceğini inanıyoruz. Biz 2021 için hedeflerimizi Türkiye pazarındaki potansiyeli ortaya çıkarma amacı üzerine temellendiriyoruz. Bu kapsamda geliştirdiğimiz yenilikçi ürünler Roca markası adı altında yeni açılacak bayii ağımızda satışa sunmayı planlıyoruz. Biz de Roca markasını ülkemizde daha fazla kişiyle buluşturmak istiyoruz. Banyo, seramik sağlık gereçleri üretiminde lider olarak Türkiye’yi öncelikli pazarlarından biri yapmak üzere yatırımlarımızı sürdüreceğiz.

Üretim ve satış stratejimiz ise sürdürülebilir gelecek ve hijyene odaklanan ürün grupları üzerine şekilleniyor. Şöyle ki, pandemi ile birlikte aslında dünya kaynaklarına karşı daha duyarlı bir bakış açısı ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Roca Grup olarak sürdürülebilirlik kavramını bütünsel şekilde yaklaşıyoruz. Grubumuzda tüm süreçleri denetleyen ve yürüten bir Sürdürülebilirlik Direktörlüğü bulunuyor. Üretim stratejimiz de sürdürülebilirlik temeli üzerine kurgulanmış durumda. Kurucusu olduğumuz We are Water Vakfı ile Afrika gibi su yoksunluğu çeken bölgelere destek oluyoruz. Elbette Leed ve Bream gibi yeşil bina sertifikalarına uygun ürünler üretiyoruz.

Bu yıl pazara sunacağınız yeni ürünleriniz olacak mı?

2021’de hayata geçirmek istediğimiz yeni ürünlerimiz ve çoklu ürün setlerimiz olacak. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse; vitrifiye gruplarından Infinity ve Ruy Ohtake isimli lavabo serilerimiz lansman ürünleri olarak piyasaya çıkacak. İki seri de dünyaca ünlü tasarımcıların imzasını taşıyor ve RedDot ödüllerine sahip. Özel form ve fonksiyonları ile piyasadaki muadillerinden ayrılacak. Devamında, pandemi döneminde talebi artan elektronik çözümlü ürünlerimiz ile ön plana çıkacağız. Bunlar, Smart Duş sistemimiz ve fotoselli/ temassız armatürlerimiz olacak. Tüm bunlara ek olarak banyo ve mutfak alanlarımıza yeni ürün alternatifleri getirerek çeşitliliği arttırıp, gelişmiş fonksiyonlu ürünlerimizi müşterilerimiz ile buluşturacağız. Son olarak piyasada oldukça rağbet gören banyo setlerimiz ile nihai müşterilerimize çözüm sunuyor olacağız.

İhracat noktasında çalışmalarınız nasıl ilerliyor?

Eskişehir’deki fabrikamızda yılda 1,5 milyon adet armatür ve 2,5 milyon kalem de ara parça üretebilme kapasitemiz var. Türkiye’de ürettiğimiz ürünlerin yüzde 80’ini Almanya, İspanya ve ABD başta olmak üzere 60 ülkeye ihraç ediyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

5 kıtada, 22 ülkede bulunan 83 fabrikada toplam 23 bin 895 kişilik istihdamı ile sektörün öncüsü olarak, 2021 yılına çok hazırlıklı olduğumuzu düşünüyoruz. Roca gibi uluslararası, son teknolojiye ve tasarım gücüne sahip bir markanın, bu topraklardaki güçlü üretim potansiyeli ile Türkiye pazarında önemli bir pay alabileceğine inanıyoruz. Bu yüzden öncelikli hedefimiz, Türkiye pazarında konumumuzu güçlendirmek. Bu hedefle, banyo alanlarında müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarına göre tasarladığımız yenilikçi çözümlerimizle Türkiye’de daha fazla kişiye ulaşmak için bayi ağımızı büyütmeye ve 30 olan bayi sayısını 45’e çıkarmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda dijitalleşme sürecinde hem müşterilerimizle olan teması korumak hem de sektörün gelişimini desteklemek amacıyla dijital kanalları kullanarak büyümeye devam edeceğiz

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER