Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaRöportajELMOR A.Ş. Genel Müdürü Enver Öz: “Çevre dostu ürünlerimiz ile alışkanlıklarımızın pozitif...

ELMOR A.Ş. Genel Müdürü Enver Öz: “Çevre dostu ürünlerimiz ile alışkanlıklarımızın pozitif yönde değişimine yardımcı oluyoruz”

“Çok uzun yıllardır, yaşamın sürdürülebilirliğinin doğal kaynakların sürdürülebilirliğine bağlı olduğunun bilinciyle yenilenemeyen doğal kaynak tüketimini en aza indirerek enerji ve ham madde tasarrufunu teşvik eden ürünler tasarlıyoruz.”

Sürekli yeniliği ve gelişmeyi çalışmalarına yansıtan ELMOR A.Ş., E.C.A. ve SEREL markalı ürünleri ile banyoları istenilen biçimde yapılandırıyor. AR-GE noktasında tartışmasız başarısı ile daima kendi alanında lider bir marka olan ELMOR, aynı zamanda pazarda bir çok kriterin de belirleyicisi konumunda. Bu alandaki başarılarını “AR-GE ve inovasyondaki gücümüzü “Hayatı Kolaylaştıran” teknolojilerimizle birlikte, trendleri takip eden hizmetlerimizi kullanıcılarımızla buluşturuyoruz.” sözleriyle ifade eden ELMOR A.Ş. Genel Müdürü Enver Öz ile yeni ürün ve hizmet modellerini konuştuğumuz bir röportaj çalışması gerçekleştirdik.

Salgın sürecinde geliştirdiğiniz ürün modelleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Armatür ve vitrifiye sektöründeki ürün fonksiyonlarının geliştirilmesi ve ürünlere yeni fonksiyonlar kazandırılması ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Fotoselli armatürlerde yerli üretimi gerçekleştiren ilk markayız ve bu ürünlerimizi 5 yıl garanti güvencesiyle müşterilerimizle buluşturuyoruz. Ürün fonksiyonları ile ilgili AR-GE faaliyetlerimizi geçmişte olduğu gibi bugün de su tasarrufu ve hijyen başlıklarına odaklandığımız “hijyenik ürünler” konseptimizle yürütüyoruz. Son yıllarda teknolojik açıdan gelişmiş ürünler ön plana çıkarken, ekolojik duyarlılığı olan, kolay temizlenebilir ve hijyenik ürünler de oldukça yoğun talep görüyor. “Hygiene Plus” olarak adlandırdığımız kaplama teknolojisini 2015’te seramik sağlık gereçleri sektörüne SEREL markamızla bir ilk olarak sunduk. Biz Hygiene Plus teknolojisini armatür yüzeylerimiz için de geliştirerek, 2016 yılında bazı E.C.A. serilerinde de uygulamaya başladık. Armatür yüzeylerinde nano teknolojiyi kullanan tek markayız. Bu çalışmalarımızı geliştirerek sürdüreceğiz.

Bu geliştirdiğiniz ürünler sektörde istediğiniz karşılığı buldu mu?

Pandemi ile birlikte iş yerleri, AVM’ler gibi toplu kullanım alanlarında fotoselli ürünlere olan talep üst seviyelere ulaştı. Fotoselli ürün kullanmayan çoğu mekanın bu dönem fotoselli ürün değişikliğine gittiğini fark ettik. Bu durum satışlarda artışı da beraberinde getirdi. Kısaca pandemi döneminde özellikle bu ürün kategorisinin önem kazandığını söyleyebiliriz.

Şu an en rağbet gören ürün modelleri hangileri?

Su tasarrufu sağlayan ürünler, 2021 yılında da trend olmayı sürdürüyor. Pandemi etkisiyle evlerde daha fazla vakit geçirilmesinden dolayı banyo ve mutfak ürünlerinin daha estetik, hijyenik ve su tasarruflu ürünlerle değiştirilmesi isteği oluştu. Geçtiğimiz yıldan bu yana yenileme pazarında da hareketlilik sürüyor. Banyo ürün grupları, her zaman hijyen detaylarıyla ön plana çıkan ürünler oldu. Pandemi şartları da bu eğilimi artırdı. Ayrıca son yıllarda bizi endişelendiren su kaynaklarındaki sıkıntı da dikkate alındığında, su tasarrufu sağlayan ve kullanılmadığı zaman otomatik olarak su akışını kesen ürünlerimizin, bu yılda da pazar payını artırmasını bekliyoruz. Bu alanda fotoselli ürün grubumuzla etkili olacağız.

Bu yıl için yeni ürün ya da yeni bir hizmet modeli üzerine çalışmalarınız var mı?

AR-GE ve inovasyondaki gücümüzü “Hayatı Kolaylaştıran” teknolojilerimizle birlikte, trendleri takip eden hizmetlerimizi kullanıcılarımızla buluşturuyoruz. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Sıfır Atık Belgesi kapsamında Serel markamız ile sürdürülebilir bir yaşamı dikkate aldığımızı gösteriyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın ışığında 2021 yılı başında hayata geçirdiğimiz projemiz ile su kaynaklarında yaşanan sıkıntılara ve doğada yaşanan tahribatı gözler önüne sermek, toplumda bu farkındalığı yaratmak adına “İyileştirme Hareketi”ni başlattık. Tüm çalışmalarımızda bu projeye atıfta bulunmayı ve İyileştirme Hareketini yurt çapında bir proje haline getirip, bu bilinçlendirme çalışmasını geliştirmeyi amaçlıyoruz. Projemizi kendi adıyla başlattığımız sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20’si güvenli su kaynaklarından yoksun. 2050 yılına gelindiğinde iklim değişiklikleri ve nüfus artışlarıyla beraber 7 milyar insanın su kıtlığı yaşayacağı düşünülüyor ve gelecekte her 3 kişiden 2’sinin susuzlukla karşı karşıya kalacağı öngörülüyor. Çok uzun yıllardır, yaşamın sürdürülebilirliğinin doğal kaynakların sürdürülebilirliğine bağlı olduğunun bilinciyle yenilenemeyen doğal kaynak tüketimini en aza indirerek enerji ve ham madde tasarrufunu teşvik eden ürünler tasarlıyoruz. SEREL olarak çevre dostu ürünlerimiz ile alışkanlıklarımızın pozitif yönde değişimine yardımcı olarak dünyamızı koruma altına alıyoruz. 

Öte yandan armatür ambalajlarımızı da doğaya saygı çerçevesinde özel olarak tasarlayarak çevre dostu boya ve geri dönüştürülmüş malzemelerle üretiyoruz. Bu sayede ekosistemimizdeki yılda ortalama 4.500 ağaç oksijen üretmeye devam ediyor. Ayrıca minimum ölçülerde tasarlanan E.C.A. ambalajları ile ürünler düşük hacimlerde taşındığı için daha az karbon salınımı sağlanarak çevreye duyarlı taşımacılık destekleniyor.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER