Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaKalıp/İskele SistemleriURTİM Kalıp ve İskele Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Urfalılar: “En son...

URTİM Kalıp ve İskele Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Urfalılar: “En son teknoloji ve üretime yatırım yaparak güncel kalmayı hedeflemekte ve yeni stratejiler geliştirmekteyiz”

“Kalıp ve iskele sektöründeki gelişmeleri takip ederek ve yatırımlarımızı arttırarak devam ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda URTİM olarak hedefimiz daha çok global projede marka değerimizle öne çıkarak, Avrupalı rakiplerimizle daha güçlü rekabet etmek ve fark yaratabilmek.”

2021 yılı ihracat çalışmalarınız nasıl gerçekleşti? Yıllık hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

2021 yılı pandeminin getirdiği olumsuzluklara rağmen bizim için başarılı bir yıl oldu. Her yıl düzenlenen Metalik Yıldızlar ödül töreni etkinliğinde, 2021 yılında da en çok demir, çelik ve inşaat malzemeleri ihracatı yapan yapı malzemeleri kategorisinde 3. firma ödülünü almaya hak kazandık.

Bu yıl için yeni pazar çalışmaları ya da mevcut pazarlarda derinleşme planlarınız var mı?

URTİM, tüm dünyada tanınan global bir marka olma hedefiyle yoluna devam etmektedir. Yeni katılmayı planladığımız fuarlar ve yeni geliştirdiğimiz stratejiler sayesinde birçok yeni pazara açılmayı hedeflemekteyiz. Şimdiye kadar 64 farklı ülkede 4.000’den fazla projeyi tamamlamanın gururunu yaşıyoruz. Önümüzdeki dönemde özellikle Kuzey Avrupa ve Güney Amerika piyasasında ilerlemeyi düşünüyoruz.

İhracatta en güçlü olduğunuz ürün ve ürün grupları hangileri? Bu noktada yeni ürün çalışmaları ve ihracata dayalı yeni yatırımlarınız olacak mı?

İhracat yapılan ülkelerin şartları ve ürün gruplarına olan taleplere göre değişmesine rağmen, en çok endüstriyel tesis iskele sistemlerinde ihracat gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim. Pandemi olmasına rağmen ürün kalitemizi, imalat hızımızı ve verimliliğimizi artırmak adına yatırımlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Ayrıca tasarım merkezimiz bünyesinde yapılan çalışmalar ile firmalarımıza çözüm ortağı olmak adına, onların da yönlendirmeleriyle birlikte çok sayıda yeni ürünler ve sistemler geliştirdik. Zaman içerisinde planladığımız yeni yatırımlar ve yeni pazarlarla büyüme ivmemize devam edeceğiz.

Üretim ve İhracata Dayalı Büyüme Modeli’ olarak ortaya çıkan yeni ekonomik yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu noktada üretim ve pazarlama stratejinizde bir revizyon olur mu?

URTİM uzun yıllardan bu yana ihracata dayalı büyüme modelini benimsemiş ve bu model doğrultusunda ilerlemiştir. Dünya artık globalleşerek tek çatı altında birleşmekte ve gelişme göstermektedir. Böyle bir dünyada sadece iç piyasaya bağlı kalmak, üretim ve büyüme açısından yeterli seviyede ilerlemeyi sağlamayacaktır. Bundan dolayı dünyanın tamamını pazar olarak hedef almaktayız. Böyle bir pazarda ilerlemek ve ülke ihracatına katkı sağlamak adına her zaman en son teknolojiye ve üretime yatırım yaparak güncel kalmayı hedeflemekte ve yeni stratejiler geliştirmekteyiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

URTİM olarak kalıp ve iskele sektöründeki gelişmeleri takip ederek ve yatırımlarımızı arttırarak devam ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda URTİM olarak hedefimiz daha çok global projede marka değerimizle öne çıkarak, Avrupalı rakiplerimizle daha güçlü rekabet etmek ve fark yaratabilmek.

Bu vesile ile tüm meslektaşlarıma, üretiminizin yüzde 50’sini mutlaka ihraç etmeyi hedefleyin tavsiyesinde bulunan bir sanayici olarak, artık hepsine global olmak gerektiğini, yurt dışında yatırımlar yaparak daha da güçlenmeleri gerektiğini söylemek istiyorum.

Meslektaşlarımın ve sektörümüzün başarısı, dünyada söz sahibi olması hepimizin işlerine ve karlılığına pozitif yansıyacaktır. Teşekkür ederim.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER