Salı, Şubat 27, 2024
E-dergi OkuE-dergi Oku
E-dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaKalıp/İskele Sistemleriİstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde Doka imzası

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde Doka imzası

Türkiye’nin sayılı projelerinde imzası bulunan, alanının en köklü firmalarından Doka Kalıp, İstanbul’un küresel finans merkezi haline gelmesi için başlatılan İstanbul Finans Merkezi Projesi’nde, Ziraat Kulelerinin yapımında Kalyon İnşaat’ın çözüm ortağı oldu. 2 kuleden oluşan proje ile Ziraat Bankası’nın tarihi ve köklü mirasının yer aldığı güçlü bir kent simgesi hedefleniyor. Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, “Önümüzdeki dönemde bütün imza projelerde yer almaya devam etmeyi arzu ediyoruz. Bu, ekibimizin en büyük motivasyon kaynağı oluyor” dedi.

Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay

Doka Kalıp, İstanbul’un bölgesel ve küresel bir finans merkezi olabilmesi yolunda önemli bir adım olarak başlatılan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi dahilindeki Ziraat Kuleleri’nin yapımında görev üstlendi. 

Ziraat Kuleleri mimari projesi, en son teknikler kullanılarak ofis yapıları konusunda dünyaca ünlü Kohn Pedersen Fox Associates PC Mimarlık tarafından hazırlandı. Projenin maksimum verim ve güvenlikle ilerleyebilmesi için çalışan Doka, projeye kalıp-iskele çözümlerinin yanı sıra, hızlı kurulum, kolay kullanım, yüksek iş güvenliği standartları ve mühendislik hizmetleriyle de teknik destek sağlıyor. 

Yurt içinde ve yurt dışında büyük yatırım projelerinin çözüm ortağı… 

Yurt içinde ve yurtdışında çeşitli projelerde çözüm ortağı olduklarını aktaran Özatay, “2020 yılına baktığımızda yaklaşık 50 projede yer alıyoruz. Kuzey Marmara Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu ve Akkuyu Nükleer Santrali bunlar arasında. Yeni hastane yatırımları da tamamlandı. Kazakistan’da yapımı devam eden pandemi hastanesi ve otel şantiyelerinde çözüm ortağıyız. Bağdat’ta iki tane çok büyük şantiyemiz var, ilki 350 bin metrekare inşaat alanına sahip olan Bağdat Mall Alışveriş Merkezi, diğeri ise Irak Merkez Bankası projesi. Özgüven İnşaat tarafından yapımına devam edilen, Tüm Orta Asya’nın en yüksek binası olan Özbekistan’daki Nest One Tower projesinde, otomatik tırmanır kalıp sistemimiz ile yer alıyoruz. Azerbaycan’da ise, Port Bakü Faz 2’nin yapımında görev alıyoruz. Türkiye’nin ve çevre ülkelerin en prestijli projelerinde çözüm ortağı olarak sorumluluk üstlenmek bizlere daha iyisini başarmak için motivasyon kaynağı oluyor” diye konuştu.

Ziraat Kuleleri Projesi, 40 ve 46 katlı 2 kuleden oluşuyor 

İstanbul’un geleceği için büyük değer taşıyan İstanbul Finans Merkezi Projesi’nde sorumluluk üstlenmenin gururunu yaşadıklarını kaydeden Ender Özatay, projeye ilişkin şu bilgileri verdi: “Proje 27 bin 195 metrekare alanlı arsa üzerine inşa edilen 7 kat bodrum, 8 kat podyum (ticari ve ortak alan) ile podyum üzerinde yükselen 33 ve 39 katlı 2 kuleden oluşuyor. Toplam inşaat alanı 431 bin 041 metrekare. Ziraat Kuleleri Projesinde LEED Gold Sertifikası standartları paralelinde geliştirilen, etkinlik ve aktivitelere uygun atrium alanı ile birlikte özel tasarlanmış taş kaplamalı bir oditoryum bulunuyor. Podyum katlarda ticari ve sosyal alanlar bulunuyor. Finans Merkezi’nde yer alan Ziraat Kuleleri Projesi ile Ziraat Bankası’nın tarihi ve köklü mirasının yer aldığı güçlü bir kent simgesi hedefleniyor.” 

Projede kullanılan Doka Kalıp sistemleri 

Ziraat Kuleleri Projesi’nde bulunan iki bloğun çekirdeğinde, Doka’nın Otomatik Tırmanır Kalıp Xclimb 60 sistemi kullanıldı. Bina çekirdek perdelerinde kullanılan Otomatik Tırmanır Kalıp Xclimb 60 sistemi, kalıp işlerinin hızlı, güvenli ve pratik bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Bu sistem sayesinde projede işçilik süreleri azalırken, ayrıca bir katın tamamlanma süresinde de hızlanma sağlandı. 

Kulelerde kullanılan özel perde sistemi, işçilerin güvenliğini sağlıyor 

Projede bulunan iki blokta da Koruma Perdesi Xclimb 60 sistemi kullanıldı. Bu sistem, ilk katlarda daralan, daha sonra da bina yükseldikçe dışa doğru büyüyerek açılan vazo şekline benzer bina geometrisine uygun olarak dizayn edildi. Bu sistem, hava şartlarından ve vinç kullanımından bağımsız, tamamen hidrolik olarak tüm bina boyunca tırmanabiliyor. Her iki blokta da paneller, bina yapısına paralel olarak eğimli tırmanıyor ve çalışanlara güvenli bir çalışma ortamı oluşturuyor. 

Hidrolik tırmanır Xclimb 60 Koruma Perdesi panelleri, bina büyüdükçe/yükseldikçe paneller de onunla beraber büyüyebilecek şekilde teleskopik olarak dizayn edildikleri için, bu sayede tüm bina boyunca boşluksuz ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturularak tam bir koruma sağlanıyor. Projede kullanılan özel döşeme mesnetleri sayesinde bina geometrisinden dolayı döşemede oluşan ve sürekli yer değiştiren boşluklardan etkilenmeden sistemin kesintisiz hidrolik olarak tırmanması sağlanıyor. Ayrıca bina geometrisine adapte edilmiş eğime uyumlu yükleme platformları ile güvenli ve hızlı yük taşıma olanağı bulunuyor. 

Bina kat bahçelerinin bulunduğu bölümde oluşan büyük boşluğun kapatılması için geniş açıklık geçilme imkanı sağlayan geçirimli Xbright paneli kullanılarak bunun sayesinde bu açıklıkta boşluksuz, tam kapama gerçekleştirildi. Proje genelinde her iki kulenin kolon ve perdeleri için Framax Xlife Sistemi kullanıldı. Ayrıca kuleler yükseldikçe daralan ve kısmen eğimli olan dairesel kolonlar için Column Formwork RS sistemi, proje genelinde tüm döşemeler için D2 Sistem ağır yük döşeme iskelesi sistemi kullanıldı.

Proje adı: Ziraat Kuleleri Projesi 

Bulunduğu yer: İstanbul Uluslararası Finans Merkezi / Ataşehir / İstanbul 

İşin Tipi: Gökdelen 

Toplam Arsa Alanı: 27.195,50 m² 

Toplam İnşaat Alanı: 431.041 m² 

Bina Yüksekliği: 245 metre 

Kulelerin kat sayıları: Zemin üzeri 40 ve 46 katlı 2 kuleden 

Yüklenici: Kalyon İnşaat San. Tic. A.Ş. 

İnşaat başlangıcı: 2018 Yılı Mayıs Ayı 

Planlanan tamamlanma tarihi: 2021 yılı sonu 

Kullanılan Doka sistemleri: 

Xclimb 60 Çekirdek Perde Otomatik Hidrolik Tırmanır Kalıp Sistemi 

Koruma Perdesi Otomatik Hidrolik Tırmanır Kalıp Xclimb 60 Sistemi 

Framax Xlife Kolon ve Perde Kalıp Sistemleri 

D2 Sistem Ağır Yük Döşeme İskelesi Sistemi 

RS Dairesel Kolon Kalıpları

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER