Cuma, Haziran 9, 2023
E-Dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaSeramik/VitrifiyeKaleseramik, Sağlık Ürün Deklarasyonu’nu Türkiye’de alan ilk firma oldu

Kaleseramik, Sağlık Ürün Deklarasyonu’nu Türkiye’de alan ilk firma oldu

KALESERAMİK, İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRMEYE DEVAM EDİYOR
 

Yapı malzemeleri sektörünün lideri Kaleseramik, sağlıklı, çevreci ve sürdürülebilir ürünleri ile seramik sektöründe ilklere imza atmaya devam ediyor. Ürettiği malzemelerin çevresel etkilerini detaylı olarak ortaya koyan ve dünyaca kabul gören Çevresel Ürün Deklarasyonu’nu (Enviromental Product Declaration- EPD) Türkiye’de alan ilk firma olan Kaleseramik, bu kez de duvar karosu ürün gruplarında Sağlık Ürün Deklarasyonu’nu (HPD) alan ilk firma olmayı başardı.

Çevre dostu üretim anlayışıyla sürdürülebilir ürünler üreten Kaleseramik, Türkiye seramik sektöründe standartları belirlemeyi sürdürüyor. 2010 yılında, Çevresel Ürün Deklarasyonu’nu (Enviromental Product Declaration- EPD) Türkiye’de alan ilk firma olan Kaleseramik, sektörde yeni bir başarıyı daha gerçekleştirdi. Kaleseramik; duvar karosu ürün gruplarına, binalarda yer alan ürünlerin içeriğine yönelik sağlık ve çevre etkilerini doğru, güvenilir ve şeffaf bir şekilde ortaya koyan Sağlık Ürün Deklarasyonu’nu (HPD) alan ilk firma oldu.

Dünyanın en prestijli yeşil bina derecelendirme sistemlerinden biri olan LEED sertifikalarının daha üst seviyesini temsil eden HPD sertifikası, binalarda sağlık seviyesinin yükseltilmesini amaçlayan Well sertifikasının en önemli şartlarından biri olarak kabul ediliyor. 

“Bugün artık yapı malzemesinin içeriğini ifşa eden üreticiler tercih ediliyor”

Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş

Pandemi ile birlikte uluslararası ticarette sağlıklı, sürdürülebilir ve çevreci üretimi hedefleyen sertifikaların çok daha önemli hale geldiğini belirten Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş, “Salgın öncesinde Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere uluslararası kamuoyunun öncelikli gündemi olan küresel ısınma ve sürdürülebilir üretim konuları, pandemiyle birlikte daha da fazla önem kazandı. Bugün artık mimarlar, yatırımcılar ve şartnameleri hazırlayan proje ekipleri, malzeme seçimi yaparken, yapı malzemesinin içeriğini ifşa eden üreticileri tercih ediyor. Bundan dolayı Sağlık Ürün Deklarasyonu (HPD) hem bizim için hem de sektörümüz için büyük önem arz ediyor. Kaleseramik olarak; uzun yıllardır ‘başka bir dünya yok’ prensibi ile tasarımdan üretime tüm faaliyetlerimize bütünsel bir bakış açısıyla yaklaşıyoruz. Gelecek kuşaklara daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya bırakmak için üretimden ticarete, tedarik zincirinden verimliliğe kadar ekonomiye yön veren her çarkı, çevreye ve doğaya saygı çerçevesinde yürütmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla gerek Çevresel Ürün Deklarasyonu gerekse de son aldığımız Sağlık Ürün Deklarasyonu’nu bir sertifikadan öte işimizi ne kadar doğru yaptığımızın bir göstergesi olarak görüyoruz. Bu kapsamda Kaleseramik Ar-Ge Merkezi’mizde; yenilikçi ve sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda, atıkların önlenmesinden hammaddeye, son üründen malzeme ve süreç iyileştirmelerine kadar sektöre yön verecek gibi birçok inovatif projeyi yürütüyor ve destekliyoruz” diye konuştu.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER