Salı, Şubat 27, 2024
E-dergi OkuE-dergi Oku
E-dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaÇözüm OrtağıGaziantep Havaalanı Projesinde PERI Kalıp ve İskele Sistemleri Tercih Edildi

Gaziantep Havaalanı Projesinde PERI Kalıp ve İskele Sistemleri Tercih Edildi

Proje: Gaziantep Havaalanı Terminal Binası İle Apron Yapımı

Yer: Oğuzeli/Gaziantep

Ana Yüklenici: EMT İnşaat Turizm San. Ve Tic. A.Ş.

Proje Müdürü: Mustafa Nasif

İnşaat Süresi: 15 ay

Servis: PERI Gaziantep Bölge Müdürlüğü

Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde inşaatı gerçekleştirilen Gaziantep Havaalanı Terminal Binası İle Apron Projesinde PERI kalıp ve iskele sistemleri tercih edildi. Projenin inşaat sürecini daha kolay hale getiren PERI sistemleri aynı zamanda projenin Ana Yüklenicisi olan EMT İnşaat için şantiyede güvenlik ve maliyet açısından avantaj sağladı.

Yakın zamanda yeni terminalbinasına kavuşacak olan Gaziantep’te 1 Haziran 2018 tarihinde inşaatına başlanmış olan proje tamamlandığında Gaziantep Havaalanı, Diyarbakır’dan sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin köprülü (6 Adet) olarak inşa edilen ikinci havaalanı olacaktır. Proje kapsamında mevcut terminal binası 11.396 m2’lik bir alanda dış hatlar olarak düzenlenecek, yeni yapılacak otopark binasının zemine oturum alanı 25.878 m2, toplam alanı ise 75.253 m2 olacak şekilde 2051 aracı kapsayabilecek. 67.085 m2’lik yeni terminal binası 6 adet sabit yolcu köprüsüne sahip olacak ve yeni yapılacak terminal apronu 53.298 m2 (340 m x 156 m) ‘lik bir alana sahip olacak. Mevcut apron uçak kapasitesi 10 adet orta gövdeli uçak iken yeni apron uçak kapasitesi 6 adet orta gövdeli uçak olacak. Yeni yapılacak Otobüs Otoparkı 1613 m2 alana 14 araç kapasitesine, viyadük 6136 m2 alana, asfalt yapılacak yollar ve otopark 32.743 m2 alana sahip olacak. Tüm bunlarla birlikte Gaziantep Havaalanı yıllık 4.000.000 yolcu kapasiteli iç ve dış hatlar terminal binası kapasitesiyle hizmet verecek.

Projenin ana yüklenicisi olan EMT İnşaat Turizm San. Ve Tic. A.Ş., genel inşaat taahhüt işlerinde lider olmak hedefi ile 1996 yılında kurulmuştur. EMT İnşaat, gerçekleştirmiş olduğu projelerde, “Üstün Kalite, Zamanında Teslim ve Uyumlu İşbirliği” prensipleri sayesinde müşterilerinin ve piyasanın takdir ve güvenini kazanarak, kendisine sektörde seçkin bir yer edinmiştir. Gerçekleştirmiş olduğu tüm taahhüt ve proje işlerinde, konusunda uzmanlaşmış kadrosu, bilgi birikimi ve çağdaş bakış açısı, uygulamakta olduğu çağdaş inşaat metotları ve teknolojisi ile inşaat sektöründe başarılı olmuş olan firma daima en iyiyi hedefleyerek yurt içi ve yurt dışında birçok projelere imza atmıştır.

Projede toplamda yaklaşık 4 takım h=9 m PERI TRIO Kolon Kalıp Sistemi kullanılmıştır. Sistemin hazır panel kalıp sistemi olması sebebiyle ön kalıp montajıyla uğraşılmamıştır. 80 kN/ m2’lik yüksek beton basınç dayanımına sahip TRIO Panel Kalıp Sistemi ile güvenli ve hızlı kalıp devri yapılabilmektedir. Değişik geometrilere sahip olan şaftların kalıp devri TRIO Panel Kalıp Sisteminin sahip olduğu değişik boyuttaki paneller ve esnekliği vasıtası ile kolayca sahada yapılabilmektedir.

Projede kullanılan A= 210 m2 h=35,60 m PERI UP Rosett Sistem Yük İskelesi ise her türlü geometrideki yapıya ve yüklere uyum sağlayabilmektedir. 3 yönde de bağlantı noktalarının sık aralıklarla atılabilir olması sayesinde istenilen her bölgeye uyarlama imkanı vardır. Yatay bağlantı elemanlarının yüksek rijitliği sayesinde iskele sisteminin kurulu hali vinç yardımı ile kolayca taşınabilir. Yük transferinin en iyi şekilde yapılabilmesi için PERI Kalıp Sistemleri ile koordine edilmiştir. Sistemin yatayda ve düşeyde 25 ve 50 cm aralıklarla bağlantı noktalarının olması farklı geometrideki yapılar ve yükler altında en iyi uyumu sağlar. Bunun yanı sıra bu iskele sisteminin geniş çaplı kullanım alanlarının olması ve kendi ağırlıklarının da düşük olması kullanıcı için çok düşük maliyetli çözümler üretir. 

Projede kullanılan h = 10.00 m, A = 6,525 m² PD 8 Sistem ise; ağır yükler ve masa sistemleri için hesaplı yük kuleleridir. R 150 ve R 110 çerçeve yükseklikleri ile ayar mili açılma boylarının uzunlukları sayesinde, izin verilen maksimum yüksekliğin geçilmediği takdirde her döşeme yüksekliğine uyarlanabilir. PD 8 kaldırma kancaları kullanılarak masa sistemleri vinç yardımıyla taşınabilir.

Montaj çizimleri ve süpervizörlük hizmetleri de hızlı bir şekilde PERI Gaziantep teknik personeli tarafından verilmiştir. EMT İnşaat’a bu projede de bizi tercih ettikleri için teşekkür ederiz.

EMT İnşaat Turizm San. Ve Tic. A.Ş. Proje Müdürü Sn. Mustafa Nasif’in Yorumu

Yorum: Gaziantepe’e kazandırılmasıyla birlikte yolcu kapasitesini önemli ölçüde arttıracak olan Gaziantep Havaalanı Terminal Binası İle Apron Yapımı Projesinin ana yükleniciliğini üstlendiğimiz süreçte PER’den temin ettiğimiz dayanımı yüksek, zamandan tasarruf ettiren, güvenli kalıp ve iskele sistemleri sayesinde şantiyemizdeki imalatları en verimli şekilde gerçekleştirdik. Gerekli üst düzey mühendislik şartlarını sağladığımız sistemler, lojistik ve süpervizörlük de dahil tüm hizmetleri için PERI’ye teşekkür ederiz

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER