Perşembe, Aralık 7, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaÇözüm OrtağıKatı Atıkların Enerjiye Dönüşme Yolculuğunda Özler Etkisi

Katı Atıkların Enerjiye Dönüşme Yolculuğunda Özler Etkisi

Katı Atıkların elektriğe dönüşüm hikayesinde Biofer Enerji A.Ş. katı atıkların fermantasyon yöntemiyle çürütülerek elde edilen biyogazın elektrik enerjisine dönüşümünü sağlamakta.

Anaerobik fermantasyon yöntemiyle atıkların doğal çürüme sürecini hızlandırmak amacıyla yapılan fermantasyon tankları ile biyogaz oluşumu sağlanıp enerji üretiliyor. Bu hem çevreye hem de ülke ekonomisine katkı sağlamakta.

Teknik olarak 9.10 metre yüksekliğinde ve 48,50 metre uzunluğunda olan bu yapıların içerisinde fermantasyon sağlanarak 54 santigrat derece sıcaklıkta metan gazı üreten termofilik bakterilerin üretilmesi sağlanacak.

Afyonkarahisar Katı Atık Bertaraf Sahasında yüklenici olan Biofer kurulumunu yaptığı fermantasyon ünitesi yapım sürecinde Özler’in Rapido kalıp sistemini tercih etti.

Bahri Okhan

Bahri Okhan – Biofer Enerji A.Ş. : ”Biofer Enerji katı atıktan enerji üreten bir firma. Şu an Afyonkarahisar’a fermantasyon tesisini yapmaktayız. Burası evsel atıkların içerisindeki organiklerden enerji üreten bir yer olacak. İnşaatın yapım sürecinde Özler’le tanıştık.  Detayları çözerken her zaman bizimle birlikte oldular. Başka projelerde de Özler’le çalışmayı isteriz. Çünkü bize maliyet ve işçilik gibi önemli kalemlerde çok büyük karlar sağladı. Özler’e bize sağladığı destek ve verdiği güvenden dolayı teşekkür ederiz. “ dedi.

Özler’in, Rapido Panel Kalıp Sistemi bize maliyet ve işçilik gibi önemli kalemlerde çok büyük karlar sağladı.

RAPIDO

Kalıp işçiliği süresini azalttığı gibi kalıp sirkülasyon süresini de düşürür. Bunun için özel montaj gerektirmez. Zamandan ve işçilikten kazanç sağlar. Kalıp kurulumu hızlı ve kolaydır. Esnek bir sistemdir. Tüm ebatlardaki perde, kolon ve tek taraflı perde imalatlarında aynı tip paneller rahatlıkla kullanılabilir.

Ace Lojistik şantiyesinde bulunan 70 adet 100x100cm ebatlarında, 9 metre yüksekliğinde ki kolon ve yaklaşık 170 metre uzunluğundaki perde imalatlarında montaj demontaj süresini minimuma indirmek ve bu işlemi yaparken de iş güvenliği esaslarına bağlı kalındığını görmek ÖZLER ailesi olarak bizleri mutlu etmiştir.

Rapido vinç ile taşınan, çelik çerçeveli, plywood yüzeyli panel kalıp sistemidir. Sistemin ana çerçevesinde Welser profil tarafından dizayn edilmiş burulmaya karşı mukavemet değeri yüksek özel şekillendirilmiş S355 MC çelik profil kullanılmaktadır. Panel yüzeylerinde 21 mm birch plywood kullanılmaktadır. Panel genişlikleri, 30-45-60-75-90-105-120-240 ve yükseklikleri ise, 60-90-120-150-180-210-240-270-300-330 cm olarak üretilmektedir. Rapido-uni panellerde kullanılan 5 cm de bir delinmiş perfore profiller sayesinde her ebat perde ve kolon kalıbı kolayca ayarlanıp dökülebilir. Rapido kalıp sistemi 80 kN/m² taze beton basıncına göre dizayn edilmiştir. Üretimlerimizde robotik kesme, delme ve kaynak prosesleri uygulanmaktadır. Paneller fırın boya işlemine tabi tutulmadan önce kumlama yapılarak yüzeyindeki kimyasal yağlardan arındırılır. Ayrıca talep halinde ürünlerimiz TS 914 EN ISO 1461 standartlarına göre daldırma galvaniz kaplanabilir.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER