Pazartesi, Aralık 4, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaKalıp/İskele SistemleriLayher, Türkiye pazarındaki 10. yılını kutluyor

Layher, Türkiye pazarındaki 10. yılını kutluyor

Layher Türkiye olarak, sistem iskele konseptinin geçerli olduğu her alanda, malzeme kalitesi, ürün çeşitliliği, en kısa sürede teslimat ve sunduğu teknik hizmetler ile, markanın global pazarda sunduğu ve endüstrimizde takdir edilen tüm imkanları yerelleştirme çabası içerisindeyiz.

2011’de Türkiye’de başladığı yolculuğuna emin adımlarla devam eden Layher, gerçekleştirdikleri yenilikler ile sektörde takip edilen ve ürün kalitesi ile öne çıkan bir marka. Bu misyon ile çalışmalarını sürdüren firma, durmadan çalışarak bayrağı hep daha ileri taşımayı hedefliyor. Layher Türkiye Genel Müdürü Tevfik Ceran ile gerçekleştirdiğimiz röportaj çalışmamızda, hizmet verdikleri alanlar, satış ve pazarlamada bu yıla özel geliştirdikleri alternatif hizmetleri ve yeni yıl planlarını ele aldık.

Layher Türkiye Genel Müdürü Tevfik Ceran

Firmanızın pazardaki faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Layher, dünyanın en büyük sistem iskele üreticisi olarak 1945 yılında başladığı yolculuğunda Almanya’da üretimini devam ettiren, o günden bu yana da dünya genelinde 140’dan fazla servis noktasına ulaşan global bir firma. Layher’in Türkiye’deki yolculuğunun başlangıcı 2011 yılına uzanıyor. 2021 yılı, bu anlamda Türkiye pazarında onuncu yılımızı kutladığımız yıl olacak. Layher Türkiye olarak, sistem iskele konseptinin geçerli olduğu her alanda, malzeme kalitesi, ürün çeşitliliği, en kısa sürede teslimat ve sunduğu teknik hizmetler ile, markanın global pazarda sunduğu ve endüstrimizde takdir edilen tüm imkanları yerelleştirme çabası içerisindeyiz. İnşaattan endüstriyel tesislere, çimento santrallerinden gemi inşaya, altyapı projelerinden uçak hangarlarına, restorasyon projelerinden açık hava araba sinemalarına kadar iskelenin ihtiyaç olduğu her alanda faaliyet gösteriyoruz.  

Sektördeki son gelişmeler ve beklentileriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Hepimizin malumu olduğu üzere, uzunca bir süredir tüm hayatımızı etkileyen bir pandemi sürecinden geçiyoruz. Tüm bu süreçte önceliğimiz, çalışanlarımızın sağlığı oldu. Sektörümüzde birçok firma, daralan iç pazar dinamikleri nedeniyle yüzünü dış pazarlara çevirdi. Pandemi ve ona bağlı iş ve sosyal hayatımızı etkileyen faktörlerin, en az yılın ilk yarısına kadar etkisini sürdüreceğini bekliyor, planlarımızı ona göre yapıyoruz. İç pazarda artan rekabet koşulları hepimizi zorluyor, burada sektörün dinamiklerini anlamaya çalışıyor ve kısa sürede cevap vermeyi hedefliyoruz. Büyüyen kiralık iskele pazarında, gerek partnerlerimiz gerekse de kendi parkımızla etkili olmaya çalışıyoruz. Pandemi etkisi, kendisini tedarik zincirlerinin kırılması noktasında da gösterdi, bu da sektörde ham madde sıkıntılarına yol açtı. Layher olarak, mevcut depolarımızda sürekli ulaşılabilir büyük malzeme stoklarımızla, özellikle hizmet verdiğimiz zamanın çok daha kıymetli olduğu endüstriyel alanlardaki müşterilerimize malzemeye her an ulaşılabilir olmanın rahatlığını yaşatmaya çalıştık. Layher markası ile çalışanlar, bu rahatlık ve özgüven ile işlerine konsantre oldular. İnşaat pazarındaki durgunluğun süreceği, endüstriyel taraftaki işlerin ise artış trendine girmeyeceği beklentisi, bizi adımlarımızı temkinli atmaya yönlendiriyor. Bizim için diğer önemli bir iş kolu da partnerlerimiz aracılığı ile hizmet verdiğimiz event – gösteri ve sahne sanatları – sektörü. Pandeminin belki de en ağır etkilediği iş kollarından biri olmasına rağmen, birlikte iş yaptığımız paydaşlarımızı, gerek malzeme, gerekse de mali konularda sonuna kadar destekledik. Burada şirketler, ayakta kalmak ve yeni işler yapabilmek adına yoğun çaba harcıyorlar. Pandemi etkisi senenin ikinci yarısında azalır ise, sırada bekleyen birçok ertelenmiş veya planlı projelerde sektöre öncülük etmek istiyoruz.

Bu yıl müşterilerinize ürün, satış ve hizmet noktasında ne gibi yenilikler sunacaksınız?

Layher, sadece dünyanın en büyük sistem iskele üreticisi değil, aynı zamanda sektörde yeniliklerin de öncüsü. Hali hazırdaki Leightweight (LW) ürün gamımıza, en son LW platformlarımızı ekledik. Aynı dayanıklılıktaki platform sistemlerimizi, artık daha hafif olarak sunabiliyoruz. Bu da, gerek kurulumda gerekse de nakliyede son kullanıcıya büyük fayda sağlıyor. Aynı dayanım özelliklerine sahip çelik platformlarda %10 daha hafif malzemeye ulaştık. Böylece Allround ürün grubumuzun tüm ana kalemlerinde LW ürünlerimizi kullanarak, sistem iskele kurulumlarında önemli bir hafif malzeme avantajı sağlıyoruz. 

Son geliştirdiğimiz ve lansmanını yaptığımız diğer bir yeni ürünümüz de Aluflex Beam. Alt yüzey erişimi, döşeme erişimleri ve konsol erişimi için iskele konseptine yeni bir boyut katacak olan bu sistem, önceki kafes kirişlerin geleneksel iskele yöntemleriyle zaman alan montajına göre birçok avantaja sahip. Geçmişte, askı iskele ve konsol uygulamaları gerektiren bölgelerde, çalışma alanı ve yaya geçit tipi iskele yapılarının inşası, zaman alan kurulum gerektiren bir dizi ağır çelik kafes kirişininin yapıya bağlanma, desteklenme ve bağlama için başka malzemelerin
kullanılmasını gerektirmekteydi. Yüksek taşıma kapasiteli Alüminyum FlexBeam; yüzey iskelesinin, hem asılı hem de dikey olarak verimli bir şekilde monte edilmesini sağlıyor. FlexBeam, Layher Allround sistem bileşenleriyle tamamen uyumlu olacak şekilde tasarlandı. 280 mm yüksekliğe sahip alüminyum dikdörtgen kutu profilden oluşan FlexBeam taşıma kapasitesi, çelik 450 kafes kirişe oranla yüzde 40 daha fazla. Tüm Layher Allround sistemleriyle uyumlu olan bu yeni ürün, betona sabitlenme olanağı da sağlayan yardımcı parçalarıyla pek çok farklı alanda çözüm sunabiliyor. Ürün gamımıza yapılan bu en son ekleme, müşterilerimizin yaratıcılığını ve kabiliyetini daha da geliştirecek ve Layher’in ürün geliştirme konusundaki devam eden taahhüdünün net bir kanıtı olacaktır.

Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığınız yeni yatırım ve projeleriniz var mı?

Layher ailesi olarak, uzunca bir süredir İzmit ve İzmir depolarımızdan paydaşlarımıza hizmet götürüyorduk. Ankara depomuzun açılışını yılın ilk ayları ile birlikte gerçekleştiriyor olacağız. Böylece, başkentte gerek kamu kuruluşları gerekse de müteahhitlik sektörünün önemli oyuncularına malzememizi birinci elden tanıştırabilecek, onları tesisimizde ağırlama imkanına kavuşacağız.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

2021 yılının, başta sağlık olmak üzere, tüm beklentilerimizi karşılayan bir yıl olmasını temenni ediyorum. Umarım hayatlarımız süratle normalleşir, alışık olduğumuz günlere geri döneriz. İş yapma süreçleri ne kadar zor olursa olsun, dijitalleşmeyi öne koyduğumuz, her teklife ve her şantiyeye indirgediğimiz, paydaşlarımıza gerek hizmet kalitesi gerekse de dolu stoklarımızla “daha fazla olanak” sloganını hissettireceğimizi taahhüt ettiğimiz bir yılı karşılıyor olacağız.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER