Perşembe, Aralık 7, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaKalıp/İskele SistemleriBERKA Kalıp ve İskele Sistemleri Satış Koordinatörü Özgür Özden: “İlkemiz, sürekli müşteri...

BERKA Kalıp ve İskele Sistemleri Satış Koordinatörü Özgür Özden: “İlkemiz, sürekli müşteri odaklı hizmet anlayışı ile büyüme”

“Ülkemizde devam eden ve yeni başlayacak mega ölçekli projelerin önümüzdeki dönemlerde iç piyasadaki hareketliliğin daha da artmasına sebep olacağı kanaatindeyiz.”

Müşteri odaklı hizmet anlayışı ile projeye özel çözümler sunan Berka Kalıp, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda her geçen gün ürün gamını geliştirmekte. 20 yılı aşkın süredir kalıp ve iskele sistemlerinde Türk müteahhitlerine yurt içi ve yurt dışı inşaatlarında destek vermekte.

BERKA Kalıp ve İskele Sistemleri Satış Koordinatörü Özgür Özden ile gerçekleştirdikleri çalışmalar ve önümüzdeki döneme dair beklentilerini konuştuk.

Firmanızın pazardaki faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

BERKA Kalıp olarak kalıp ve iskele üretimimizle, Yurt içi; endüstri ve sanayi yapıları başta olmak üzere, barajlar, köprü ve viyadükler, altyapı ve üstyapı tüm projeler için özel çözümler sunan dinamik bir ekibe sahibiz. Yurtdışında 30’dan fazla ülkeye ihracat yapan, çözüm ortağı olduğumuz, sektörümüzün önde gelen köklü inşaat firmalarına mühendislik çözümleri sunan bir şirketiz.

Şirketimizde; proje aşamasından başlayıp şantiye bitimine kadar olan süreçte, inşaat firmalarıyla, koordineli olarak gerek uygulamalı eğitimler, gerekse çözüm analizlerini beraberce yapmaktayız.

Sektördeki son gelişmeler ve beklentileriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

2020 yılı başından itibaren pandemi etkisi orta asya’dan tüm dünyaya domino etkisi yarattı. Ticaret hacimleri tüm sektörlerle birlikte bizi de olumsuz yönde etkiledi. Bu olumsuz etkiyi minimize etmeyi global pazarlarda ki aktif oluşumuz sayesinde başardık. Avrupa, balkanlar ve  Afrika’daki varlığımız iç piyasadaki kaybımızı telafi edecek seviyeye ulaştı. Faiz indirimleri ile artan konut talebi, ve Yüksek kur seviyelerinin, yabancı yatırımcılar için cazip olduğu ülkemizde yılın 3. Çeyreğinde pandeminin global etkisinin üst düzeyde olmasına rağmen sektörde hareketlenmenin başlamasına neden oldu. Ülkemizde devam eden ve yeni başlayacak mega ölçekli projelerin önümüzdeki dönemlerde iç piyasadaki hareketliliğin daha da artmasına sebep olacağı kanaatindeyiz.

Pazarlama ve finans noktasında şu an sektörün üzerinizdeki en büyük baskı sizce ne? Bu noktada ne gibi tedbirler alınabilir?

Hem ülkeler arası ticaret görüşmeleri hem de bireysel pazarlama noktasında yurtdışı ziyaretlerimizi pandemi sebebi ile yapamıyor oluşumuz bizi başka mecralarda pazarlama alternatifleri üretmeye teşvik etti. Global olarak e-ticaret’in daha fazla önem kazandığı bu dönemde bizler de, BERKA olarak www.kolayyapi.com adlı websitemiz üzerinden yurtiçi ve yurtdışı pazarlarına e-ticaret üzerinden çözümler sunup B2B anlayışıyla hareket eden ilk ve tek kalıp firmasıyız. İhracat kaynaklı yüksek vergi alacaklarımız, iç piyasadaki satışların düşmesi sebebi ile finansal yükler getirmektedir. Devletimizin bu konuda bir reform yapması vergi iadeleri süreçlerinin hızlandırması sektörde çarkların daha rahat dönmesini sağlayacaktır.

Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığınız yeni yatırım ve projeleriniz var mı?

BERKA olarak, Teknolojik gelişmelerin ışığında Ar-ge’ye sürekli yatırım yapıp yeni projeler geliştiriyoruz. Bazı özel tasarımlarımız için patent başvurularımız oldu. Ilerleyen süreçte müşterilerimize sunmaya hazırlanıyoruz. Bu konuda bazı Teknik Üniversitelerimiz ile sürekli temas halindeyiz. İlkemiz, sürekli müşteri odaklı hizmet anlayışı ile büyümek ve İnşaat firmalarının teknik partnerliğini yapmak yönünde. İhale sürecinden itibaren İnşaat firmalarının teknik ofisi ile koordineli olarak başlayan partnerliğimiz şantiye bitimine kadar devam etmektedir.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Sanayimizin büyüme ivmesinin artarak devamı için yeni projeler ve yeni Ar-ge kaynaklarının daha verimli kullanabilmemiz için üniversitelerimiz ve bakanlığımızın işbirliği ve uyum içerisinde devlet desteklerinin ve kaynaklarının daha fazla kullanılması yönünde planlama yapılması gerektiğini düşünüyorum.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER