Pazar, Aralık 3, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİş Sağlığı ve İş GüvenliğiPrysmian Group, iş güvenliğine verdiği önemi Safety Week ile gösterdi

Prysmian Group, iş güvenliğine verdiği önemi Safety Week ile gösterdi

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapındaki lideri Prysmian Group, iş güvenliğine vurgu yapan sosyal sorumluluk projelerine devam ediyor. “Sıfır ve Ötesi” yaklaşımına dayanan iş güvenliği kültürünü bir misyon olarak üstlenen şirket, 8-12 Kasım tarihlerinde, online olarak “Global Safety Week” organizasyonu düzenledi. İş güvenliğine dönük farkındalığı artırmak adına önemli bir adım olan etkinlikte, iş yeri ve ötesinde güvenliğin önemi vurgulandı.

Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapındaki lideri Prysmian Group, daha güvenli iş yerleri hedefiyle oluşturduğu “Sıfır ve Ötesi” yaklaşımını merkeze alan çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, tüm paydaşlarının katılımıyla, 8-12 Kasım 2021 tarihleri arasında Global Safety Week (İş Güvenliği Haftası) etkinliğine imza attı.

Bu yıl ilk kez düzenlenen global etkinlik, Prysmian Group’un tüm operasyonlarının güvenlik yaklaşımı konusunda ortak bir taahhüt vermesi açısından da kritik önem taşıyor. Online olarak düzenlenen organizasyonda, gerek iş gerekse özel alanlarda meydana gelebilen kazalara dikkat çekilirken, sürdürülebilirlik zincirinin en önemli halkalarından biri olan iş güvenliği konusundaki farkındalığı artırmaya dönük paylaşımlar yapıldı.

60’ın üzerinde webinar düzenlendi

Etkinlik kapsamında düzenlenen 60’ın üzerinde webinarda; paydaşlardan gelen iyi örnekler, deneyimler, fikirler paylaşıldı; sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. İş güvenliğine dönük farkındalığı artırmayı amaçlayan etkinliğin ana temaları; temel bir değer ve kültür olarak iş güvenliği, iş güvenliği liderliğinin boyutları, etkin iş güvenliği uygulamaları, insani ve organizasyonel faktörler ve iş güvenliği elçileri oldu.

Organizasyon kapsamında Türk Prysmian Kablo’nun da dahil olduğu Prysmian Group MEAT Bölgesi de birçok etkinlik düzenledi. İlk gün gerçekleştirilen “İş Güvenliği Kültürü” başlıklı oturumlarda; Türk Prysmian Kablo yetkilileri “Sıfır ve Ötesi” vizyonunu ve iş güvenliği alanında hayata geçirilen pratikleri ve Türk Prysmian Kablo’da iş güvenliği sürecinin gelişim evreleri ile ilgili tecrübelerini paylaştı.

“Güvenlik Liderliği” başlıklı ikinci gün etkinliklerinde, Prysmian Group MEAT Bölgesi CEO’su Cinzia Farisè ve Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan’ın da konuşmacı olduğu webinarlar gerçekleştirildi.

Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan

“Çalışanlarımız bizim en değerli varlığımız”

Etkinlikte yaptığı konuşmada, en önemli önceliklerinin çalışanlarının sağlık ve refahı olduğunu vurgulayan Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan, “İş güvenliği hem kendim hem şirketim için temel bir değerdir. Çünkü başarıya, çalışanlarımızın sıkı çalışmasıyla ulaşıyoruz. Onlar işlerini yaparken zarar görmemeleri için en üst seviyede önlem almak ve her birine güvenli bir iş yeri sağlamak, bizim sorumluluğumuz” diye konuştu. Özcan, şunları söyledi: “Prysmian Group’un ‘Sıfır ve Ötesi’ yaklaşımında da belirtildiği gibi, ‘çalışanlarımız en değerli varlığımızdır’ ve taahhüdümüzün güvenli bir çalışma ortamı sağlamak olduğuna inandığımız için günün sonunda güvenli bir şekilde evimize varıyoruz. ‘Sıfır ve Ötesi’ vizyonu, ‘Türkiye’yi Sürdürülebilir Yarınlara Bağlıyoruz’ sözümüzün arkasında durmamız için bizi daha da motive eden için eşsiz bir fırsat.

“İş güvenliği, sürdürülebilir başarının en önemli halkasıdır”

Verimlilik ve güvenlik arasında çok sıkı bir ilişki olduğunu hatırlatan Özcan, sözlerine şöyle devam etti: “Sürdürülebilirlik hedefimize ulaşmak için güvenliğin, çalışanların katılımıyla ilgili olduğunu aklımızda tutmalıyız. Çalışanlarınıza sahip çıkarsanız çalışanlarınız müşterilerinize, müşterileriniz de hissedarlarınıza sahip çıkacaktır. Bu asla kopmaması gereken bir zincirdir ve bu zincir bizi sürdürülebilir bir başarı düzeyine çıkarır. Ama elbette iş güvenliğinin bizim için önemli olmasının tek nedeni bu değil. Bu sadece karlılığı artırmak ve kayıpları azaltmakla ilgili bir konu değil. İş güvenliği çalışanlarımızla, ailelerimizle, tüm paydaşlarımızla, hepimizle ilgili. Herkes için paylaşımlı, güvenli bir çalışma ortamı yaratmakla ilgili.”

“Konu güvenlikse birbirimizin takipçisi olmalıyız”

İş güvenliğini geliştirmeye öncülük etmenin tüm kurumların sorumluluğunda olduğunu ifade eden Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan,özellikle yöneticilerin bu noktada hem örnek hem de lider olmaları gerektiğini vurguladı.

Özcan, sözlerini şöyle tamamladı:“Güçlü bir güvenlik kültüründe, herkes kendini güvenlikten sorumlu hisseder ve günlük olarak bunu takip eder. Bu yüzden görünür bir emniyet liderliği oluşturmak için çalışma arkadaşlarımla her zaman periyodik güvenlik turu yapıyorum ve bu tur sırasında meslektaşlarımdan herhangi biri güvenlikle ilgili geri bildirimlerini bana kolayca ulaştırabiliyor. ‘Sıfır ve Ötesi’; hayatımızın her alanında ve yaptığımız her şeyde iş güvenliğini içeren bir felsefe; evde, toplum içinde ve her yerde insanlara ve evrene karşı sorumluluğumuzun bir parçası olarak paylaştığımız ortak bir değer. Güvenlik kültürünü etkilemenin yönetimden çok liderlikle ilgili olduğunu biliyorum. Bu nedenle sürdürülebilir bir güvenlik kültürü sağlamak için elimden gelenin en iyisini yapacağımı taahhüt ediyorum.”

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER