Cumartesi, Aralık 9, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaKalıp/İskele SistemleriTMS Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Tüfekçi: “Mevcut pazarlarımızda ciddi bir talep...

TMS Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Tüfekçi: “Mevcut pazarlarımızda ciddi bir talep patlaması yaşıyoruz”

“Katar ve Kuveyt’te kiralık stoklarımızın %97’si şantiyelerde kullanılır durumda. Önceliğimiz bu yıl mevcut pazarlar olacaktır. Avrupa ve ABD içinde talepler geliyor ve bu doğrultuda da sipariş ve proje bazlı imalatlarımız devam ediyor.”

Yenilikçi ve rekabetçi ürün ağı ve sahip olduğu mühendislik gücü ile ülkemizde yabancı üreticilere karşı rekabet ortamı oluşmasına öncülük eden TMS Kalıp ve İskele Sistemleri, sektörel bir tekelin oluşmasına meydan bırakmayan stratejiler ile faaliyetlerini sürdürüyor. Malzeme kalitesi, üretim ve hizmetteki yenilikçi yaklaşımlarıyla sektördeki gelişmelere hızlı adapte olabilen firma, üst segment pazarlardan daha ekonomik pazarlara kadar pek çok farklı noktada başarılı projelere imza atıyor. TMS Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Tüfekçi ile mevcut devam projeler, yeni pazarlar çalışmaları ve gündemdeki yenilikleri konuştuk.

Pazardaki  gelişmeleri kısaca değerlendirebilir misiniz?

Pek çok sektör gibi inşaat sektörü de pandemide belirsizliklerden kaynaklı bir daralma yaşadı. Yurt dışında duran, beklemeye geçen pek çok şantiyemiz oldu. Ancak, aşılama ile pandeminin kontrol altına alınmaya başlaması ve zamana duyarlı projelerin baskısı ile özellikle son aylarda sektörde bir hareketlenme başladı diyebiliriz.

Tabii bu esnada belirsizliklerin getirdiği baskı ile duran pek çok sanayi, üretimi hemen harekete geçirmekte zorlandı ve ani beliren talebi beslemek kolay olmadı. Ani artan talep ve arz eksikliği haliyle fiyat artışlarına sebep oldu ve global düzeyde ve döviz bazında maliyet enflasyonu baş gösterdi. Arz ve talebin dengelenmesi haliyle biraz daha zaman alacak gibi.

Bu yıl içerisinde gerçekleştirdiğiniz projelerden birkaç örnek verebilir misiniz?

TMS olarak geniş bir coğrafyada hali hazırda kalıp projelerimiz bulunmaktadır.

Öne çıkan projelerimizden bazıları; Meksika’da farklı bir mimarisi olan proje ve Almanya’daki Köprü projemiz halen devam etmektedir.

Ayrıca TMS’nin Katar ve Kuveyt’teki şirketleri TMS-Q ve TMS-K ile bölgede yoğun çalışmalarımız sürmekte olup birçok projenin çözüm ortağıyız. Katar’da 17, Kuveyt’te ise 15 projede kalıp sistemlerimiz şu an aktif olarak kullanılmaktadır.

Pandemi sürecinde detaylı çalıştığımız bazı projelerden olumlu geri dönüşler gelmeye başladı. Bu kapsamda başta Libya olmak üzere Fas ve Sırbistan gibi ülkelerde yeni projelerimiz başlamıştır. Gürcistan ve Irak projelerimize de başlamak üzereyiz.

Ar&Ge çalışmalarınız hakkında kısaca bilgi verir misiniz? Önümüzdeki dönemde ne gibi yenilikler söz konusu?

Daha önce de belirttiğim gibi, ArGe Merkezimiz pek çok yeni proje üzerinde çalışıyor. Pazarın üst segmentinde geliştirdiğimiz yeni ürünler olmakla birlikte, daha düşük vasıflı ekonomik ürün bekleyen pazarlara yönelikte yeni ürün geliştirme çabalarımız var.

Üretim faaliyetlerinizde son dönemde ne tür gelişmeler bulunuyor?

Üretim teknolojisinde Türkiye’de önde giden firmalardanız TMS olarak, ilk robotlu imalatlara 2005-2006 gibi geçtik. İmalat hassasiyetine ve kaliteye önem verdiğimiz için lazer kesimi uzun süredir kullanıyoruz. İki yıl önce kendi makina parkımıza eklediğimiz Lazer Tezgahından sonra bu yıl ikinci Lazer Tezgahımızı da aldık ve işletmeye açtık. Bu arada, eski abkant vs sac kesme bükme makinalarımızı da daha yüksek teknolojili CNC’li makinalarla değiştiriyoruz.

Yeni pazar hedefleriniz ve mevcut pazarlardaki çalışmalarınız nasıl ilerliyor?

Mevcut pazarlarımızda ciddi bir talep patlaması yaşıyoruz, Katar ve Kuveyt’te kiralık stoklarımızın %97’si şantiyelerde kullanılır durumda. Önceliğimiz bu yıl mevcut pazarlar olacaktır.

Avrupa ve ABD içinde talepler geliyor ve bu doğrultuda da sipariş ve proje bazlı imalatlarımız devam ediyor.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER