Pazartesi, Mart 4, 2024
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaKalıp/İskele SistemleriİNTEK KALIP ve İSKELE Çankırı Şabanözü Biogaz Enerji Tesisi İnşaatı

İNTEK KALIP ve İSKELE Çankırı Şabanözü Biogaz Enerji Tesisi İnşaatı

Yatırımcı: Bekmezci Enerji A.Ş.

Yüklenici: Denge Construction Yapı Sistemleri ve Tur. San. Tic. Ltd. Şti.

Biogaz enerji tesisinin imalat amacı, hayvansal ve bitkisel atıklardan elektrik ve aynı zamanda organik gübre üretimini sağlamaktır. Kurulu gücü 4.68 MWe olan tesis, hayvansal ve bitkisel atıkları değerlendirerek 1.56 MWe elektrik enerjisi üretecek olup, çıkan atığı organik atığa dönüştürerek çevre ve su kaynaklarının temiz kalmasını sağlayacaktır. Bölgedeki besihanelerde toplanan gübreler, biogaz tesislerinde elektriğe dönüştürülerek gerek ekonomiye katkı sağlamakta gerekse de sera gazının açığa çıkmasının önüne geçmiş olmaktadır. Tesisin ileriki zamanlarda kapasitesinin 4.68 MWe enerji üretebilecek şekilde arttırılması hedeflenmektedir.

Tesiste dört adet 32 metre çapında 8.25  metre yüksekliğinde betonarme depolama siloları (fermander depo); iki adet 11.60 metre çapında 4.50 metre yüksekliğinde betonarme karıştırıcı tank, pompa odası, trafo bölümleri, jeneratör sistemi ve idari bina mevcuttur.

Tankların perdeleri için Panemax vinçle taşınabilen çelik çerçeveli panel kalıp sistemi verilmiştir. Esas uygulama alanı olarak düz perdelerde kullanılmasına rağmen, panellerin arasına konulan ve tankın çapına uygun olarak kesilmiş trapez ahşaplar sayesinde sistem kırıklı bir hat elde edilerek dairesel perde uygulamalarında da kullanılmaktadır. Dairesel kolonlar haricinde tüm perde ve döşeme kalıpları geçici süreliğine kiralanmıştır.

Denge Construction, projenin betonarmesini 2 ay gibi kısa bir sürede tamamlamıştır. Tesis toplamda 3,5 ay gibi bir sürede tamamlanarak elektrik ve organik gübre üretimine başlamıştır.

Verilen Sistemler:

Tank için ;

Panemax  1200 m²  h=480-810 cm

HD 150  100 m² h=500-830 cm

Ø90 Dairesel Kolon Kalıbı 2 takım h=520 cm

Merdiven Kulesi 1 Takım h=900cm (MT Sistemi)

İdari Bina ve Pompa Odası;

HD 150  A=700 m² h=280-480 cm

50/55 Kolon Kalıbı 4 Takım h=270 cm

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER